معرفی کامل فرودگاه مهرآباد تهران

معرفی کامل فرودگاه مهرآباد تهران

چهارمین مرکز حمل و نقل هوایی در خاورمیانه و پنجمین فرودگاه در ایران فرودگاه مهرآباد است که مقام اول کشور در حمل و نقل هوایی را نیز دارد. این فرودگاه در سال 1317 ساخته شده و از پرکاربردترین فرودگاه‌های ایران به‌شمار می‌رود؛ همچنین قبل از اینکه پروازهای خارجی به فرودگاه امام خمینی انتقال داده شود، مهرآباد اولین فرودگاه مسافربری کشور با پذیرش 12 میلیون مسافر بوده است.

معرفی فرودگاه مهرآباد

محله مهرآباد امروزی تهران در دوره قاجاریه روستایی بوده است به به نام حسین آباد که پس از آنکه به عنوان مهریه دختر ناصرالدین شاه قاجار قرارگرفت، به نام روستای مهرآباد تغییر نام پیدا کرد. 
در زمان رضا شاه پهلوی فرودگاه مهرآباد توسط شرکت آلمانی یونکرس تاسیس گردی و. در سال 1325 اولین خلبانان نیروی هوایی ایران برای آموزش به آمریکا اعزام شدند. جالب است بدانید که تنها 3 سال بعد، نیروی هوایی ایران با هواپیماهای اف-۸۶ سیبر و تی-۳۳ عملیات پروازی خود را در فرودگاه مهرآباد آغاز نمود.
فرودگاه مهرآباد پس از فرودگاه مسجد سلیمان، قلعه مرغی، بندرلنگه و فرودگاه خرم‌آباد پنجمین فرودگاه ایران است.

نقشه فرودگاه مهرآباد

در ادامه نقشه هوایی فرودگاه مهرآباد را می‌توانید به درستی مشاهده کنید.

نقشه فرودگاه مهرآباد

راه های رسیدن به فرودگاه مهرآباد | آدرس فرودگاه

شما برای دسترسی به فرودگاه مهرآباد می‌توانید راه‌های مختلف را امتحان کنید. با 4 مورد از متداول‌ترین راه‌های این مسیر بیشتر آشنا بشوید: 

دسترسی به فرودگاه مهرآباد تهران با اتوبوس:

اتوبوس یکی از کم‌هزینه‌ترین راه‌های دسترسی به فرودگاه مهرآباد است. اتوبوس‌های خط ویژه فرودگاه کمتر درگیر ترافیک می‌شوند و با سرعت مسافران را به مقصد می‌رسانند. در حال حاضر خط اتوبوس شماره 370 از میدان ونک حرکت کرده و از خیابان ملاصدرا، بزرگراه شیخ فضل‌الله و گذر از میدان آزادی به فرودگاه مهرآباد می‌رسد و می‌تواند به عنوان ارزان‌ترین مسیر رسیدن به این فرودگاه به شمار برود.

دسترسی به فرودگاه مهرآباد تهران با تاکسی

تاکسی یکی از راه‌های مناسب برای رسیدن به فرودگاه است. از تاکسی‌های آنلاین یا آژانس‌ها می‌توانید خودرویی مناسب برای رسیدن به مهرآباد استفاده کنید؛ همچنین از تاکسی‌های مخصوص فرودگاه هم می‌توانید برای رفتن به نقاط مختلف شهر تهران کمک بگیرید.

دسترسی به فرودگاه مهرآباد تهران با مترو:

با افتتاح خط 4 مترو تهران، از این پس مسافران فرودگاه مهرآباد می‌توانند از طریق دو ایستگاه پایانی این خط، از ساعت 5.30 تا 22.30 به پایانه 1 و 2 و پایانه 4 و 6 فرودگاه دسترسی داشته باشند.

اگر سفری کوتاه مدت و چد روزه را در پیش دارید، استفاده از خودروی شخصی یا اجاره خودرو در فرودگاه مهرآباد انتخاب مناسبی است. به محض رسیدن در فرودگاه تهران خودرویتان را در یکی از پارکینگ‌های این فرودگاه پارک کنید. توجه کنید تمامی پارکینگ‌ها هزینه دارند و به صورت روزانه و یا ساعتی محاسبه خواهد شد.

آدرس فرودگاه مهرآباد تهران

موقعیت مکانی این فرودگاه در بخش غربی شهر تهران، میدان آزادی، خیابان معراج است.

