اگر ترمز ماشین نگرفت چگونه ماشین را نگه داریم؟

اگر ترمز ماشین نگرفت چگونه ماشین را نگه داریم؟

چگونه می توان یک خودرو بدون ترمز را متوقف کرد؟
 

بریدن ترمز یکی از بدترین چیزهایی است که می تواند برای یک راننده در جاده اتفاق بیافتد. اگر با  چنین مشکلی روبه رو شوید، آیا می دانید که چه  واکنشی باید نشان دهید؟
تصور کنید شما می خواهید از یک راه فرعی خارج شوید و ترمز می کنید. متأسفانه هیچ اتفاقی نمی افتد و متوجه می شوید ترمز کار نمی کند. البته، قلب شما شروع به تپش شدید می کند اما سعی کنید ناامید نشوید. شاید نهایتا شما تصمیم بگیرید که با سرعت  100 کیلومتر بر ساعت به گارد ریل بزنید و یا به هر نحوی که شده خودرو خود را به جایی کوبیده تا آن را متوقف کنید.
 

بریدن ترمز ماشین

اگر ترمز خودرو نگرفت، چه کار کنیم؟


شاید راهکارهای دیگری مانند برداشت پا از روی پدال به ذهنتان برسد اما این کار ممکن است که برای نگه داشتن خودرو در موارد اضطراری کافی نباشد.
نگرفتن ترمز و یا به اصطلاح بریدن ترمز از موارد ناگهانی می باشد که ممکن است در هنگام رانندگی برای هر فردی رخ دهد. به همین دلیل ما باید یادبگیریم که در این شرایط چگونه رفتار کرده تا بتوانیم جان خود و سرنشینان را نجات دهیم .


بریدن ترمز خودرو

هر راننده باید بداند که آیا ترمز خودرو خود درست کار می کند یا نه. ما باید بدانیم که اگر به هر دلیل ترمز خودرو نگرفت چه کاری انجام بدهیم؟ ترمز خودرو دارای چندین بخش است که برای جلوگیری از حوادث باید هر چند وقت یک بار آن را از لحاظ فنی مورد بررسی قرار داده تا نقص احتمالی آن رفع شود. خوشبختانه ما  برای شما، یک راهنمای گام به گام در مورد آنچه که در هنگام  بریدن ترمز باید انجام دهید، قرار داده ایم. قبل از شروع کار، به یاد داشته باشید که آرامش خود را حفظ کرده زبرا ترس و دست پاچه شدن شرایط را برای شما بدتر می کند.


به اعصاب خود مسلط باشید: در چنین شرایطی قبل از هرکاری باید خونسردی خود را حفظ کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرد. اگر استرس داشته باشید ممکن است که تصمیم اشتباهی گرفته و کار را برای خود بدتر کنید. هنگام بروز این اتفاق از حرکات بی جا نیز بپرهیزید زیرا ممکن است که به دلیل همین حرکات اضافی کنترل ماشین از دستان خارج شده و تصادف کنید.
 

 

راهکارهای پیشنهادی
 

اخطار به رانندگان دیگر 


اگر ترمز شما برید و کار نکرد، به یاد داشته باشید که باید یک ذهن آرام داشته باشید. ترس و استرس تنها وضعیت را بدتر می کند. در این حالت شما باید وضعیت خود را با بوق زدن، روشن کردن چراغ های خطر و پایین آوردن شیشه ماشین و علامت  دادن با دست به رانندگان دیگر اعلام کنید. با این کار باید به آنها بگوید که اتفاقی پیش آمده تا فرصتی برای انجام واکنش داشته باشند.


پدال گاز را رها کنید


پدال گاز را رها کرده و اگر کروز کنترل دارید حتما مطمئن شوید که آن را خاموش کرده اید.


پدال ترمز را چندین بار فشار دهید

 

فشار دادن پدال ترمز

فشار دادن پدال ترمز چندین بارپشت سرهم در هنگام بریدن ترمز

پدال ترمز را چندین بار پشت سرهم فشار داده تا جایی که مقدار فشار مورد نیاز برای توقف خودرو ایجاد شود.


پدال ترمز را بررسی کنید


زمانی که ترمز خودرو شما گرفته نشد با حفظ آرامش و خونسردی وضعیت پدال خود را بررسی کرده و ببنید که در چه حالی است. هنگامی که ترمز خودرو نمی گیرد برای پدال ترمز دو حالت ایجاد می شود.

حالت اول : در این حالت پدال ترمز سفت شده و حتی با فشار شدید نیز پدال تکانی نمی خورد و بیش از حد سفت است. در این شرایط باید پدال ترمز را بررسی کرده تا جسمی پشت آن قرار نگرفته باشد. در بسیاری از این موارد کفی خودرو باعث به وجود آمدن چنین حالتی شده که با برداشتن آن از زیر پدال می توان مشکل را حل کرد.


