تلفیق اشرافیت و هنر در کاخ های تهران

تلفیق اشرافیت و هنر در کاخ های تهران

با زیباترین کاخ های تهران آشنا شوید

کاخ‌های زیبای تهران نمادی از تاریخ غنی ایران هست که از گذشتگان بجای مانده است. این کاخ‌ها با مجموعه نفیسی از اشیا و معماری‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری شهر تهران در غالب موزه آماده بازدید است. ایران کشور مدرن با میراث تاریخی غنی است. از زمان امپراتوری ایران، بسیاری از کاخ‌های زیبای ایران بدون آنکه دست‌خوش تغییرات قرار گیرد به‌صورت مدرن موجودمی باشد ما امروز می‌خواهیم مجموعه از مهم‌ترین آن‌ها  را معرفی کنیم. اگر می‌خواهید خاطره یک سفر به‌یادماندنی در ذهن شما باقی بماند قطعاً یک سفر فراموش‌نشدنی به شهر تهران داشته و قصرهای باشکوه را در تمام بزرگی خود شاهد باشید.

تهران از زمان قاجار به‌عنوان پایتخت ایران شناخته‌شده است. به همین دلیل پادشاهان قاجار مناطق خوش آب‌وهوای تهران یعنی شمیرانات را جهت گذراندن اوقات فراقت خود و برای استراحت انتخاب کرده و کاخ‌های خود را در آنجا بناکرده‌اند. کاخ‌های تهران گوشه‌ای از تاریخ ایران است. این کاخ‌ها روزبه‌روز وسعت پیدا کرد و هم‌اکنون به‌عنوان زیباترین بناهای تهران شناخته می‌شوند.

 

کاخ گلستان

کاخ گلستان

 

کاخ گلستان یکی از زیباترین کاخ‌های مجموعه تهران است که ساخت آن از زمان شاه عباس صفوی آغاز و تا زمان قاجار به دلیل سفرهای اروپایی پادشاهان تغییراتی زیادی در آن ایجاد شده است. این کاخ یک مجموعه زیبا از بناهای تاریخی است که در زمان‌های مختلف ساخته‌شده و در طول زمان تکمیل شده است.

قدمت این بنا به 442 سال قبل باز  می‌گردد. شکوه و عظمت حاکمان قاجار در سراسر این مجتمع از ساختمان‌های بزرگ تزئین شده با کاشی‌های رنگارنگ نقاشی شده قابل مشاهده است. کاخ گلستان مجموعه بی‌نظیر از معماری باارزش تاریخی بالا می‌باشد که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی کشور سالانه گردشگران داخلی و خارج زیادی را به خود می‌بیند. به دلیل رخ‌داده‌ای تاریخی کاخ گلستان در خیابان پانزده خرداد در میدان ارگ واقع شده است. در این بنا هر یک از کاخ‌ها به یک موزه با موضوع‌های تخصصی تبدیل‌شده است.

راه دسترسی به این کاخ بسیار راحت می‌باشد کافی است که به ایستگاه مترو رفته و در ایستگاه پانزده خرداد در خط یک پیاده شوید. پس از خروج از ایستگاه مترو در خیابان پانزده خرداد به سمت شرق حرکت کرده تا به خیابان داور برسید. ساعت بازدید از کاخ گلستان از ساعت 9 صبح الی 18 است.

 

بناهای گردشگری ساخته شده کاخ گستان :

 

 • تالار الماس
 • موزه مخصوص
 • نگارخانه
 • عمارت خروجی
 • موزه مردم شناسی
 • شمس العماره
 • تالار اصلی
 •  تالار آینه
 • تالار برلیان
 • کاخ سعد آباد
 • خلوت کریمخانی
 • تالار عاج
 • عمارت بادگیر
 • ایوان تخت مرمر

اجاره خودرو برای کاخ موزه گلستان

کاخ گلستان به‌عنوان یکی از زیباترین و منحصرترین مجموعه‌های تاریخی به‌جا مانده از دوران قاجار است که به‌واسطه قدمت و رخدادهای مهم در آن به مجموعه‌ای بی‌بدیل از بخش تاریخ ایران تبدیل‌شده است. به همین منظور هرساله تعداد گردشگران زیادی راهی این کاخ می‌شوند. به  همین منظور اگر قصد سفر به تهران و بازدید از بناهای تاریخی آن را دارید ما پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از بناهای تاریخی این شهر را با اجاره ماشین تجربه کنید. پس از رفتن  به مجموعه تاریخی گلستان  بنای تاریخی کاخ ابیض را نیز مشاهده خواهید کرد که با الهام از بناهای اروپا ساخته شده است. 

