مسجد امام اصفهان، اسرار شگفت معماری

معرفی مسجد شاه یا امام اصفهان

مسجد امام یا مسجد شاه با قدمتی 400 ساله بنای تاریخی به جای مانده از زمان شاه عباس اول و دستاورد سلسله صفوی است. مسجد امام در اصلی ترین ناحیه شهر اصفهان یعنی میدان نقش اصفهان واقع شده است. این مسجد بی نظیر با موزاییک های آبی به یک بنای بصری در میدان اصلی اصفهان تبدیل شده است. مسجد امام اصفهان یکی از مهمترین بناهای تاریخی معماری اسلامی ایران به شمار می آید. مسجد شاه در سال 1310 با شماره ثبت 107 به عنوان یکی از آثار مهم ایران به ثبت رسیده است.

گذشته این مسجد به جایی باز می گردد که اصفهان تازه پایتخت ایران شده و آوازه زیبایی آن به کشورهای دیگر رسیده بود. در آن زمان بناهای با شکوه مذهبی و رفاهی یکی پس از دیگری در این شهر ساخت می شدند. این امر باعث شد که اصفهان کم کم به یکی از مقصد های گردشگری اروپاییان تبدیل کند. شاه عباس ساخت این مسجد را با هدف به نمایش گذاشتن دین، کمال و شکوه هنر ایرانیان نزد فرمانروایان صفوی آغاز کرد.

کافی است با اجاره ماشین در اصفهان به تمام نقاط دیدنی این شهر سفر کرده و از بناهای تاریخی و دیدنی این شهر دیدن کنید. در این مقاله ما شما را با یکی از زیباترین شاهکارهای معماری ایران آشنا خواهیم کرد.

موقعیت جغرافیایی مسجد امام در اصفهان

مسجد شاه اصفهان

 

مسجد امام  با شکوه ترین هنر معماری اسلامی و نمایانگر پیشرفت و تکامل مسجد سازی در ایران است. معماری نوآورانه به کار گرفته شده در ساخت این مسجد، نشان از تیزهوشی مهندسان و معماران زبردست ایران می باشد. این مسجد در محدوده دولتخانه صفوی و در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار گرفته است. مسجد امام در محدوده، مجموعه مهم بناهای دوران صفوی و مجاورت با بناهای مهم، نظیر عالی قاپو و مسجد شیخ لطف الله قرار گرفته است. این مسجد دارای چندین ورودی است. ورودی اصلی آن در ضلع جنوبی میدان قرار گرفته و چندین ورودی نیز جهت دسترسی آسان و سریع تر مردم محلی آن منطقه در محلات اطراف وجود دارد. این مسجد از خیابان استانداری و کوچه های عمودی به سهولت قابل دسترسی است اما از ضلع جنوبی میدان نقش جهان به صورت پیاده و با درشکه قابل دسترس است.

اجاره خودرو برای سفر به اصفهان

مسجد امام جزو میراث مهم میدان نقش جهان است که در کنار بناهای مشهوری چون مسجد شیخ لطف الله، بازار قیصریه، عالی قاپو قرار گرفته است. این مسجد جزو بناهای مهم گردشگری اصفهان است که گردشگران زیادی را از داخل و خارج ایران به سمت خود می کشاند. شما می توانید با اجاره ماشین از شرکت معتبر اجاره ماشین به مکان های دیدنی شهر اصفهان سفر کنید. بازدید از مسجد شاه و یا امام اصفهان بی شک یکی از این مکان های با شکوه  و دیدنی است.

نوآوری های جالب در مسجد 

محاسبه جهت قبله مسجد امام توسط شیخ بهایی ریاضی دادن بنام دوره شاه عباس انجام شده است. طراحی میدان نقش جهان به گونه ای است که میدان هم راستا با چهار جهت اصلی جغرافیایی ساخته شده است. اما مسجد به دلیل سنت باید به طرف جنوب غربی و تماما رو به کعبه ساخته شده باشد. طراحان مسجد به دلیل تقارن سازه های ساخته شده در اطراف میدان نمی توانستند با ایجاد گوشه و انحراف و با برهم زدن نمای مسجد سر در آن را به سوی کعبه بسازند. به همین دلیل طراحان مسجد برای حل مشکل قبله، راهکار شگرفی را اجرا کردند به گونه ای که  از قیصریه که سر در اصلی میدان نقش جهان است، منارهای ورودی مسجد روبه روی چشم بیننده قرار گرفته است و دو مناره بلندتر در پشت آن مانند انعکاسی از منارهای ورودی به چشم می آیند.

