فرودگاه دبی، راهنمای کامل فرودگاه بین المللی دبی امارات

فرودگاه دبی، راهنمای کامل فرودگاه بین المللی دبی امارات

در این بخش با یکی از مهم‌ و پررفت و آمد‌ترین فرودگاه‌های دنیا آشنا خواهید شد. فرودگاه بین‌المللی دبی سالانه پذیرای هزاران گردشگر ایرانی است. اگر مقصد سفر شما شهر زیبای دبی باشد، برای اینکه بتوانید در سفر خود راحت ترمینال‌‌های فرودگاه دبی را پیدا کنید یا آسان‌ترین راه را برای رسیدن به مرکز شهر بیابید؛ بهتر است که اطلاعاتی کاربردی در مورد فرودگاه بین‌المللی دبی داشته باشید. 
شما در فرودگاه می‌توانید از خدمات اجاره ماشین فرودگاه دبی نیز بهره‌مند شوید. در این قسمت از وب‌سایت سعادت رنت برخی از حقایق منحصربه‌فرد فرودگاه دبی و هرآنچه که نیاز دارید درباره آن بدانید مانند چگونگی دسترسی و آدرس را در اختیارتان قرار داده‌ایم.

معرفی فرودگاه دبی

فرودگاه بین‌المللی دبی (Dubai International Airport) که با نام (DXB) هم شناخته می‌شود نقطه‌ی عطفی مهم برای شهر دبی است که توانسته از سال ۱۹۶۰ امارات را به سایر نقاط جهان متصل کند. این فرودگاه بین‌المللی در ۴ کیلومتری شهر دبی در منطقه‌ی القرهود واقع شده و مساحتی ۲۹۰۰ هکتاری دارد و به‌اندازه‌ی ۲۹۷ زمین فوتبال بزرگ است.
این فرودگاه در چند دهه‌ی گذشته به یک مرکز مهم و شاهراه اصلی ورود گردشگران از سراسر دنیا تبدیل شده است. ایرانی‌ها نیز جزو گردشگران دبی هستند که به دلیل نزدیکی جغرافیایی، سالانه تعداد زیادی مسافر ایرانی به این شهر سفر می‌کنند. فرودگاه دبی تاکنون چند بار به‌عنوان بهترین فرودگاه در خاورمیانه انتخاب شده است.
این فرودگاه به‌عنوان فرودگاه اصلی شهر دبی و امارات شناخته می‌شود و سالانه گنجایش جابجایی ۷۵ میلیون مسافر را دارد. فرودگاه دبی جزو سومین فرودگاه پر رفت‌وآمد دنیا بوده و دارای بیش از ۷۰ شرکت هواپیمایی است که هواپیماهای آنها به بیش از ۲۲۰ فرودگاه در ۲۱۴ شهر در ۹۴ کشور پرواز می‌کنند. شرکت‌های هواپیمایی معتبری مانند بریتیش ایرویز، ایرفرانس، ایران ایر، لوفتهانزا، کی ال‌ام، ترکیش ایرلاین، تای ایرویز و سنگاپور ایرلاینز پرواز‌های منظمی در این فرودگاه دارند.

ترمینال‌ های فرودگاه دبی

فرودگاه بین‌المللی دبی دارای ۳ ترمینال برای پرواز‌های داخلی و خارجی است. ترمینال‌های ۱ و ۳ فرودگاه مستقیم به یکدیگر وصل بوده؛ اما ترمینال ۲ در مقابل فرودگاه قرارگرفته است. در این بخش به معرفی ترمینال‌های فرودگاه دبی و امکانات آن پرداخته‌ایم.