کاخ گلستان در حال حاضر با وسعتی برابر با 5/4 هکتار به‌عنوان بخش مهمی از شهر تهران تبدیل شده است که افراد زیادی به‌صورت گروهی با اجاره ون از سراسر ایران برای بازدید از این کاخ به شهر سفر کرده. در تیرماه 1392 خورشیدی در سی‌وهفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در کامبوج، این کاخ در فهرست میراث جهانی این سازمان به ثبت رسید.

 

کاخ سعد آباد

 

کاخ سعدآباد در زمان سلطنت سلسله قاجار و پهلوی در قرن نوزدهم ساخته‌شده است و در منطقه شمیران در حومه تهران واقع شده است.کاخ سعدآباد در دوره قاجار محل سکونت تابستانی و ییلاقی شاهان قاجار بوده است اما پس از کودتای سوم اسفند توسط رضاخان به مبلغ 400 هزار تومان خریداری شد. هم‌اکنون این کاخ به موزه تبدیل‌شده است و از کاخ ملکه برای پذیرایی از مهمان‌های خارجی استفاده می‌شود.

این کاخ با مساحتی 110 هکتار جزو بزرگ‌ترین کاخ‌های شهر تهران است و مانند یک شهر کوچک شامل جنگل‌های طبیعی، خیابان‌ها، چهارراه هاف گالری‌ها و موزها می‌باشد. پس از بازدید از این کاخ می‌توانید اطلاعات جالب و ارزشمندی در مورد آداب ‌ورسوم و فرهنگ ایران آشنا شوید. به عنوان مثال موزه انسان شناسی، که نمادی از تمدن و فرهنگ ایران در آن به نمایش گذاشته شده است. موزه  دیگر موزه میرعماد می باشد که فرهنگی از شاهکارهای خوش نویسی فارسی دوران پس از اسلام را ارائه می‌دهد.

در این کاخ مجموعه از کاخ‌های کوچ و بزرگ وجود دارد :

 

 • کاخ شهوند
 • کاخ سفید
 • کاخ احمدشاهی
 • کاخ اسوده
 • کاخ احمد رضا
 • کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا شاه

 

 

 

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

 

کاخ گردشگری نیاوران در بخش شمالی شهر تهران با مساحت 11 هکتار یکی از جاذبه های طبیعی و تاریخی ایران محسوب می شود. آثار به جای مانده در این کاخ به دوره قاجار و صفویه باز می گردد. این باغ شامل چندین بنای تاریخی سلطنتی از جمله کاخ صاحبقرانیه، کاخ نیاوران  و کوشک احمد شاهی است.

در قسمت غربی این کاخ موزه نما را خواهید یافت که در آن می توانید اشیای با ارزش از سراسر جهان که به خانواده پهلوی اختصاص داده شده است را مشاهده کنید. کاخ نیاوران مانند هر کاخ سلطنتی دیگری در ایران، دارای معماری و دکوراسیون غنی ایرانی می باشد. این زیبایی به قدری است که شما نمی توانید از سقف و دیوارهای این کاخ چشم بردارید.

موزه اتومبیل کاخ نیاوران

 

یکی از جاذبه های گردشگری این کاخ موزه اتومبیل های سلطنتی این بنا است. در این موزه مجموعه از اتومبیل های به جا مانده از خاندان سلطنتی است که از پس از فروپاشی رژیم پهلوی بلا استفاده مانده است و در معرض دید قرار گرفته است. این موزه شامل خودروهایی نظیر کادیلاک، بنز sl300، رولزرویس، بنز 300و ... می باشد.

 

 

مطالب مرتبط :

چرا باید به اجاره ماشین در کلان شهر تهران فکر کنید؟

اجاره خودرو برای تهران گردی