چگونه عمر باتری ماشین را افزایش دهیم ؟

چگونه عمر باتری ماشین را افزایش دهیم ؟

طول عمر باتری خودرو

باتری خودرو یکی از مهمترین اجزای خودرو می باشد که می توان با مراقبت درست از باتری و موتور عمر آن را افزایش داد. بیشتر تولیدکنندگان خودرو طول عمر باتری ماشین را 2 تا 3 سال تخمین زده اند. آنها  وعده داده اند اگر از باتری به درستی نگهداری شود می توان طول آن را به 7 تا 8 سال نیز افزایش داد. اما توصیه می شود که بعد از گذشت 4 سال حتی با اینکه خودرو به صورت طبیعی استارت می خورد، باتری را عوض کرده تا از آسیب های احتمالی که ممکن است پیش بیاید جلوگیری شود.

باتری ماشین دارای عملکردهای مختلف می باشد. باتری به منظور تامین انرژی الکتریکی قطعات مختلف اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرد و کار اصلی آن زمان استارت خودرو می باشد. معمولا باتری هایی با تکنولوژی AGM از طول عمر بالاتری نسبت به باتری های دیگر برخوردار هستند. هر چه از باتری خودرو بیشتر استفاده شود و دشارژ و شارژ بیشتری بر باتری خودرو وارد شود طول عمر مفید باتری کاهش خواهد یافت.

انواع باتری اتومبیل 

باتری اسیدی

باطری اسیدی یا غیر سیلد

 

باتری‌هایی که به مراقبت کم (LM =Low Maintanace) نیاز دارند یا غیر سیلد که به عنوان اسیدی نام برده می‌شود.
باتری‌های بدون نیاز به مراقبت (FM =Free Maintanace) یا سیلد که از آن به عنوان باتری اتمی نام برده می‌شود. 

عوامل خرابی باتری

 

باتری خراب

باتری سولفاته شده و خراب 

باتری های خودرو با طول عمرهای مختلف طراحی شده که اگر در شرایط ایده آلی از آنها استفاده شود طول عمر بیشتری خواهند داشت. عوامل مختلفی به روی کاهش عمر باتری تاثیر گذار است. در بسیاری موارد، دلیل کاهش طول عمر باتری استفاده نامناسب و یا بی توجهی به باتری است. برای مثال، ممکن است صاحب ماشین فراموش کند چراغ ها یا کولر ماشین را خاموش کرده، در نتیجه ممکن است باتری به صورت کامل یا تا حدی تخلیه شود و این تخلیه‌ی بیش از حد باتری، به میزان قابل توجهی عمر مفید آن را کاهش می دهد.

عوامل متعددی در خرابی باتری و کاهش طول آن نقش دارد که در زیر به نمونه ای از آنها اشاره شده است:

  • روشن گذاشتن چراغ های اتومبیل که باعث دشارژ زیاد خودرو می شود
  • بدون شارژ ماندن یا شل شدن تسمه دینام
  • لرزش بیش از اندازه خودرو به دلیل شل شدن بست های نگهدارنده
  • استفاده از آب کثیف و آلوده
  • یخ زدگی
  • خوردگی
  • استفاده از باتری هایی با سایز نامناسب
  • کاهش الکترولیت که بر اثر گرمای بیش از حد زیر کاپوت یا شارژ بیش از حد می باشد.
  •  نوع رانندگی 

همه ما بارها در لحظات حساس شاهد آن بوده ایم که باتری نو و کاملا سالم خودرو  به راحتی کار کرده و جریانی حدود 50 تا 70آمپر را تولید می کند. اما زمانی که  باتری عمر خود را کرده باشد، میل لنگ خودرو دیگر نخواهد چرخید و این امر نشان از پایان عمر باتری خواهد داد.

طول عمر باتری خودرو علاوه بر آنکه به عمر طراحی شده باتری و کیفیت آن بستگی دارد به مصرف کنندگان آن نیز بستگی دارد. هرچه باتری بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، دشارژ و شارژ بیشتری به آن وارد شده و در نتیجه طول عمر باتری کاهش خواهد یافت.

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر عمر باتری خودرو استفاده مداوم از سیستم صوتی و GPS و لرزش خودرو می باشد که باعث کاهش طول عمر باتری می شود. گرمای شدید نیز دیگر عامل تاثیر گذار بر طول عمر باتری است که باعث افزایش سرعت واکنش شیمیایی شده و عمر باتری را کم می کند.

اگر شارژ  باتری به صورت کامل انجام نگیرد اسید رقیق باتری شروع به خوردن صفحات فلزی آن کرده و اسید غلیط جریان برق را خنثی کرده که هر دو عامل نقش مهمی در کاهش عمر باتری دارند.