حالت دوم :  این حالت زمانی است که پدال با کمترین فشار به راحتی پایین می رود. اصلی ترین دلیل بروز این حالت از بین رفتن خاصیت روغن ترمز و یا کاهش بیش از حد سطح آن می باشد.
در چنین شرایطی برای کنترل وضعیت و کارکردن دوباره ترمز، با حالت ها و میزان فشارهای مختلف پدال را فشار داده تا در نهایت ترمز خودرو گرفته شود. خیالتان آسوده این راهکار در بسیاری از موارد جواب می دهد.
 

دنده معکوس بکشید

کشیدن دنده معکوس

استفاده از  دنده معکوس 


در هنگام نگرفتن ترمز شما می توانید از کشیدن دنده معکوس برای کاهش سرعت خود استفاده کنید. اگر خودرو شما اتومات است می توانید آن را در حالت دستی قرار داده و دنده را در حالت 1 و 2 قرار دهید. لازم به ذکر است که یک مرتبه از دنده پایین استفاده نکرده زیرا کنترل خودرو از دستتان خارج می شود. همچنین ممکن است که موتور و گیربکس شما دچار آسیب شود.


اصطکاک  جاده 


اگر خودرو شما ترمز برید اصطکاک جاده کمک رسانه شما خواهد بود. اصطکاک یکی از عوامل موثر در کاهش سرعت است. از همین رو اگر شما در یک جاده خلوت ترمز بریدید می توانید با حرکات مارپیج و زیگزاکی میزان اصطکاک لاستیک ها به زمین را بیشتر کرده و منجرب به کاهش سرعت خود شوید.
در راه حتما با پستی بلندیها و سرعت گیر ها و دست اندازها برخورد خواهید کرد. سعی کنید به این طریق سرعت را پایین آورده وتوقف کنید.


کشیدن ترمز دستی 

کشیدن ترمز دستی

کشیدن ترمز دستی هنگام بریدن ترمز خودرو 


زمانی که سرعت خودرو روبه کاهش بود شما می توانید با کشیدن ترمز دستی و ترمز پارکینگ برای توقف کامل خودرو استفاده کنید. کشیدن ناگهانی ترمز دستی در زمانی که سرعت بالا می باشد بسیار خطر آفرین است. به همین دلیل قبل از کشیدن ترمز دستی از راهکارهای ارائه شده برای کاهش سرعت خودرو استفاده کنید و پس از کاهش سرعت ترمز دستی را بکشید.

 

چه کنیم تا با این مشکل برخورد نکنیم ؟

بررسی روغن ترمز

بررسی میزان و کیفیت روغن ترمز 

در واقع بهترین راه برای جلوگیری از چنین مشکلی، بازید به موقع از سطح روغن ترمز و لنت های ترمز می باشد. زمانی که شما خودرو خود را در مسیرهای طولانی حرکت می دهید باعث می شود که از عمر خودرو کاسته شود. همه ما میدانیم زماتی که خودرو از حالت اولیه خود خارج شد قطعا هیچ گاه به شکل اولیه و ایده آل برنخواهد گشت و به مرور زمان برای ما هزینه بر خواهد بود.
 

مزیت اجاره خودرو در کاهش استهلاک 


اجاره خودرویکی از صنعت های نو ظهور کشورمان است. در بسیاری از موارد زمانی که مصرف کننده خودرو  مسافت های طولانی را رانندگی می کند باعث ایجاد مشکلاتی در خودرو می شود. یکی از این مشکلات مربوط به ترمز خودرو می باشد. پشنهاد ما این است که از بهترین جایگزین یعنی اجاره ماشین استفاده کنید. سعی کنید تا هرچقدر میتوانید با اجاره خودرو سفر کرده و یا کارهای خود را انجام دهید تا در گیر و دار تامین و نگهداری خودرو خود نیوفتید.

مزیت مهم استفاده از اجاره خودرو نگرانی نداشتن راننده در مورد خرابی وسیله نقلیه است. با اجاره ماشین و یا اجاره ون برای سفرهای خانوادگی دیگر نیازی نیست نگران ترمز بریدن خودرو خود باشید. شما با رنت خودرو  از هزینه های آزاردهنده تعمیر و ترمیم خودرو در امان خواهید بود. یکی از مزایای اجاره ماشین بدون راننده اجتناب از پرداخت این قبیل هزینه ها می باشد.

 

مطالب بیشتر :

چگونه عمر باتری ماشین را افزایش دهیم ؟