چک لیست کامل چکاپ ماشین قبل از سفر

لیست چکاپ ماشین قبل از سفر

اگر قصد سفر با ماشین شخصی خود را دارید به شما پیشنهاد می کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید. دانستن برخی از مسائل قبل از سفر بسیار مهم است. نیاز است خودرو را قبل از سفر از لحاظ های مختلف همچون سلامت فنی، تمیزی بدنه، ظاهری مورد چکاپ قرار دهید. تا بتوانید سفر مهیج و لذت بخشی را شروع کنید.

اهمیت چکاپ کامل خودرو قبل از سفر

“چکاپ ماشین قبل از سفر” حداقل ۱ الی ۲ روز قبل از شروع مسافرت باید توسط یک تعمیرکار  حرفه ای انجام شود. مکانیک ها بهتر میدانند برای سفر کدام قسمت ماشین را باید چک کنند. خودرو ممکن است در خیابان به درستی مشکلات خود را نشان ندهد اما به محض اینکه وارد جاده می‌شوید به دلیل فشار ناشی از سرعت، آب و هوا، تداوم حرکت برای مدت زمان طولانی و … که در جاده به اتومبیل وارد می‌شود خود را نشان دهند.

قبل از سفر چه چیز ماشین را چک کنیم؟

قدم به قدم با راهنمای چک کردن ماشین قبل از مسافرت که در زیر برای شما آماده شده پیش بروید تا مواردی از ماشین که باید قبل از سفر چک کنید را به خوبی بشناسید.

 • بررسی لاستیک یا تایرهای خودرو

کم باد بودن و یا پر باد بودن لاستیک ها هر دو برای خودرو مسئله ساز می‌شود و منجر به بروز مشکلاتی از افزایش مصرف سوخت تا افزایش احتمال پنچری لاستیک خواهد شد، اما تنظیم بودن باد لاستیک موجب، فرمانپذیری و کنترل بهتر خودرو در شیب و پیچ های جاده ای می‌شود. توجه داشته باشید بهتر است باد لاستیک را نسبت به وزن کلی خودرو (مسافران به همراه وسایل) تنظیم کنید.

بررسی لاستیک یا تایرهای خودرو

 • بررسی لاستیک زاپاس ماشین

بررسی سلامت و همراه داشتن لاستیک زاپاس را به هیچ عنوان فراموش نکنید و حتما از میزان بودن باد آن نیز اطمینان حاصل کنید، همچنین از همراه داشتن و سلامت لوازم و ابزارآلات مورد نیاز برای تعویض زاپاس همانند جک، آچار چرخ و مثلث خطر نیز اطمینان حاصل کنید تا در مواقع ضروری دردسری برای شما ایجاد نشود.

بررسی لاستیک زاپاس ماشین

 • بررسی روغن های ماشین 

روغن ها نقش عمده و مهمی را در خودرو شما ایفا می‌کنند و بهتر است در همه حال خصوصا قبل از مسافرت به آنها دقت کنید و آنها را مورد بررسی قرار دهید. اول از همه باید روغن موتور را چک کنید، به اندازه بودن و سطح کیفیت روغن موتور باید حتما قبل از سفر توجه شود، بهترین زمان تعویض روغن موتور ماشین به طور متوسط هر ۵ تا ۱۰ هزار کیلومتر بسته به برند و کیفیت استفاده شده تعیین میشود. اگر مسافت سفری که در پیش دارید بیشتر از دوره تعویض روغن است حتما قبل از شروع مسافرت روغن موتور خودرو را تعویض کنید. میتوانید جداول روغن موتور مناسب خودرو خود را در سایت یدک یار مشاهده کنید و سپس اقدام به خرید روغن موتور استاندارد خودرو خود کنید. با شرایط گفته شده روغن گیربکس را نیز مورد بررسی قرار دهید (بخصوص اگر خودرو اتوماتیک دارید) تا در صورت لزوم روغن گیربکس آن هم تعویض شود.

بررسی روغن‌های ماشین

 • چک آب رادیاتور و سالم بودن رادیاتور ماشین

مایع خنک کننده رادیاتور در حین مسیر به خنک کردن اجزای موتور که مدت زمان زیادی در حال حرکت هستند کمک می‌کند و تنظیم بودن میزان آن در مخزن رادیاتور شما بسیار مهم است، بنابراین حتما قبل از سفر میزان مایع خنک کننده و وجود ضد یخ کافی را چک کنید تا در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.
توجه داشته باشید یکی از مهم ترین دلایل جوش آوردن خودرو کاهش سطح آب رادیاتور است. لذا اگر آب رادیاتور ماشین بیش از اندازه کاهش یافته، حتما علت کم شدن آب رادیاتور را بررسی کنید تا در طی سفر خودرو شما جوش نیاورد.

چک آب رادیاتور و سالم بودن رادیاتور ماشین

 • چک کردن تسمه های خودرو

ررسی تسمه های خودرو را در هم موارد بعدی چکاپ خودرو قرار دهید و میزان سفتی، شلی و صاف بودن آن را بررسی کنید. اگر تسمه ها از قبل به صدا درآمده اند ساده از کنار آن نگذشته و قبل از شروع مسافرت نسبت به تعویض به موقع آن اقدام کنید، همچنین به زمان تعویض تسمه تایم دقت دو چندان داشته باشید تا در طی مسیر زیر فشار جاده تسمه تایم خودرو پاره نشود.

چک کردن تسمه های خودرو

 • چک کردن گیربکس ماشین

موارد مهم و مورد نیاز در بالا گفته شد اما روغن گیربکس، روغن هیدرولیک نیز از اهمیت بالایی برخورداد است و باید قبل سفر چک شود. چک روغن هیدرولیک تقریبا ساده است اما چک روغن گیربکس تخصص بیشتری لازم دارد و باید به تعمیرگاه مراجعه کنید. 

