طرح ترافیک آلودگی هوا چگونه است؟ ( مراحل ثبت نام)

طرح ترافیک آلودگی هوا چگونه است؟ ( مراحل ثبت نام)

طرح کنترل آلودگی هوا

از اول تابستان امسال طرح زوج یا فرد با تغییراتی روبه‌رو بوده است. اما این تغییرات چیست؟ شهروندان تهرانی چگونه می توانند در این محدوده تردد کنند و شرایط آن چیست ؟ این طرح تغییرات زیادی را شامل می شود که یکی از آنها تردد خودرو ها به مدت 20 روز در هر فصل می باشد. با ما همراه باشید. ما در این پست درباره ی کلیه شرایط طرح آلودگی هوا، هزینه تردد در محدود و جریمه عوارض و.......  صبحت کرده ایم. 

با توجه به اجرای طرح ترافیک جدید سوالات و ابهاماتی بوجود آمده که در این پست سعی شده است به تمام آنها  پاسخ داده شود.

طرح کنترل آلودگی هوا

 

 از اوایل تابستان سال 1398 طرحی جدیدی در مورد تردد خودروها در محدوده ترافیک تهران به گوش می خورد که دانستن شرایط آن ، چگونگی ثبت نام در سایت و شرایط و محدوده طرح…  برای رانندگان خودرو بخصوص رانندگان آژانس ها و تاکسی های اینترنتی بسیار ضروری است
مهم‌ترین نکته این است که دیگر طرحی به نام زوج و فرد وجود ندارد و تمام قوانین این طرح نیز تغییراتی پیدا کرده است. تنها چیزی که در طرح تابستانه آلودگی هوا تغییر نکرده محدوده طرح ترافیک زوج فرد می باشد. این طرح از اول تیر جایگزین طرح زوج و فرد 14 ساله شده است. اما این طرح به باب میل خیلی از افراد نیست و مورد نقد بسیاری قرار گرفته است.

طرح زوج و فرد جدید چگونه است؟


در طرح جدید کنترل آلودگی ها دوربین های راهنمایی و رانندگی پلاک هایی را که در سامانه تهران من  ثبت‌نام کرده اند، جریمه نخواهد کرد. در این طرح دیگر پلاک های فرد و یا زوج بودن خودروها مهم نمی باشد و خودرو ها با توجه به طرح جدید کنترل می شوند.  خودورهایی با پلاک های تهران پس از ثبت نام در سامانه تهران من می تواند  20 روز در هر فصل سال و خودروهایی با پلاک‌های شهرستان ها 15 روز اجازه تردد دارند.

در طرح ترافیک آلودگی هوا افرادی که ساکن شهر  تهران هستند می توانند هر سال 80 روز در این محدوده تردد کنند. اما اگر فردی در این سامانه ثبت نام نکرده باشد اجاره عبور در محدوده را نداشته و دوربین های راهنمایی و رانندگی خودرو فرد را جریمه خواهد کرد. این نکته قابل توجه است که این 20 روز قابل ذخیر به ماه بعد نخواهد بود.


شرایط طرح کنترل آلودگی هوا


بر اساس اعلام سازمان حمل و نقل شهری تهران در طرح جدید هر خودرو دیگر فارغ از فرد و یا زوج بودنش، از شنبه تا پنج هر هفته به مدت 20 روز در هر فصل حق تردد رایگان در محدوده طرح زوج و فرد قدیم را دارد. این مزیت برای خودروهایی با پلاک شهرستان ها نیز 15 روز در هر فصل می باشد. اما پس از اتمام این مدت خودروها باید برای تردد در محدود عوارض پرداخت کنند.

