تاریخچه ی اجاره خودرو در ایران و تحولات آن

تاریخچه اجاره خودرو تاریخچه اجاره خودرو به یک قرن پیش بر می گردد. تقریبا همان زمانی که اتومبیل ها به جامعه معرفی شدند،...

تاریخچه اجاره خودرو

تاریخچه اجاره خودرو به یک قرن پیش بر می گردد. تقریبا همان زمانی که اتومبیل ها به جامعه معرفی شدند، کار آفرینان تقاضای در حال رشد برای اجاره خودرو را شناسایی کردند. حتی قبل از این که کارل بنز و ویلهلم مایباخ ماشین های مدرنی که امروزه ما می شناسیم را بسازند، مردم اسب و کالسکه ها را کرایه می کردند. در روم باستان هم مردم ارابه های خود را اجاره می دادند.

اما صنعت اجاره خودرو از اوایل قرن بیست تا بحال چقدر تغییر کرده است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است نگاهی به تاریخچه اجاره خودرو در ایران و جهان و تحولات آن از ابتدا بیندازیم.

تاریخچه اجاره خودرو

صنعت اجاره خودرو

 

از سال 1900 تا 1950

آغاز تاریخچه اجاره خودرو به سال 1904 بر می گردد وقتی که یک فروشگاه دوچرخه فروشی در شهر مینیاپولیس آمریکا شروع به اجاره دادن خودرو کرد. چند سال بعد شرکت اجاره ماشین آلمانی Sixt در سال 1912 تأسیس شد. این شرکت با تنها 3 ماشین شروع به کار کرد و به سرعت گسترش یافت.

در سال 1915 در اوماها، جویی ساندرز شروع به اجاره خودرو های آرندت مدل T کرد. این سرمایه گذاری او تا سال 1917 بسیار موفقیت آمیز بود و ساندرز بیش از 120 ماشین را اجاره داده بود. او نام کمپانی خود را Saunders Drive-It-Yourself System نامید و در برای اولین بار در تاریخچه اجاره خودرو، در روزنامه های محلی شروع به تبلیغات کرد. سپس برادران و پدرش هم وارد این کسب و کار شدند و تا سال 1927 شرکت اجاره خودرو ساندرز در بیش از 85 شهر نمایندگی داشت.

در همین حین در شیکاگو والتر جیکوب شروع به اجاره خودرو فورد مدل T  به عموم کرد و با 12 ماشین شروع به کار کرد. او با خلاقیت در تبلیغات باعث پیشرفت سیع شرکت خود شد و در سال 1923 شرکت وی به ارزش 1 میلیون دلار رسید که در تاریخچه اجاره خودرو در آن زمان رقم بسیار قابل توجه ای بود.جیکوب شرکتش را به جان هرتز فروخت و به عنوان مدیر اجرایی شروع به کار کرد..

Godfrey Davis UK اولین شرکت اجاره خودرو انگلیسی بود که در سال 1920 تأسیس شد و شرکت فرانسوی Europcar این کمپانی را در سال 1981 خرید.

اجاره خودرو

از سال 1950 تا 2000

بعد از جنگ با افزایش درآمد مردم، تقاضا برای اجاره خودرو بالا می رفت و به دنبال آن شرکت های اجاره خودروی بزرگی تأسیس می شدند که از جمله آن ها می توان به National Car Rental در سال 1947 و Enterprise Rent-A-Car در سال 1957 اشاره کرد. در این دوره کمپانی اجاره خودرو آمریکایی Avis شرکت ساندرز را در سال 1955 خریداری کرد در حالی که هرتز توسط GMC  و بعدا توسط شرکت Omnibus  خریداری شد.

با گذر زمان، رفته رفته هزینه های سفر کاهش یافت و فرصت برای مسافرت برای عموم مردم افزایش یافت و شرکت های اجاره خودرو هم بین المللی شدند. با اینکه شیوه ی زندگی مردم تغییر کرده بود و اجاره ی مشان دیگر آن چنان امر معمولی نبود و مردم بیشتری صاحب ماشین شدند، با این حال عده ی زیادی هنوز ترجیح می دادند که ماشین اجاره کنند.

در بریتانیا هم شرکت Arnold Clark Car & Van Rental در سال 1963 تأسیس شد که یک از اولین ها در تاریخچه اجاره خودرو در انگلیس بود.

تاریخچه اجاره خودرو

از سال 2000 تا الان

در قرن 21 کمپانی ها انواع مدل های ماشین از شرکت های مختلف را اجاره می دهند و علاوه بر ماشین به اجاره اتوبوس، اجاره ون، قایق و حتی هلی کوپتر هم پرداخته اند. امروزه این کمپانی های اجاره خودرو در سراسر دنیا با هم رقابت می کنند و خدمات و شرایط آن ها به نسبت قبل بسیار آسان تر شده است و حتی میتوانید تلفنی یا آنلاین اقدام به کرایه خودرو کنید. هم چنین شما می توانید این خودرو ها را با راننده اجاره کنید یا با اجاره خودرو بدون راننده خودتان رانندگی کنید.

اجاره خودرو در ایران

تاریخچه اجاره خودرو در ایران به دو دهه قبل بر می گردد و صنعتی نوپا است. شرکت های بزرگی هم در سراسر ایران وجود دارند که خدمات متنوعی در زمینه اجاره ماشین به مشتریان ایرانی و خارجی خود ارائه می دهند.

 

دیدگاه شما

نتیجه فرمول: 44 + 16