ترمینال ۱

اصلی‌ترین ترمینال فرودگاه دبی ترمینال شماره ۱ است که بیشتر ایرلاین‌های معتبر و پرواز‌های طولانی نیز در آن انجام می‌گیرند. ترمینال شماره ۱ در ۳ طبقه با در مساحتی معادل با ۵۲۰ هزار مترمربع با ظرفیت ۱۵ میلیون مسافر ساخته شده است. طبقه‌ی اول این ترمینال به پرواز‌های خروجی اختصاص داده شده و شامل کانتر‌های چک-این و کانتر‌های تحویل بار و چمدان است.
در این طبقه می‌توان به امکاناتی نظیر کانتر‌های فروش بلیط هواپیما، کیوسک‌های سلف‌سرویس رستوران‌ها و کافه‌ها، باجه‌های صرافی و اینترنت وای‌فای اشاره کرد. به‌تازگی هم یک سالن ویژه برای کودکانی که تنها سفر می‌کنند در نظر گرفته شده تا این مسافران برای ورود و خروجشان همراهی شده و امنیت آن‌ها تامین شود.
طبقه دوم ترمینال ۱ مخصوص پرواز‌های ورودی است. خدمات و امکانات آن نیز شامل بخش مهاجر، گیت‌های هوشمند، چرخ‌دستی برای حمل چمدان، سالن خدمات بار و چمدان و سالن‌های تشریفات و استراحت است. در طبقه سوم ترمینال ۱ هم شرکت‌های اجاره خودرو، صرافی، رستوران‌ و کافه‌های متعدد، دستگاه‌های ATM و بانک، پارکینگ، وسایل حمل و نقل عمومی، مرکز تجاری، محوطه بازی کودکان، اتاق‌های مادر و کودک، انبار بار و چمدان، نمازخانه، سالن ویژه برای سیگار کشیدن و وای‌فای قرار گرفته است.

ترمینال ۲   

ترمینال ۲ برای پرواز‌های منطقه‌ای بوده که شامل منطقه‌ی خلیج‌فارس و جنوب آسیا (هندوستان، عربستان، ایران و…) است. همان‌طور که بالاتر به آن اشاره کردیم ترمینال ۲ از ترمینال ۱ و ۳ فاصله داشته و روبه روی فرودگاه قرار دارد. ترمینال ۲ در ۴ طبقه با ظرفیت ۱۰ میلیون مسافر ساخته شده است.
راهنمای طبقات ترمینال 2 فرودگاه دبی:

 • طبقه‌ی اول این ترمینال برای پرواز‌های ورودی است.
 • طبقه‌ی دوم شامل: رستوران، کافه، سالن انتظار، گیت‌های پرواز، سالن تشریفات است.
 • طبقه‌ی سوم هم شامل بخش مهاجرت، سالن تشریفات VIP و کانتر چک این است.
 • در طبقه چهارم نیز پرواز‌های خارجی انجام می‌شود.

به دلیل دور بودن این ترمینال از دو ترمینال دیگر مسافران برای جابه‌جایی بین ترمینال‌ها باید از سرویس شاتل استفاده کنند و مدت زمان جابه‌جایی به ترمینال ۲ و ۳ نیم ساعت است. خوب است بدانید که سرویس شاتل فرودگاهی به سرویس حمل‌ونقل رایگان فرودگاهی گفته می‌شود.
ترمینال شماره ۲ در چهار طبقه طراحی شده است. طبقه اول این ترمینال مخصوص پرواز‌های ورودی است. در طبقه دوم این ترمینال هم مسافران می‌توانند سوار هواپیما شوند. این طبقه ۶ گیت پروازی، جایگاه‌های موقت، سالن‌های انتظار، باجه‌های ترانسفر، سالن تشریفات بیزینس کلاس، فودکورت و رستوران‌ها و کافه‌های مختلفی دارد.

ترمینال ۳

ترمینال سه فرودگاه دبی به دلیل مساحت زیادی که دارد دومین سازه‌ی بزرگ جهان محسوب می‌شود. ترمینال سه به هواپیمایی امارات و کانتاس اختصاص داده شده و پرواز‌های ارزان قیمت مانند فلای دبی نیز از همین ترمینال انجام می‌گردد.ترمینال ۳ در چهار طبقه ساخته شده و ظرفیت ۶۵ میلیون مسافر را دارد. این ترمینال به‌عنوان مرکز اصلی هواپیمایی امارات شناخته می‌شود.