در طرح کنترل آلودگی هوا  اگر شما بخواهید بیشتر از این 20 روز در محدود تردد کنید باید مبلغ عوارضی معادل نصف هزینه طرح زوج و فرد، یعنی مبلغی بین هفت تا 20 هزار تومان پرداخت کنید.  در این طرح شرایطی وجود دارد که به این صورت می باشد: اگر تردد در ساعات بین روز باشد، هزینه طرح ارزانتر از ساعت اوج صبح و عصر خواهد بود.
  برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر و هیبریدی نیز، تخفیف ویژه ای در نظر گرفته شده که نسبت به طرح قبلی 25 درصد افزایش پیدا کرده است.

طبق گفته شورای ترافیک تهران روزهای پنج شنبه طرح ترافیک تا ساعت 13 اجرا نمی شود ، اما طرح کنترل آلودگی هوا برقرار است و اگر کسی وارد این محدود شود از سهمیه 20 روز آن کم می شود.

طرح آلودگی هوا از چه زمانی آغاز می شود؟

این طرح از اول تیر  98 با نام طرح کنترل آلودگی هوا آغاز شده و با استقبال خوب هم وطنان عزیزمان روبه رو بوده است . زمان تردد محدود طرح در روزهای پنج شنبه از ساعت 6:30 تا 13 و در روزهای عادی نیز از 6:30 صبح تا 19 می باشد. 

 

تفاوت طرح زوج و فرد با طرح آلودگی هوا

  • در طرح زوج و فرد تردد خودورها بر اساس زوج و یا فرد بودن پلاک  امکان داشتند اما در طرح آلودگی هوا کلیه خودروها می توانند 20 روز در هر فصل بدون در نظر گرفتن پلاک خودرو در محدوده طرح ترافیک تردد کنند.
  • در طرح زوج و یا فرد تعداد تردد در هر فصل 45 روز بود اما در طرح جدید 20 روز در هر فصل می باشد.

محدوده طرح کنترل آلودگی هوا    

 

محدوده طرح آلودگی هوا

طرح جدید کنترل آلودگی هوا از لحاظ محدوده جغرافیایی تغییری پیدا نکرده و همان محدوده طرح زوج و فرد قدیم است. مرزهای طرح آلودگی هوای تهران از شمال به بزرگراه همت (از تقاطع امام علی (ع) تا تقاطع شهید چمران) ، از سمت جنوب به بزرگراه بعثت ( از تقاطع امام علی (ع) تا تقاطع شهید نواب)، از سمت شرق به بزرگراه امام علی(ع) از تقاطع شهید همت تا تقاطع بعثت) و از سمت غرب به بزرگراه شهید چمران ( از تقاطع شهید همت تا تقاطع بعثت) محدود می شود.

تردد ساکنان محدوده طرح کنترل آلودگی هوا

افرادی که در این محدوده زندگی می کنند برای استفاده از امتیازات زندگی باید در سامانه تهران من ثبت نام کنند. پس از ثبت نام، کاربر باید در منوی سمت راست وارد قسمت «خدمات طرح ترافیک: شرایط خاص شهروندان» شوند و ثبت نام خود را تکمیل کنند. پس از ثبت نام در صفحه، ساکنان محدوده باید اطلاعات محل خود را وارد کنند. این اطلاعات شامل شماره بلوک، شماره ملک، شماره آپارتمان و نوع ملک (مالک یا استیجاری) است.
پس از وارد کردن اطلاعات این افراد باید مدارک مورد نیاز را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه داده تا پس از تایید از تخفیف در نظر گرفته شده بهره مند شوند. ساکنان پس از تایید مدارک می توانند یکبار قبل از 8:30  صبح و  یکبار پس از ساعت 17 به صورت رایگان در این محدوده تردد کنند. به علاوه اینکه تخفیفی 50 درصدی نیز برای تمامی ساکنان در نظر گرفته شده است.

دیگر مزیت طرح برای ساکنان این محدوده تخفیف عوارض در هر دو محدوده طرح ترافیک و طرح آلودگی می باشد.  ساکنان این منطقه به ازای هر واحد مسکونی، می تواند تنها یک خودرو خود را از تسهیلات طرح بهره مند سازند.

