کویر مرنجاب، بهترین گزینه برای سفر در اردیبهشت

کویر مرنجاب، بهترین گزینه برای سفر در اردیبهشت

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب چه زمانی است؟ 

کویر مرنجاب یکی از زیباترین و مهمترین جاذبه های گردشگری کشورمان است. این کویر بی شک یکی از بهترین نقاطی است که می توانید به عنوان سفرگردی خود انتخاب و ساعت ها در آن با خود خلوت کنید. تپه های شنی بلند و درخچه های تاق، زیبایی این منطقه را چند برابر کرده و جلوه ای بی نظیری به آن بخشیده است.

 بی شک کویر یکی از هیجان ترین و افسون کننده ترین آفریده های خداوند است. آرامش و سکوت عمیق و آسمان شب جادویی کویر، باعث شده تا با بازدید از یکی از آنها، بتوان سکوت و زیبایی را هم زمان با هم تجربه کرد. شما می توانید با اجاره ماشین مناسب برای کویر گردی هیجان را در کنار سفر خود تجربه کنید.

 

کویر مرنجاب در کدام شهر واقع شده است؟

 

مرنجاب در استان اصفهان و در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان واقع شده است. فاصله این کویر تا آران و بیدگل 53 کیلومتر، تا کاشان 62 کیلومتر و تا اصفهان 720 کیلومتر است. مرنجاب  از شمال به دریاچه پهناور نمک شهرستان آران و بیدگل، از شرق به پارک ملی و به کویر بند ریگ، از غرب به دریاچه های نمک حوض سلطان، حوض مره و به کویر مسیله و از سمت جنوب به شهرستان آران و بیدگل منتهی می شود.

اگر شما قصد سفر از تهران به کویر مرنجاب را دارید با اجاره خودرو از این موسسه می توانید سفر ماجراجویانه خود را آغاز کنید. برای آغاز سفر خود ابتدا باید وارد آزادراه تهران – قم شوید. در این آزاد راه باید مسیر خود را به سمت عوارضی قم ادامه دهید و پس از ان وارد آزاد راه قم – کاشان شوید. در این مسیر شما باید به ترتیب از روستاهای آب شیرین، سن سن و مشکات  بگذرید و از طریق فرعی، خود را به روستای یزدل برسانید. بعد از یزدل، مسیر را تا روستای کوچک علی‌آباد باید بروید. بعد از رسیدن به نوش‌آباد باید به سمت شهرستان آران و بیدگل ادامه مسیر دهید.

در آران و بیدگل باید وارد بلوار ارتش شوید و مسیر خود را تا جاده مرنجاب ادامه دهید. جاده مرنجاب را 45 کیلومتر که طی کنید اولین چیزی که آن را مشاهده خواهید کرد کاروانسرای مرنجاب خواهد بود.  بعد از 5 کیلومتر دور شدن از کاروانسرا نیز می توانید دریاچه نمک را در سمت چپ‌ خود مشاهده کنید. جزیره سرگردان دیگر مکان گردشگری آن منطقه است.

کویر منجناب کجاست

جاذبه های گردشگری 

مرنجاب به دلیل موقعیتی بکر و خاص، حس جست و جو و کنجکاوی را در افرادی که ماجراجو هستند بر می انگیزد. سکوت نهفته در شب های کویر و آسمان فوق العاده زیبای آن بی شک یکی از جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب است.

جانوران ویژه، شن‌های روان، پوشش و حس کشف ناشناخته‌ها، سختی پیمودن کویر را برای شما شیرین خواهد کرد. برخلاف آنچه که بسیاری از ما ممکن است در مورد کویر انتظار داشته باشیم، وجود پوشش های گیاهی بسیار غنی و حضور حیوانات گوناگون است. برخی از گیاهانی که در این منطقه وجود دارند، گیاه تاماریس است که در ترکیب خاک شور رشد می کنند. کویر مرنجاب دارای حیوانات متنوع است، زیرا این منطقه غذای بیشتری نسبت به سایر بیابانهای جهان دارد. گونه های حیوانی که در بیابان زندگی می کنند شامل گربه های شن و ماسه، کلملیون ها، گونه های متعدد از مارمولک ها و خزندگان، عقرب ها، عقاب ها، گیان ها، شغال ها، قورباغه ها، روباه ها است.

مرنجاب دارای جاذبه های متعددی است که میتوان به دریاچه نمک، کاروانسرای مرنجاب (ساخته شده به دستور شاه عباس)، چاه دستکن (اعتقاد بر حفر آن توسط امام هشتم شیعیان)، ریگ بلند، کوه کلنگ، قلعه کرشاهی، کوه یخاب و جزیره سرگردان اشاره کرد.


کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و یکی  از قدیمی ترین بنای ساخته شده در آن منطقه است. کروانسرای مرنجاب در قدیم، اقامتگاه بسیاری از مسافران بوده که از منطقه عبور می کردند. این کاروانسرا 29 اتاق دارد و به روی سر در آن نوشته شده است 500 پاسدار مسلح همیشه در قلعه حضور داشته‌اند. این روزها مسافرانی که به مرنجاب می روند، با پرداخت هزینه‌ای شب را در آن سپری می‌کنند.

کاروانسرا در مرنجاب

 

جزیره سرگردان

دیگر جاذب های گردگشگری مرنجاب که میتوان به آن اشاره کرد جزیره سرگردان است. این مکان در دریاچه مسیله و در 5 کیلومتری شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. اما این منطقه آنگونه که از اسم جزیره انتظار میرود نیست، زیرا اطراف آن را به جای آب، نمکزار فرا گرفته است. با این وجود در این جزیره در بعضی از روزهای سال به دلیل بارندگی، حدود 2 تا 5 سانتی متر آب اطراف آن را فرا می گیرد و به آن جلوه زیبایی می بخشد. همین دلیل باعث شده است مردم بومیه این منطقه تصور کنند که این مکان مانند یک جزیره در حال جابه جایی و  نام جزیره سرگردان را به آن بدهند.

دریاچه نمک

یکی دیگر بهترین جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب دریاچه نمک آران و بیدگل است که با وسعت 35 کیلومتر در این شهرستان واقع شده است. این دریاچه در طول سال خشک و پوشیده از نمک است با این وجود پس از بارش باران و تبخیر آب می‌توان با صحنه‌های جالبی مانند اشکال هندسی حاصل از رسوبات نمک مواجه شد که تجربه‌ی تماشای آن خالی از لطف نیست.

دریاچه نمک در کویر مرنجاب

علت نام گذاری کویر مرنجاب

نام کویر مرنجاب انتخاب شده به واسطه  شاه عباس صفوی است. در گذشته به دلیل اینکه کندن قنات و چاه و رسیدن به آب شیرین در این منطقه کار بسیار سخت و مشقت باری بود نام این کویر مرد رنج آب گذاشته شده  بوده. اما رفته رفته نام آن تغییر پیدا و به کویر مرنجاب معروف شده است.

علت نام گذاری کویر

در سفر به کویر چه چیزهایی باید با خود ببریم؟

ما به شما پیشنهاد می کنیم به دلیل وسیع بودن این کویر برای اینکه گم نشوید باید حتما همراه خود یک فردی که آگاه به مسیرهای این منطقه است را با خود ببری. در این سفر باید مواد غذایی کنسروی به مقدار لازم، آب آشامیدنی، زیر انداز و چراغ قوه، کفش مناسب، عینک افتابی و کرم ضد آفتاب را هم فراموش نکنید.

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

اگر از گرما و هوای سوزان تابستان فراری هستید، بهترین زمان برای سفر به کویر فصل های معتدل و خنک است. ماه اردیبهشت و فصل پاییز بهترین زمان برای سفر به مرنجاب است. 

کویر منجناب

اجاره خودرو برای تور کویر مرنجاب

ماجراهای کویر گردی چندین سال در سراسر جهان در حال توسعه است و ایران نیز به هیچ وجه استثنایی نیست. می توان گفت انتخاب تور کویر مرنجاب یک انتخابی درست برای شما باشد. در حالی که بیابان ها ممکن است به عنوان مقصدهای ایده آل خانواده یا زوج باشند اما  یکی از مکان های باور نکردنی برای رفتن با یک گروه از دوستان است. با دیدار از صحرای مرنجاب، زیبایی بیابان را تجربه کنید. برای سفر به کویر مرنجاب بهترین راه، سفر با تور و یا اجاره خودرو مناسب برای مناطق بیابانی است. زیرا هیچ حمل و نقل عمومی در این منطقه وجود ندارد.

اجاره خودرو با راننده یکی از خدمات ارائه شده در این موسسه است که نگرانی شما در هنگام رانندگی کم کرده و می توانید با آرامش سفر کنید. شما می توانید با اجاره ون یک سفر رویایی را با دوستان خود تجربه کنید. نه تنها به این خاطر که شما باید شب را در یک کاروانسرای 350 ساله اقامت داشته باشید و دریاچه های نمکی را کشف کنید و در زیر آسمان پر ستاره بخوابید، بلکه به خاطر سپری کردن یک روز پر خاطره در کنار دوستان خود در سکوت بی نظیر کویر. گردشگران پس از عبور یک ساعتی از شهر آران و بیدگل و  با وجود جاده های پر بار، آفتاب سوزان و  فقدان وسایل لوکس عمومی، بیابان  به منطقه کویر مرنجاب برسند.

اجاره خودرو در کویر