یکی از جالب ترین معماری های به کاربرده شده در مسجد انعکاس صدا در مرکز گنبد است. این نوع معماری بسیاری از گردشگران خارجی و ایرانی را برای شنیدن انعکاس صدا  به بازدید از مسجد کشانده است. گردشگران برای شنیدن انعکاس صدایشان زیر نقطه مرکزی گنبد اصلی مسجد می ایستند  تا با کوبیدن پای خود بر زمین و یا کف زدن، این شاهکار بی نظیر را آزمایش کنند. دلیل انعکاس صدا در این نقطه برای آن بوده است که صدای اذان گویان بدون بلندگو به گوش همه نمازگزاران در گوشه گوشه صحن مسجد برسد.

 

معماری مسجد شاه اصفهان

معماری مسجد امام

 

مسجد امام شامل یک گنبد اصلی، 2 شبستان در شرق و غرب و دو مناره است.  اطراف این مسجد را 4 ایوان و حیاط در برگرفته است که  باعث به وجود آمدن منظره ای زیبایی در میدان شده است. وجود محراب مرمری یکپارچه و کاشیکاری های آبی این مسجد را به زیباترین مسجد در میان مساجد هم دوره خود تبدیل کرده است. آثار خوش نویسی، کاشی های هفت رنگ، منبت کاری و سنگ تراشی های زیبای مسجد ارزش ویژه ای را به این بنا بخشیده است. بنابر اطلاعات موجود این مسجد با 18 میلیون قطعه آجر و 475 هزار کاشی ساخته شده است. به طور کلی باید گفت که مسجد امام با مناره های بلند و ایوان های سر به فلک کشیده و محراب های زیبا با طرح  یکپارچه کاشی های آن و شاهکار بی نظیر معماری زمان صفوی، با شکوه ترین  و بی نظیرترین شاهکار این شهر است.

 

اجاره ون در اصفهان

شما می توانید برای سفر به اصفهان به صورت گروهی و بازدید از مکان های گردشگری این شهر نظیر مسجد امام،  سی و سه پل و یا در جابجایی های گروهی خود از اجاره ون در شهر اصفهان استفاده کنید. با اجاره ون لذت یک سفر خوش و دسته جمعی در کنار خانواده خود را تجربه کنید. اجاره ون معمولا برای جابجایی افراد بین تعداد 5 تا 14 نفر مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت اجاره خودرو به عنوان یکی ار بهترین و معتبرترین مراکز رنت ماشین در تهران می باشد کافی است با ما در تماس باشید.

بسته به تعداد و نوع  ون مورد نظر شما، موسسه سعادت رنت ون های متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهد. اجاره خودرو ون، اجاره خودرو با راننده و بدون راننده دیگر خدماتی است که این شرکت ارائه می دهد.

 

پیشنهاد ویژه موسسه اجاره خودرو به شما در سفر به اصفهان :

 میدان نقش‌جهان، مسجد امام، سی و سه پل، پل خواجو، پل مارنان، مسجد جامع، مسجد سیّد، مسجد شیخ لطف‌الله، منار جنبان، برج کبوترخانه، گذر چهارباغ عباسی، سبزه میدان، کاخ چهلستون، آتشگاه اصفهان، کاخ عالی‌قاپو، کاخ هشت بهشت، کلیسای وانک، حمام علیقلی آقا، مدرسه چهارباغ و هتل عباسی می باشد که می توانید با اجاره ون و اجاره خودرو از آنها دیدن کنید.

 

 

 

مطالب بیشتر  :

کلیسای وانک یا کلیسای نجات دهنده مقدس

سفر از تهران به شهر اصفهان و فراتر از آن