 

ثبت نام طرح 20 روزه ترافیک    

 

برای ثبت نام در طرح آلودگی هوا و   استفاده طرح 20 روزه آلودگی هوا فقط کافیست در تهران من ثبت نام کرده و سپس در قسمت خودروهای تحت پوشش ماشین خود را به ثبت برسانید.

 

هزینه تردد در طرح آلودگی هوا 

برای پرداخت هزینه تردد در طرح باید پس از ثبت اطلاعات خود در سامانه تهران من همانند تصویر راهنمای زیر بایدساعت تردد، نوع معاینه فنی، محدوده سکونت و محدوده تردد خود را مشخص کرده. سپس باید بر روی محاسبه هزینه کلیک کرده تا نرخ تردد در محدوده کنترل برایتان محاسبه شود . در انتها پس از محاسبه خلاصه وضعیت پرداخت شما برایتان به نمایش گذاشته خواهد شد.

هزینه تردد در طرح آلودگی هوا

 

 

ثبت نام در تهران من

عوارض تردد در طرح 

رانندگان برای تردد رایگان در  این 20روز ملزم به آن هستند که ثبت‌نام در سامانه را انجام داده باشند. به همین دلیل تمام رانندگان باید یکبار در سامانه تهران من ثبت نام کرده و مشخصات خودرو خود را وارد کنند. حال اگر شهروندی با وجود ثبت نام در سامانه بیشتر از تعداد مجاز تردد داشته باشد می‌تواند نرخ عوارض تردد را با مراجعه به سایتhttp://neweforms.tehran.ir/calculate_expense محاسبه کند. عوارض تردد برای روزهایی بیشتر از تعداد مشخص شده  بین 7 تا 19 هزار تومان تعیین شده است. باید گفته شود که  ثبت‌نام‌کنندگان در سامانه در صورتی که تردد بدون شارژ داشته باشند، فورا جریمه نخواهند شد و با پیامکی شامل مهلت یک‌ماهه پرداخت برایشان ارسال خواهد شد.

اگر راننده ای طرح را ثبت نام نکرده و یا شارژ کافی در حساب شهروندی خود نداشته باشد، مبلغ تعرفه برای او به عنوان جریمه در نظر خواهد گرفته شد. شهروندان برای پرداخت بدهی خود دو ماه وقت دارند تا آن را پرداخت کنند. در صورت عدم پرداخت عوارض در مدت زمان اعلام شده، جریمه شما در راهنمایی رانندگی نیز لحاظ خواهد شد. 

جریمه دیرکرد پرداخت عوارض تردد به چه صورت است؟

پرداخت عوارض تردد در محدوده آلودگی هوا و طرح ترافیک تهران امسال یک ماهه می باشد. قبل از اعمال جریمه برای تردد غیر مجاز در محدوده طرح٬ به صاحب خودرو اعلام می‌شود تا حساب خود را شارژ کرده و عوارض تردد خودرو خود را پرداخت کنند. صاحبان ابن خودروها تا یک ماه فرصت دارند که جریمه خود را پرداخت کنند اما در غیر این صورت، حدود 15-20 درصد به جریمه اضافه خواهد شد.

 

ساعت طرح کنترل آلودگی هوا    

این طرح در روزهای رسمی بجز روزهای تعطیل هر روز از ساعت 6.30 تا 19 و پنجشنبه‌ها از ساعت 6.30 تا 13 اجرا می شود.

 

 

شاید برای شما سوالاتی زیادی در مورد طرح تابستانه آلودگی هوا پیش آمده باشد. اما سوالی که ذهن بیشتر افراد را درگیر کرده این است که کسی در تهران من برای این طرح ثبت نام نکند چه می شود؟

شهروندان تهرانی برای استفاده از این سهمیه باید در سامانه ثبت نام کرده تا بتوانند از مزیت عبور 20 روزه آن در محدوده ترافیک استفاده کنند. اما اگر در این سامانه ثبت نام نکنند پس از اولین ورود به محدوده همزمان عوارض و جریمه برای آنها به ثبت خواهد رسید.

