سفر به اهواز با اجاره اتوبوس

سفر به اهواز با اجاره اتوبوس

سفر به اهواز با اجاره اتوبوس

سفر به اهواز یکی از بهترین مقاصد داخلی است که میتوانید در فصل پاییزو با اجاره اتوبوس  به آن سفر کنید، مردم مهمان نواز، محله های تاریخی و طبیعت زیبای آن شما را شگفت زده خواهد کرد. اجاره اتوبوس ولوو برای سفر به اهواز بسیار مناسب است هزینه اتوبوس دربستی با توجه به نوع اتوبوس متفاوت است .اهواز یکی از کلانشهرهای ایران است که در بخش مرکزی شهرستان اهواز قرار دارد و به‌عنوان مرکز استان خوزستان شناخته می‌شود. جمعیّت این شهر طبق آمار رسمی سال ۱۳۹۰ برابر ۱،۱۱۲،۰۲۱ نفر است، که به‌عنوان هفتمین شهر پرجمعیت ایران به‌شمار می‌آید.برخی از بزرگترین کارخانه‌های مادر کشور در این شهر جای دارند. رودخانه کارون پرآب‌ترین رودخانه ایران، با سرچشمه گرفتن از کوه‌های بختیاری، با ورود به اهواز، این شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند.اهواز سکونتگاه اقوام مختلفی است که از آن جمله می‌توان به عرب‌های ایران و مردم بختیاری اشاره کرد.کارون که پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران است ازکوههای بختیاری سرچشمه گرفته واز میان اهواز عبور می‌کند. این رود با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رودی‌ست که تنها در داخل ایران قرار دارد و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. همچنین آب آشامیدنی کلان‌شهر اهواز از رودخانه کارون تامین می‌شود.

 

صائبی‌ها و آیین‌های مندایی

 

صائبین یا مندایی‌ها پیروان دین حضرت یحیی هستند که تعدادی از آنان در اهواز و در کنار رود کارون زندگی می‌کنند. مندایی‌ها، یکتاپرستانی هستند که بیش از دو هزار سال پیش به ایران مهاجرت کردند و به دلیل مراسم مذهبی که دارند باید در کنار رودهای جاری زندگی کنند. این مراسم روزهای یکشنبه برگزار می‌شود.

 

پل‌های اهواز

 

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر اهواز پل‌های اهواز هستند. هم اکنون ۷ پل بر روی کارون در اهواز وجود دارد که اولین آن‌ها یعنی پل سیاه مختص عبور قطار است. از ۶ پل دیگر پل سفید (پل اول) و پل هفتم به دلیل سبک خاص معماری و طراحی منحصربه‌فرد، چشم‌انداز زیبایی به شهر داده‌اند.

همچنین در سال‌های اخیر پل هشتم بر روی رودخانه کارون افتتاح شده است. این پل که بزرگ‌ترین پل کابلی ایران است محله‌ی امانیه را به خیابان زند در قسمت شرقی شهر متصل می‌کند.

 

بازار

 

یکی از بازارهای قدیمی شهر اهواز، بازار عبدالحمید نام دارد. بازارچه‌ای با ده‌ها دستفروش. در این بازارچه، دو بنای معروف مربوط به دوران حکمرانی شیخ خزعل همزمان با دوره قاجار نیز وجود دارد.

 

مصلای عربی

 

مصلای عربی در اهواز اولین مصلای نماز جمعه ایران است که در آن خطبه‌ها، به زبان عربی ایراد می‌شود. ساخت این مصلی با درخواست‌های مردمی و پیشنهاد و پیگیری‌های نماینده ولی فقیه در استان خوزستان به انجام رسید و برای اولین بار در ایران خطبه‌های نماز جمعه به زبان عربی در این مکان ایراد می‌شود، این امر در حالی به انجام می‌رسد که نماز جمعه اهواز در مصلای امام خمینی نیز به زبان فارسی برگزار می‌شود. در این مصلا مراسم و جشن‌های مذهبی با حضور عشایر عرب برپا می‌شود.

 

سوغات

 

سوغات اهواز خرما، کلوچه‌های خرمایی و لباس‌های محلی است.

 

آثار تاریخی اهواز

 

سرای عجم

این بنا در گذشته هم به عنوان یکی از کاروانسراهای شیخ خزعل بوده و هم بازار و در حال حاضر به عنوان انبار از آن استفاده می‌شود. بنای سرای عجم از لحاظ معماری منحصربه‌فرد و بنایی یک طبقه‌است و آجر چینی، ستون‌های حجاری شده، حجره‌های متعدد، سنگ‌فرش و در و پنجره چوبی دارد.

 

خانه دادرس

خانه دادرس بنایی بازمانده از دوره قاجاری است. این بنا در مرکز شهر اهواز در خیابان عبدالحمید ساخته شد. در خیابان عبدالحمید و مرکز شهر اهواز خانه‌های متعددی از دوره‌های قاجاریه و پهلوی به جا مانده که بخش ناچیزی از آن‌ها به ثبت رسیده‌است.

 

ساباط جنب خانه معین التجار

 

ساباط جنب خانه معین التجار مربوط به اوایل دوره قاجار است و در اهواز، قسمتی ازبازارقدیمی واقع شده است.

 

سد شادروان

 

در دوران باستان هفت سد بر روی رودخانهٔ کارون ساخته شده بود که آخرین آن‌ها سد اهواز بود. بزرگ‌ترین و معروف‌ترین این هفت سد، سد شوشتر بوده‌است.

 

سد اهواز سه دریچه داشت که زمین‌های اطراف رودخانه‌ی کارون به وسیله‌ی آن آبیاری می‌گردید و در زمان بالا آمد آب دریچه‌های مزبور باز می‌شد تا از خطر سیل جلوگیری شود. نوع معماری سد حاکی از این است که این بنا متعلق به دوره‌ی ساسانیان است.

تاریخ شکسته شدن سد مذکور دقیقاً ثبت نشده‌است، ولی احتمالاً در قرن پنجم یا ششم هجری قمری بوده‌است. زیرا تا قبل از تاریخ مذکور، سد اهواز هنوز سالم بوده‌است. به طوری که مقدسی در قرن چهارم هجری قمری درباره‌ی آن می‌نویسد: «اگر شادروان (سد) نبود اهواز نبود! چه در آن هنگام از آب‌هایش بهره‌برداری نمی‌شد. شادروان درهایی دارد که هنگام افزایش آب آن‌ها را باز می‌کنند وگرنه اهواز را غرق می‌کند

در زمانی که سد هنوز تخریب نشده بود از آن به عنوان پل جهت عبور و مرور نیز استفاده می‌شد.

 

مطالب مرتبط
اجاره ون تشریفاتی
اجاره اتوبوس
سفر چند روزه با اجاره ون دربستی
ترانسفر تشریفاتی
اجاره ون دربستی
کرایه ون و اتوبوس تهران
خلیج فارس
ون مرسدس بنز
منابع:
https://www.google.com/
   http://www.bing.com/
2/oct/2017