 • طبقه‌ی اول این ترمینال مخصوص پرواز‌های ورودی است و شامل باجه‌ی رزرو هتل‌ها، باجه‌ی اجاره خودرو و کانتر چک این است.
 • طبقه دوم ترمینال 3 فرودگاه برای سوار شدن مسافران به هواپیما است.
 • طبقه‌ی سوم ترمینال ۳ به پرواز‌های خروجی اختصاص داده شده و می‌توانید از امکاناتی مانند تماشای تلویزیون و بازی‌های ویدئویی، رستوران، فودکورت در آن استفاده کنید.
 • طبقه‌ی چهارم برای پرواز‌های ورودی بوده و دارای امکاناتی نظیر دفاتر صرافی و تبدیل ارز، پارکینگ، دسترسی به حمل‌ونقل عمومی، دستگاه ATM و بانک، رستوران و کافه، شرکت‌های کرایه اتومبیل، مرکز تجاری، اتاق‌های مادر و کودک، محوطه‌ی بازی کودکان، محوطه‌ی مخصوص سیگار، نمازخانه، وای‌فای، هتل بین‌المللی دبی، مرکز درمانی فرودگاه دبی و سالن‌های استراحت است. 

امکانات فرودگاه دبی

فرودگاه دبی جزو مجهزترین فرودگاه‌های دنیاست به همین دلیل در سفر خود به این شهر هر خدماتی که موردنیازتان باشد را در آن مشاهده خواهید کرد. تمامی کارکنان فرودگاه با تیشرت‌های آبی رنگ در محوطه‌ی ترمینال‌ها حضور دارند و به راحتی قابل تشخیص هستند.
همان‌طور که در شهر دبی مراکز خرید به وفور یافت می‌شود در فرودگاه نیز می‌توانید انواع مراکز خرید برای تهیه‌ی پوشاک، کیف و کفش، جواهرات و… را مشاهده کنید.
فروشگاه‌های فرودگاه به‌صورت ۲۴ ساعته باز هستند. 

 • هتل مجلل با ۲۵۳ اتاق در ترمینال ۳ که دارای باشگاه بدنسازی، استخر روباز، ۴ رستوران و کافه‌های متعدد است.
 • مراکز خدمات پزشکی و اورژانس
 • تعداد زیادی صرافی
 • محوطه‌ی بازی کودکان
 • پارکینگ
 • خدمات ماساژ، رایحه درمانی، اسکراب بدن، اصلاح و آرایش مو، مانیکور و پدیکور
 • حمام
 • نمازخانه
 • موزه‌ی فرودگاه در سالن A
 • اتاق مادر و کودک
 • اتاق سیگار
 • اینترنت رایگان و نامحدود
 • فروشگاه‌های دیوتی فری (بدون مالیات)
 • انواع رستوران و کافه: رستوران‌های متنوع و متعدد که انتخاب‌های زیادی پیشروی شما قرار می‌دهند از انواع غذا‌های هندی، تایلندی گرفته تا ایتالیایی و ژاپنی و این رستوران‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته باز هستند.
 • سالن ‌های استراحت

در تمامی بخش‌های فرودگاه قسمت‌هایی برای استراحت در نظر گرفته شده که می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی ورودی از آن استفاده کنید. در این سالن‌ها امکاناتی نظیر غذای عالی، نوشیدنی، فضای راحت، وای‌فای با سرعت بالا و … وجود دارد. یک باغ سرپوشیده هم در ترمینال ۳ فرودگاه قرار دارد و یک بهشت به تمام معنا برای ریلکس کردن است. در این باغ حوض ماهی، درختان سرسبز و نیمکت‌هایی وجود دارد که می‌توانید به روی آن نشسته و از صدای آب لذت ببرید.
وجود اتاق ملاقات در هتل فرودگاه و ارائه‌ی خدماتی نظیر دسترسی به اینترنت، فتوکپی، فکس، منشی و … اتاق خواب (Snooze Cube) که در ترمینال ۱ قرار دارد و برای ۲ ساعت اجاره داده می‌شوند. در ترمینال شماره 3 سالن Sleep n’ Fly نیز وجود دارد به این معنا که در این سالن کپسول‌های خواب ۱ تا ۲ نفره برای استراحت مسافران در نظر گرفته شده است.

