مکان های ناشناخته ایران - عجیب ترین جاذبه های گردشگری ایران

مکان های ناشناخته ایران - عجیب ترین جاذبه های گردشگری ایران

 ناشناخته های ایران که تا کنون ندیده اید

مکان های ناشناخته ایران را می شناسید ؟ آیا تاکنون به جاذبه های گردشگری ناشناخته ایران سفر کرده اید ؟ در این بخش سعی شد شما را با جاهای ناشناخته ایران آشنا کنیم از قبرستان پر رمز و راز تا غارهای زیبایی که کمتر کسی به آنجا سفر کرده است . با ما همراه باشید تا زیباترین ناشناخته های ایران را بشناسید.

ایران یکی از مناطق مهم گردشگری در سطح خاورمیانه است که تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری مهم در اقسانقاط آن پخش شده است. با همین حال تعداد از این جاذبه ها هنوز کمتر شناخته و بعضی از آنها ناشناخته شده می باشند. ایران با تمدن 2500 ساله دارای شهرهایی با جاذبه های تاریخی بی نظیری می باشد که کمتر گردشگران از این مکان ها دیدن کرده اند.
این مکان های ناشناخته ایران  نقاط بکری هستند که حتی مردم محلی آن منطقه نیز از آنها بی خبر هستند.

آسیاب‌ بادی نشتیفان ، زیباترین مکان های ناشناخته ایران 

آسیاب های بادی نشتیفان
 

پیشنیه آسیاب بادی های ایران به قبل از ظهور اسلام در کشور و به زمان ایران باستان باز می گردد. مهمترین و قدیمی ترین منبع در زمینه آسیاب های بادی در تاریخ ابن خلدون ذکر شده است. این تاریخ سابقه آسیاب های بادی ایران را به زمان قبل از اسلام می رساند. با همین توضیح به سراغ تاریخ آسیاب بادی های نشتیفان می رویم.

آسیاب های بادی نشتیفان یکی از قدیمی ترین آثار به جای مانده از دوران صفویه است که تا امروزه فعال بوده و هم اکنون در حال استفاده است. آسیاب بادی نشتیفان در روستای نشتیفات اصفهان واقع شده است. نام شهر برگرفته از دو جزو نش به معنی نیش و تیفان به معنی توفان تشکیل شده است. نشتیفات در جنوب شهر خواف و جزو یکی از روستای استان اصفهان می باشد. مردم محلی روستا آسیاب های بادی این منطقه را  آس باد می نامند. این شهر به دلیل آسیاب های بادی خود بسیار معروف است.
منطقه نشتیفان به دلیل بادهای موسمی سیستان که به مدت 120 روز در سال می وزد موقعیت خاصی را برای ساخت این آسیاب ها به وجود آورده است. آسیاب های بادی نشتیفان همان طور که از نامشان مشخص است با بادهایی که از منطقه سیستان در طول 120 روز سال می وزد کرا می کنند.
آسیاب های بادی نشتیفان به دلیل ساختار خاصی که دارند  با دیگر آسیاب های بادی متفاوت هستند. در واقع این آسیاب ها پره های دایره ای شکل ندارند و جرخ آنها نیز حول محور دایره ای شکل نیست. آسیاب های  بادی نشتیفان به شکل ایستاده ابداع و ساخته شده و پره‌های آن به‌صورت عمودی حول محوری استوانه‌ای شکل و چوبی با ساختاری ساده به طبقه زیرین و روی سنگ‌های آسیاب متصل می‌شود. در حال حاضر نمای این آسیاب های بادی با قدمت 40 ساله و با ساختاری از خشت و گل و چوب منظره ای بی بدیلی را خلق کرده است.
این آسیاب ها برای طبیعت هیچ گونه آلودگی نداشته و در زمانی که هیچ نوع تکنولوژی وجود نداشته است با محار باد برای آرد کردن گندم سبب، در کارایی اقتصادی برای گذشتگان شده است.

قلعه کرشاهی

قلعه کرشاهی

قلعه کرشاهی یا قلعه دزدها در استان اصفهان ، در نزدیکی شهرستان آران و بیدگل و مجاورت ابوزیدآباد قرار گرفته است. قدمت این قلعه به دوره های پیش از اسلام می رسد.
قلعه کرشاهی یکی از کامل‌ترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های ایران محسوب می شود. این قلعه در زمان حمله مغول به عنوان پایگاهی برای مبارزه توانسته درمقابل حمله دشمن مقاومت کند. متاسفانه این مکان بعد ها به جولانگاه راهزنان و یاغیان تبدیل شد. به همین دلیل به نام قلعه دزدها نیز شناخته می شود. 
این اثر تاریخی در 25 خرداد 1381 با شماره‌ی ثبت 5891 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

قلعه کرشاهی  

زیر این قلعه ، راههای هزارتویی ساخته شده بوده که به کوهستان پشت قلعه راه داشته است . بارزترین ویژگی این قلعه خاصیت آب‌زایی زمین اطراف آن است.
اگر اهل سفر به مکان های تاریخی ایران و خوابیدن در زیر آسمان پر ستاره کویر هستید سفر به این قلعه را از دست ندهید.