از دیگر عوامل کاهش عمر باتری خودرو تخلیه بیش از حد آن و خالی بودن باتری در همین حالت می باشد. در صورت تخلیه شارژ باتری الکترولیت داخل آن کم شده و اگر این اتفاق در فصل زمستان بیوفتد ممکن است که الکترولیت داخل باتری یخ زده و این یخ زدگی باعث تغییر شکل صفحات سربی می شود. در نتیجه پوسته باتری از بین می رود و دیگر استفاده از این باتری غیر ممکن می باشد.

در کنار تمام موارد ذکر شده بالا باید به این نکته اشاره کرد که وجود بعضی از مشکلات فنی خودرو می‌تواند باعث بروز مشکل در باتری شود، برخی از سهل انگاری‌های رایج نیز می‌تواند موجبات کاهش عمر باتری خودرو را فراهم آورد.

امروزه به دلیل افزایش قیمت قطعات خودرو و هزینه تعمیرات بیشتر افراد ترجیه می دهند که از موسسات اجاره خودرو، ماشین رنت کنند. یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده این صنعت مورد توجه قرار گیرد استهلاک خودرو می باشد. با اجاره خودرو دیگر نیازی نیست نگران خرابی خودرو خود شوید. با اجاره خودرو تمام این مشکلات را می توان پشت سر گذاشت و با خیالی آسوده سفر خود را آغاز کرد.

شاید قصد یک سفر درون شهری کوتاه‌مدت و یا یک مسافرت بیرون شهری بلندمدت داشته باشید. برای این کار شما می‌توانید یک خودروی راحت، مدرن و با امنیت بالا را اجاره کنید. با این کار هم نیازهای خود را بر طرف کرده و هم می‌توان از امکانات رفاهی ماشین مورد علاقه‌تان بهره مند شودید. از جمله دلایل گوناگون اجاره ماشین، نیاز به خودرو شخصی و سفر کردن خانواده‌ها به صورت دسته‌جمعی، استفاده سازمانی و گاهی احتیاج به خودروهای لوکس است.

اجار ون نیز برای سفرهای گروهی و خانوادگی با استقبال روزافزون مردم روبه رو بوده است. این امر  به دلیل این است که هزینه اجاره خودرو به مراتب به صرفه تر از خرید همان خودرو است به همین دلیل است که مردم بی آنکه نگران خرابی خودرو یا افت قیمت آن و یا سایر مسائل دیگر مربوط به مالکیت داشته باشند در زمان مورد نظر ومورد نیازشان همان خودرو را اجاره می کنند .

چگونه عمر باتری خودرو را افزایش دهیم؟

 

در بیشتر موارد می توانید مطمئن باشید که باتری ماشین، طی مدت زمانی که سازنده وعده داده، درست کار کند. اکثر تولیدکنندگان امروزی باتری وعده‌ی عمر مفید یک تا دو ساله را می دهند. اگر می خواهید هر 2 تا 3 سال مجبور به خرید باتری جدید نباشید، لازم است به صورت منظم وضعیت باتری را بررسی کرده و قوانین و دستورالعمل های ساده‌ی زیر را رعایت کنید:

بهترین روش برای افزایش عمر باتری مراقبت از موتور خودرو و باتری است. برای افزایش طول عمر باتری در آب و هوای سرد باید همیشه باتری را کاملا شارژ و موتور خودرو را نیز همیشه گرم نگهداربد.

طبق آمار به دست آمده باتری در آب و هوای گرم طول عمر کمتری دارد و زودتر خراب می شود. علت این امر این است که در آب و هوای گرم آب باتری بخار شده و دوباره پر نمی شود.

اما در آب و هوای گرم باید مرتبا سطح الکترولیت باتری را بررسی کرد و آب باتری را به سطح مورد نیاز رساند. برخی از تولیدکنندگان در سال های اخیر در خودروهای تولیدی خود محافظ گرما در باتری را قرار می دهند.

یکی دیگر از عوامل افزایش عمر باتری کنترل آب آن می باشد. همیشه باید آب باتری را کنترل کرده و در صورت مورد نیاز باید آب کاهش یافته را به باتری اضافه کرد. اما هرگز نباید به باتری آب آلوده و اسیدی اضافه شود.

هنگام استارت زدن خودرو کلیه تجهیزات جانبی برقی و چراغ های خودرو را خاموش کنید زیرا استارت زدن باعث کاهش بار باتری می شود.

 

کاهش بار باتری خودرو با استارت

استارت خودرو باعث کاهش بار باتری می شود

در زمان هایی که خودرو قرار است به مدت زمان زیادی پارک شده و مورد استفاده قرار نگیرد بست های باتری را باز کرده. در این شرایط عمر باتری برای مدت زمانی بیشتری حفظ می شود.

همیشه سطح الکترولیت باتری را چک کنید و اجازه ندهید که سطح آن از میزان خاصی کمتر شود. با استفاده از یک لوله شیشه ای می توان سطح الکترولیت باتری را چک کرد و اگر از میزانی کمتر باشد می توان در داخل باتری آب مقطر ریخت.

 

 

مطالب بیشتر :

تاثیرات گران شدن بنزین بر سر قیمت ها