چک کردن گیربکس ماشین

 • چک کردن سلامت باتری ماشین

باطری خوردو اولین قسمت مهم برقی است. معمولا روی باتری های اتمی نشانگر سالم بودن نصب شده و از روی رنگ(سبز:سالم،سیاه یا قرمز:نیاز به شارژ، سفید:خراب) نشانگر می توانید متوجه وضعیت باتری شوید. باتری خالی، خراب و دارای شارژ پایین تر از حد استاندارد، حتما در میانه راه مشکل ساز می شود.
برق مطلوب در زمان خاموشی ماشین برای باتری معمولا باید دارای ولتاژ ۱۲٫۶ و یا بیشتر باشد و همین ولتاژ در زمان روشن بودن خودرو نیز باید مابین ۱۳٫۷ و ۱۴٫۷ باشد (در خودرو های مختلف این ولتاژ متفاوت است)، برای چک کردن باتری، تمامی اتصالات و کابل های آن را چک کنید و باتری را محکم و ایمن در سر جای خود نگه دارید، اگر سر باتری سولفاته داشت، با استفاده از جوش شیرین آن را تمیز کنید و حتما از سلامت دینام ماشین به کمک دستگاه اطمینان حاصل کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه حتما مقالات و پیج را بررسی کنید.

چک کردن سلامت باتری ماشین

 • بررسی چراغ های ماشین

چک کردن سلامت تمامی چراغ های خودرو، قبل از مسافرت بسیار مهم است . این چراغ ها شامل: چراغ های جلویی و عقبی، راهنما و چراغ ترمز و مه شکن می باشد. اگر دچار ایراد یا سوختگی شود حتما آنها را تعمیر نمایید. چراغ در جاده از مهم ترین تجهیزات خودرو است که باید بدون هیچ عیب و نقصی کار کند وگرنه این بخش ساده می تواند مشکلات بزرگی را ایجاد نمایید.

بررسی چراغ های ماشین

 • بررسی ترمز و لنت آن

حیاتی ترین بخش یک خودرو عملکرد صحیح سیستم ترمز می‌باشد. هر سیستم در خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است. سیستم ترمز نیز چنین است که باید برخی از قطعات را مورد بررسی قرار دهید و آن را در چک لیست خودرو قبل سفر قرار دهید. سیستم ترمز سالم ضامن ایمنی شما در سفر می‌باشد. رانندگی با خودرویی که سیستم ترمز درست و حسابی ندارد بازی با جان شما و سرنشینان خودروی شما می‌باشد.

بررسی ترمز و لنت آن

 • چک کردن فیلترهای ماشین  

ورود هوای تمیز و به دور از کثیفی، راندمان و کارایی موتور را بالا می‌برد و در طول سفر با سرعت و شتاب بیشتری شما را به مقصد می‌رساند، به همین دلیل باید چک فیلتر هوا را در لیست بررسی های خود قرار داده و در صورت کثیف بودن، آن را تمیز و یا به کل تعویض کنید.

چک کردن فیلترهای ماشین  

 • چک برف پاک کن و آب شیشه شور

حتما سلامت برف پاک کن خودرو را بررسی کنید و مطمئن شوید که به خوبی در بارندگی، شیشه خوردو شما را تمیز خواهند کرد،(بخصوص تیغه و چشمی ها را حنما بررسی کنید) همینطور سلامت گرمکن شیشه عقب بسیار مهم است تا در صورت بخار کردن شیشه بتوان از آن استفاده نمود.

چک برف پاک کن و آب شیشه شور

 • چک کردن سلامت کولر و بخاری

قبل از شروع سفر حتما سلامت کامل سیستم گرمایش و سرمایش خودرو را بررسی کنید و همنطور که قبلاهم گفته شده حتما ترموسات و گاز کولر را بررسی کنید تا به درستی کار کند چرا که طی مسافرت معمولا در جاده با آب و هوا متفاوتی روبرو خواهید شد و باید آمادگی لازم برای مطبوع سازی هوای داخل خودرو را داشته باشید.

چک کردن سلامت کولر و بخاری

 • همراه داشتن لوازم ضروری ماشین (ابزارآلات یا مدارک و معاینه فنی و..) 

در سفر همراه داشتن موارد زیر ضروری می باشد.  

همراه داشتن لوازم ضروری ماشین

1.    لامپ های یدکی
2.    زنجیر چرخ
3.    دستکش مناسب
4.    نقشه خوان موبایل
5.    زاپاس چرخ
6.    کابل باتری به باتری
7.    چراغ قوه
8.    پاور بانک
9.    پیچ و مهره
10.    پیچ گوشتی و انبردست
11.    جعبه کمک های اولیه
12.    پتو یا لباس گرم
13.    کپسول آتش نشانی
14.    به همراه داشتن مواد غذایی
15.    بطری آب
16.    صندلی ایمنی کودک (اگر فرزند یا کودک خردسال در سفر با شما همراه است)
17.    چک کردن جک، آچار چرخ و مثلث اخطار برای تعویض لاستیک
18.    همراه داشتن کپسول آتش نشانی
19.    حتما همراه خود چند بطری آب داشته باشید تا در صورت نیاز در جاده از آنها استفاده کنید.
سخن آخر

شما می توانید از طریق انتخاب خودرو از مجموعه سعادت رنت، هر مدل ماشینی را رنت کنید. تمام ماشین های سعادت رنت به طور کامل چکاپ شده و در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد. در صورتی که در زمان اجاره دچار مشکلی شدید از طریق تماس با نمایندگان شرکت می توانید مشکل را برطرف کنید. اگر مشکل ماشین شدید باشد، خودرو تعویض خواهد شد و خودروی دیگری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.