اجاره ماشین در فرودگاه دبی

یکی از خدماتی که می‌توانید در فرودگاه دبی از آن بهره‌مند شوید اجاره ماشین است. چند شرکت کرایه خودرو در فرودگاه دبی خدمات کرایه ماشین ارائه می‌دهند. برای اجاره خودرو در فرودگاه دبی می‌توانید پس از رسیدن به فرودگاه به‌صورت حضوری به این دفاتر مراجعه کرده و خودروی مورد نیازتان را رنت کنید. برای دریافت ماشین اجاره‌ای نیاز به ارائه مدرک دارید و پس از ارائه مدرک و امضای قرارداد خودرو به شما تحویل داده می‌شود.
برای راحتی سفرتان توصیه ما به شما رزرو خودرو قبل از سفر است. قبل از سفر با تماس تلفنی می‌توانید از شرکت‌هایی که در ایران خدمات رنت خودرو انجام می‌دهند و در دبی نمایندگی دارند، ماشین کرایه کنید. شرکت سعادت رنت نیز در دبی دارای نمایندگی فعال بوده و به‌صورت تماس تلفنی از ایران ماشین اجاره می‌دهد. برای اطلاعات از رزرو خودرو و تمامی موارد به صفحه نمایندگی اجاره خودرو در دبی ما مراجعه کنید.

وسایل نقلیه فرودگاه دبی

سازمان حمل‌ونقل دبی سیستم پیشرفته‌ای را برای فرودگاه در نظر گرفته است. وسایل نقلیه‌ی موجود در فرودگاه شامل متروی دبی، اتوبوس، ماشین‌های اجاره‌ای و تاکسی است تا مسافران به‌راحتی از فرودگاه به مناطق مهم دبی یا از مرکز شهر به فرودگاه جابه‌جا شوند. قبل از معرفی وسایل حمل و نقل فرودگاه دبی بهتر است از آدرس فرودگاه دبی مطلع شوید. فرودگاه دبی در منطقه القرهود با فاصله 5 کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است.
در اینجا نگاهی به نحوه‌ی استفاده از هر یک از این وسایل حمل‌ونقل برای دسترسی به فرودگاه می‌اندازیم.

تاکسی دبی

تاکسی‌های فرودگاه دبی در محوطه‌ی بیرونی هر سه ترمینال در دسترس مسافران است. البته هزینه‌ی تاکسی نسبت به دیگر وسایل حمل‌ونقل موجود در فرودگاه گران‌تر است. کرایه‌ی تاکسی در دبی از طریق کیلومتر شمار نصب شده در تاکسی مشخص می‌شود.

پایانه‌ی اتوبوس ‌فرودگاه دبی 

اتوبوس‌های فرودگاه نیز مانند تاکسی در محوطه‌ی سه ترمینال مستقر است؛ اداره‌ی حمل‌ونقل دبی اتوبوس‌هایی را برای جابه‌جایی مسافران از فرودگاه به جا‌های مختلف دبی یا برعکس در نظر گرفته است.  مسافران برای رفتن به فرودگاه دبی می‌توانند از خطوط ۴، ۱۱، ۱۵، ۳۳ و ۴۴ برای رسیدن به پایانه‌های ۱ و ۳ و از خط ۲ برای رسیدن به ترمینال ۲ استفاده کنند.