فرودگاه مهرآباد چند ترمینال دارد؟

فرودگاه مهرآباد دارای 4 ترمینال است که فاصله زیادی با یکدیگر دارند. هنگام دریافت بلیط هواپیما از تهران به شهرهای دیگر شماره‌ی ترمینال در اطلاعات بلیط درج می‌شود؛ همچنین می‌توانید با شماره 199 نیز تماس بگیرید.

برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است که در روز سفر، برای اینکه به کدام ترمینال فرودگاه مراجعه کند، سوال ایجاد شده باشد. شاید گاهی هم تمایل داشتید به استقبال مسافری بروید ولی اطلاع نداشتید که پرواز او در کدام ترمینال به زمین می‌نشیند. به همین علت در جهت آرامش شما اطلاعاتی در زمینه‌ی ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد را به صورت مختصر در ادامه بیان می‌کنیم:

ترمینال 1 فرودگاه مهرآباد تهران

 برای ورود و خروج پروازهای داخلی استفاده می‌شود. پروازهای شرکت‌های هواپیمایی کیش‌ ایر و زاگرس در ترمینال شماره یک صورت ‌می‌گیرد. از امکانات ترمینال می‌توان نمازخانه، رستوران، سالن عمومی و کافی‌شاپ را نام برد.

ترمینال 2فرودگاه مهرآباد تهران

 در ترمینال شماره دوی این فرودگاه پروازهای شرکت‌های هواپیمایی معراج، نفت، قشم‌ایر، ایران‌ایر، ایرتور و آتا انجام می‌شود. از امکانات ترمینال می‌توان وجود نمازخانه، دو سالن ترانزیت و عمومی، کافی‌شاپ و رستوران‌ها را نام برد.

ترمینال های 3 و 5 فرودگاه مهرآباد تهران

ترمینال های 3 و 5 این فرودگاه مخصوص ورود و خروج حج تمتع و ورودی حج عمره است؛ بنابراین اگر مسافر شما از حج بازگشته یا قصد سفر حج را دارد و نمی‌دانید باید از کدام ترمینال برای دیدن وی اقدام کنید ترمینال‌های 3 و 5 مقصد شما خواهند بود.

ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد تهران

این ترمینال پذیرای خروجی مسافران پروازهای داخلی فرودگاه مهرآباد تهران است. پروازهای خروجی از شهر تهران به دیگر شهرهای ایران، در ترمینال شماره چهار انجام می‌شود؛ همچنین پرواز شرکت‌های هواپیمایی آسمان، اترک، ماهان، کاسپین، سپهران و سپاهان از این ترمینال صورت می‌گیرند.

ترمینال 6 فرودگاه مهرآباد تهران

تمامی پروازهای ورودی به تهران در ترمینال شماره شش انجام می‌شود و این ترمینال از شلوغ‌ترین و پررفت و آمدترین ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد به شمار می‌رود.

ترمینال فرودگاه مهرآّباد

سخن آخر

فراموش نکنید که در صورتی که به تهران سفر کردید و برای مدت کوتاهی خودرویی در اختیار ندارید می‌توانید از شرکت سعادت رنت اقدام به اجاره خودرو در فرودگاه مهرآباد کنید. این امکان فراهم است که از میان مجموعه‌ای از خودروهای لوکس و اقتصادی بسته به بودجه خود ماشینی را انتخاب کنید و دیگر دغدغه‌ی هزینه‌ی پارکینگ فرودگاه یا امنیت خودروری خود یا مواردی چون قیمت بالای تاکسی‌های فرودگاه یا عدم امکان استفاده از تاکسی‌های اینترنتی را نداشته باشید.

اجاره خودرو در فرودگاه مهرآباد امنیت خاطر را برای شما به ارمغان می‌آورد ضمن آنکه می‌دانید هزینه از قبل مشخص است و خودرو در محل مورد نظر شما تقدیم می‌شود یا راننده هرجایی که مد نظر شماست مسافر را خواهد آورد؛ همچنین در انتخاب نوع ماشین نیز آزادی عمل دارید و این قسمت از سفر را نیز می‌توانید به صورت کامل برنامه‌ریزی کنید.

سوالات متداول

  • چرا بهتر است برای فرودگاه مهرآباد ماشین کرایه کنیم؟
    زیرا از نظر هزینه صرفه جویی خواهید کرد. نیاز به انتظار برای پیدا شدن خودرو نخواهید داشت و همه چیز از قبل پیش بینی شده و امکان برنامه ریزی برای شما وجود دارد.
  • چطور برای فرودگاه مهرآباد ماشین اجاره کنیم؟
    کافی‌ست از طریق وب‌سایت سعادت رنت به صورت آنلاین اقدام به رزرو در زمان مناسب کنید.