بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان

هر آنچه که باید از بازار تبریز بدانید 

بخشی بزرگی از لذت سفر آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم هر شهر است. سفر به شهری جدید به ما این فرصت را می دهد تا دانشمان را نسبت به فرهنگ های مختلف بیشتر کرده و با نگاهی تازه تر به دنیای پیرامونمان بنگریم.  یکی از این مناطق که به ما فرصت این را می دهد تا به صورت مستقیم با مردم محلی و آداب رسوم آنها در ارتباط باشیم بازارهای سنتی هر شهری است. 
بازار بزرگ تبریز یکی از مکان های مهم فرهنگی کشورمان است. امروز می خواهیم شما را به قلب تاریخ تبریز برده جایی که بخش بزرگی از هویت شهر را به نمایش می گذارد و نبض اقتصاد این شهر را در دست دارد. در این بازار می توان گوشه ای از فرهنگ مردم تبریز را لمس کرد. پس با ما همراه باشید برای تماشای گوشه ای از تاریخ بی نظیر ایران زمین.
 بازار تبریز یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه و بزرگترین بازار سر پوشیده جهان است. بازار بزرگ تبریز مساحتی حدود یک کیلومتر مربع دارد که به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده ایران و آسیا شناخته می شود.

بازار بزرگ تبریز

بازار تبریز نخستین بازار جهان در فهرست میراث فرهنگی یونسکو

تبریز از دوره باستان محل تبادل فرهنگ بوده و مجموعه ی بازار تاریخی آن یکی از مهمترین مراکز تجاری در جاده ابریشم می باشد. علت اهمیت این بازار به جهت قرار گرفتن شهر تبریز بر سرچهارراه جاده ابریشم می باشد. روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آفریقایی، آسیایی و اروپایی از این منطقه عبور کرده و باعث رونق شهر تبریز شده است.


بازار تبریز که در امتداد یکی از پر رفت آمدترین  مسیرهای تجاری شرق و غرب کشور قرار گرفته است شامل مجموعه ای از ساختمان های آجری با محوطه های محصور شده برای تجارت های مختلف می باشدبازار تبریز یکی از کامل ترین مجتمع های اجتماعی- فرهنگی و تجاری در میان بازارهای ایران است. ساختار یک پارچه این بازار در  کنار ساختمان های بسیار متنوع ، نمونه استثنایی از یک معماری شهری را منعکس می کند.

 

چرا بازار تبریز 


بازار بزرگ تبریز با وسعت یک کیلومتر مربع بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان است. عوامل متعددی مانند معماری بازار، تعداد زیاد کاروانسرا ها، راهروها، ترتیب مغازه ها و نوع کسب و کار و همچنین وجود زیادی از مدارس و مساجد که عمدتا تاریخی هستند نمونه ای کاملی از یک کسب و کار و زندگی شرقی را به نمایش گذاشته است.
بازار تبریز سال 1389به عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث فرهنگی ایران در یونسکو به ثبت رسیده است. همیشه نام بازار تبریز به دلیل بزرگترین بازار سر پوشیده جهان و مجموعه آجری به هم پیوسته  به عنوان مهم ترین مرکز تجاری خاورمیانه بر سر زبان ها بوده است.
بازار تاریخی تبریز به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، در طول تاریخ به یکی از نمادهای اهمیت و عظمت تبدیل شده است و به عنوان اصلی ترین چهارراه ارتباطی جغرافیایی شناخته می شود. این بازار دارای بخش های متفاوتی نظیر بازارچه ها، تیمچه ها، سراها و کاروانسراهای متعدد می باشد.

این بازار شامل چندین زیر بنا و چندین بخش است. مهمترین و لوکس ترین بخش بازار تبریز بازار امیر است که به عنوان تیمچه امیر نیز شناخته می شود. این بخش از بازار منحصرا برای خریداری طلا و جواهرات است. یکی دیگر از بخش های مهم بازار، بازار مظفریه است که به عنوان تیمچه مظفریه شناخته می شود. در این تیمچه انواع فرش های باشکوه ایرانی به فروش می رسد. زیباترین طراحی معماری بازار تبریز متعلق به این بخش است.
دیگر قسمت های این بازار، بازارهای خرده فروشی می باشد که برای فروش انواع صنایع دستی، مواد غذایی و کالاهای خانگی اختصاص یافته است. 

 

تیمچه امیر

تیمچه  امیر بازار که بازار طلا فروشی بازار تبریز است 

 

راسته قیصریه و تیمچه مظفریه بازار بزرگ تبریز از مهمترین و زیباترین راسته ها و تیمچه ها در بین بازار های سنتی ایران می باشد.

 

تیمچه مظفریه

تیمچه مظفریه مرکز فروش فرش دست بافت 

بازار تبریز محلی مناسب برای خرید اجناس با کیفیت و درجه یک نظیر آجیل، فرش دست بافت، محصولات چرمی، ادویه ، صنایع دستی ، پارچه و .... می باشد که از قیمت های بسیار خوبی نیز برخوردار است.
این بازار محل  برای برگزاری مراسم مهم مذهبی، از جمله روز عاشورا، شهادت سالگرد سوم امام حسین (ع) نیز می باشد. بازاریان ده روز قبل از شروع عزاداری تجارت خود را متوقف و خود را برای عزاداری آماده می کنند.