متروی دبی | ایستگاه متروی فرودگاه

فرودگاه دبی از طریق دو خط به متروی شهری دبی متصل می‌شود، به این صورت که خط‌ قرمز متروی دبی دارای ایستگاهی در نزدیکی پایانه‌های ۱ و ۳ بوده و ایستگاه خط سبز در نزدیکی پایانه‌ی شماره ۲ است که مسافران به‌راحتی برای رفتن به فرودگاه می‌توانند از این خط‌ها استفاده کنند. قطار‌ها از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب در طول هفته به جز روز‌های جمعه مسافران را به مقصد فرودگاه و برعکس جابه‌جا می‌کنند.

اجاره خودرو در فرودگاه دبی

دیگر خدمات در نظر گرفته شده برای جابه‌جایی مسافران از فرودگاه به مناطق مختلف دبی یا برعکس اجاره خودرو است. با اجاره خودرو در فرودگاه علاوه بر رفتن به مرکز شهر برای تردد در دبی هم از آن استفاده کنید.
هزینه اجاره‌ی ماشین‌ها با توجه به قیمت تاکسی، آن هم برای چند روز، بدون شک بسیار مناسب‌تر خواهد بود. خودرو‌های اجاره‌ای در فرودگاه یک پارکینگ مخصوص به خود دارند که در آنجا ماشینی را که اجاره‌ کرده‌اید به شما تحویل داده می‌شود. 

اطلاعات پرواز فرودگاه دبی

پروازهای متعددی توسط شرکت‌های هوایی داخلی و خارجی از نقاط مختلف ایران به مقصد دبی صورت می‌گیرد که به آن‌ها اشاره کردیم. 

 • هواپیمایی کاسپین: فرودگاه بین‌المللی اهواز، فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز و تهران (فرودگاه امام)
 • هواپیمایی امارات: فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد و تهران (فرودگاه امام)
 • فلای دبی: فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، تبریز و تهران (فرودگاه امام)
 • ایران ایر: فرودگاه بین‌المللی بندرعباس، اصفهان، شیراز و تهران (فرودگاه امام)
 • هواپیمایی آسمان: فرودگاه بین‌المللی آیت الله جمی آبادان، بندر عباس، فرودگاه بندر لنگه، فرودگاه بین‌المللی بوشهر، فرودگاه بین‌المللی قشم، فرودگاه کرمانشاه، فرودگاه بین‌المللی لار، مشهد، شیراز، تهران (فرودگاه امام) و فرودگاه بین‌المللی زاهدان
 • هواپیمایی کیش ایر: اصفهان، کیش، قشم و تبریز
 • هواپیمایی ماهان: شیراز و تهران (فرودگاه امام)
 • هواپیمایی قشم ایر: اصفهان، فرودگاه بین‌المللی ساری، قشم و تهران (فرودگاه امام)
 • هواپیمایی تابان ایر: اصفهان و مشهد

جمع‌بندی
حالا می‌دانید که برای مسیر فرودگاه دبی به داخل شهر چه وسایل حمل‌ونقلی کاربردی هستند یا امکاناتی که در این فرودگاه برای مسافران در نظر گرفته شده چه هست. فرودگاه بین‌المللی دبی به‌عنوان شلوغ‌ترین فرودگاه دنیا امکانات ویژه‌ای را برای مسافران دارد و همین موضوع سفر را آسان‌تر می‌کند.

از کجا پروازهای فرودگاه دبی را ببینیم؟
شما می‌توانید اطلاعات پرواز خروجی فرودگاه دبی را در سایت رسمی آن به آدرس dubaiairports.ae مشاهده کنید.

چطور در فرودگاه دبی ماشین اجاره کنیم؟
برای اجاره خودرو در فرودگاه دبی می‌توانید از طریق شرکت‌های اجاره خودرو ماشین مورد نیازتان را از طریق تماس تلفنی و یا سایت‌های شرکت های رنت کار اجاره کنید.