اگر راننده ای پلاک خودرو خود را در تهران من ثبت نام نکرده باشد طبق قوانین راهنمایی رانندگی علاوه بر جریمه، باید عوارض نیز پرداخت کند. این افراد دیگر امکانِ استفاده از سهمیه 20 یا 15 روز برای تردد رایگان در  محدوده ترافیکی را نخواهد داشت. چرا که به دلیل عدم ثبت نام در سامانه، روز شمار تردد 20 روزه برای آن به ثبت نرسیده است.

 

سوالات متداول شما 

 ما در اینجا به تعدادی از سوالات شما پاسخ داده ایم
 

  • آیا با این سهمیه 20 روز می توان در هر فصل وارد محدوده طرح ترافیک اصلی نیز شد؟

باید گفت که نه، این سهمیه 20 روزه فقط مخصوص تردد در محدود طرح کنترل آلودگی هوا است. در صورتی که در محدود طرح ترافیک تردد کنید، تردد خودرو شما توسط دوربین ها ثبت شده و مبلغ تعرفه بر اساس ساعت ورود و خروج شما برایتان لحاظ خواهد شد.

  • آیا تردد در روزهای پنج شنبه نیز از سهمیه 20 روزه طرح آلودگی هوا کم می کند ؟

بله ، ورود و خروج در روزهای پنج شنبه از سهمیه 20 روزه کم می کند اما روزهای جمعه و تعطیلات از این تعداد نمی کند. در روزهای پنج شنبه طرح کنترل آلودگی هوا از ساعت 6:30 تا 13 اجرا خواهد شد.

 

  • آیا داشتن معاینه فنی برای تردد در محدوده طرح ترافیک و طرح آلودگی هوا الزامی است ؟

بله داشتن معاینه فنی یکی مهم ترین بخش های طرح ترافیک می باشد. خودروها باید برای تردد در محدود طرح ترافیک دارای معاینه فنی باشد . در این غیر صورت دوربین ها پلاک این خودروها را ثبت کرده و توسط پلیس ناجا اعمال قانون می شوند. محل دوربین های معاینه فنی در تهران در تمام مناطق طرح می باشد که با توجه به برگه معاینه فنی پلاک خودرو را ثبت می کند.

 

ترفند دور زدن قانون طرح ترافیک


با توجه به هزینه های بالای عوارض و جریمه تردد در طرح ترافیک، جایگزین کردن اجاره خودرو بهترین راه پیش رویتان خواهد بود. شرکت سعادت رنت برای بهره مندی شما از این طرح آفری را قرار داده که می توانید با اجاره خودروهای شرکت در این محدوده تردد کنید. شما با اجاره خودرو از سعادت رنت می توانید به صورت رایگان در زمان 20 روزه در محدوده طرح ترافیک تردد کرده و دیگر مشمول جریمه عوارض این طرح نشوید.

شرکت خودروهای خود را به دو صورت اجاره خودرو با راننده و اجاره خودرو بدون راننده در اختیارتان قرار می دهد. که هر یک دارای شرایط متفاوتی می باشند. اگر به یک خودرو مقرون به صرفه تنها برای تردد در محدوده ترافیکی موردنیازتان است، اجاره خودرو تیبا و پراید که 20روز تردد در طرح آلودگی هوا  را دارا می باشد بهترین گزینه است.

 

اجاره خودرو تیبا

برای اطلاع از قیمت خودرو ها و شرایط اجاره خودرو همراه با طرح ترافیک به روی دکمه کلیک کنید.
 

قیمت اجاره ماشین بدون راننده

منبع: تمام اطلاعات طرح کنترل آلودگی هوا در این مقاله از سایت تهران من برگرفته شده است.