مراسم عزاداری عاشورا در بازار تبریز

مراسم عزاداری روز عاشورا در بازار بزرگ تبریز

 

تاریخچه بازار 

تبریز در قرن 13 میلادی زمانی که تبدیل به پایتخت پادشاهی صفویه شد با موفقیت رو به رو شد و به معروفیت رسید. این بازار یکی از کامل ترین نمونه های سیستم تجاری و فرهنگی سنتی  ایران می باشدهمان طور که قبل تر اشاره شد شهر تبریز به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد روزانه محل عبور هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی ، آفریقایی و اروپایی است.  همین امر باعث شده که شهر تبریز و بازار آن از رونق بسیاری خوبی برخوردار باشد.  باید گفت که تا کنون تاریخی دقیقی از ساخت این بنا در دسترس نیست ولی جهانگردانی که در سده چهارم هجری تا دوره قاجاریه به این بازار سفر کرده اند درباره این بازار اطلاعاتی را ارائه داده اند.

نخستین نقشه به دست آمده از بازار تبریز در سال 1327 هجری می باشد که در بخشی از نقشه دارالسلطنه تبریز ترسیم شده بوده است. بازار تبریز در سه سده پیش بر اثر وقوع زلزله در تبریز به صورت کامل تخریب شد و در سال 1193 قمری حاکم وقت تبریز که فردی به نام نجفقلی خان دنبلی بود این بنا را  بازسازی کرد. در نتیجه ساختمان فعلی بازار تبریز مربوط به اواخر حکومت زندیه و عصر قاجار می باشد.


دسترسی  بازار تبریز 

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز بازار تبریز یکی از بازار های تاریخی ایران می باشد که در مرکز شهر تبریز واقع شده است. این بازار در هسته مرکزی شهر قرار گرفته است. بازار از سمت شمال به مهران رود و بخشی از رودخانه میدان چایی، از سمت غرب به مسجد جامع و از سمت شرق مبه جموعه کاخ های عالی قاپور منتهی می شود.  بازار تبریز با گذر زمان سال ها شکل و روح خود را حفظ کرده و توانسته نمادی از فرهنگ خرید و فروش و تعامل با مشتری باشد و فرهنگ خود را از نسلی به نسلی دیگر انتقال دهد.


اگر قصد دارید که به این بازار تاریخی بروید اول باید بدانید که با کدام از بخش این بازار کار دارید زیرا این بازار از چهار جهت قابل دسترسی است. در شهر تبریز قیمت تاکسی  ها گران نمی باشد اما اگر دوست دارید که به راحتی در این شهر گشت و گذار کنید می توانید از خدمات اجاره ماشین در تبریز استفاده کرده و به راحتی از  بازار تبریز دیدن کنید. برای رفتن به بازار بهترین راه دسترسی از طریق خیابان جمهوری می باشد که می توانید به کمک برنامه های map  مسیر را پیدا کرده و به بازار بروید.
 

آتش سوزی بازار تبریز 

آتش سوزی بازار تبریز

آتش سوزی بازار تبریز که بیش از 1000 مغازه در آن سوخت

بازار تبریز که به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده دنیا ثبت جهانی شده چند روزیست که خبر آتش سوزی آن به گوش می خورد. این بازار در 18 اردیبهشت امسال گرفتار حریق شد و بخشی از آن در آتش سوخت.  روابط سازمان آتش نشانی شهر تبریز اعلام کرد که این آتش سوزی گسترده از یک مغازه آرایشی در بازار ایکی قپیلی آغاز شده است.

سفر به شهر تبریز 

بازار تاریخی تبریز یکی از مهمترین مکان های بین المللی تبادل تجارت و فرهنگ کشور به شمار می رود. همه ما تبریز را به عنوان یکی از کلان شهرهای ایران می شناسیم. بازار بزرگ تبریز بیشتر از هرجای دیگر می تواند باب آشنایی مسافران را با مردم محلی باز کند و  می توان به وسیله آن با آداب و رسوم مردم تبریز َآشنا شد.

بسیاری از جهانگردان و گردشگران نظیر مارکوپولو، اولیای چلبی، جاکسن، الکسیس سوکتیکف، ژان شاردن، جملی کاردی، رابرت گرنت واتسن، حمدالله مستوفی و مقدسی به این شهر سفر کرده و از شکوه و عزمت بازار تبریز تمجید کرده اند.
اگر می خواهید به این شهر سفر کنید حتما بازدید از بازار تبریز را جزو برنامه سفر خود قرار دهید. شاید شما جزو آن دسته از افرای هستید کهبرای سفر خودرو شخصی نداشته باشید کافی است که با اجاره خودرو و یا با اجاره ون سفر خانوادگی  خود را آغاز کنید. در نهایت ما به شما توصیه می کنیم که برای سفر به شهر تبریز تابستان مخصوصا ماه شهریور را انتخاب کنید تا یک سفری لذت بخش را در خاطرات خود به ثبت برسانید.

 

 

مطالب بیشتر:

اجاره خودرو برای سفر به کندوان در استان تبریز

اجاره خودرو برای سفر به شهر زیبای تبریز