گورستان خالد نبی 

گورستان خالد نبی 

گورستان خالد نبی با قدمت بیش از هزار سال یکی از جاذبه های گردشگری ناشناخته ایران است که در استان گلستان قرار گرفته است. این قبرستان محل دفن خالد نبی است. منطقه خالدنبی از چند قبرستان تاریخی و مکان زیارتی با تندیس های سنگی متعدد تشکیل شده است. قدمت بالای مجموعه گورستان خالد نبی که به دوران پارینه باز می گردد و منظره و چشم اندازهای دیدنی گورستان این جاذبه گردشگری را به یکی از مناطق دیدنی گلستان تبدیل کرده است. این قبرستان در فاصله 90 کیلومتری گنبد کاووس و 6 کیلومتری روستای گچی سو بر فراز قله کوه گوگجه داغ قرار گرفته است. 

قبرستان خالد نبی به دلیل نزدیکی به مزار خالد نبی به این نام نامیده شده است. دراین منطقه به دلیل زیارت گاه امکاناتی مانند سرویس بهداشتی هم در این مکان در نظر گرفته شده است. طبق گفته های شنیده شده قدمت این گورستان به عهد پارینه سنگی بر می گردد. در قبرستان خالد نبی از هر قبر مجسمه هایی برافراشته شده است که نظرهای متفاوتی برای آنها داده شده است . برخی مجسمه‌ها بلند را نمادی از اندام جنسی مردانه و مجسمه‌های کوتاه هم به گفته برخی، نمادی از جنسیت زنانه هستند. البته نظرات دیگری نیز وجود دارد.

مثلا اینکه مجسمه‌های بلند به شکل مردانی هستند که کلاه به سر دارند و کمربندی به دور کمرشان بسته شده است. این گورستان بخش های دیدنی زیادی دارد. یکی از بخش های دیدنی این منطقه درختی معروف به «درخت نظرکرده» است. گفته می شود که این درخت خاصیت جادویی دارد و حاجت ها را برآورده می کند. به همین دلیل عده ای زیادی برای دخیل بستن به این درخت به این منطقه سفر می کنند. یکی دیگر جاذبه های این گورستان وجود چشمه ای زیبا است که این منطقه را در فصل بهار دیدنی تر می کند. ترکمن‌های این منطقه روی سنگ مزار تازه‌دامادی که فوت می‌کند، پارچه‌ای سفید می کشند. روی قبر خالد نبی هم چنین پارچه‌ای وجود دارد. به همین دلیل آنها معتقد هستند خالد نبی جوان مرگ شده است.

 

گورستان خالد نبی 

ماسال 


سفر یکی از لذت بخش ترین کارهای است که هر فرد در زندگی خود انجام می دهد و به این وسیله می تواندبا روزمرگی هایش خداحافظی کند. ماسال یکی از این مقصد های گردشگری است که به شما این فرصت را خواهد داد تا برای مدتی از زندگی روزمره خود خداحافظی کنید.
ماساله در ارتفاعات کوهای تالش و بر فراز ابر ها و مه های انبوه قرار گرفته است. تا چشم کار می کند نواحی سرسبز انبوهی این شهر را احاطه کرده است. آبشارهای خروشان، نواحی ییلاقی سرسبز، غار های ناشناخته و کهن، اماکن زیارتی این شهر را به یکی از زیباترین ها تبدیل کرده است.

ماسال

سفر به ماسال با اجاره خودرو 

 آنچه که در سفر بسیار اهمیت دارد مدیریت بودجه است. این امر به مهارت برنامه ریزی ما در سفر بستگی دارد. صنعت اجاره خودرو  یکی از صنعت های نو ظهوری است که شما را برای رفتن به یک سفر کم خرج کمک خواهد کرد. فقط کافی است با اجاره خودرو مورد نیاز خود خیال خود را از هزینه های جانبی آسوده کنید. ممکن است خودرو شخصی شما به تعمیرات و معاینه فنی نیاز داشته باشد و یا از ظرفیت کافی برای بار و مسافر برخوردار نباشد برای حل این مشکل کافی است با اجاره ون دغدغه جای کافی برای مسافران و بارهای خود را کنار بگذارید. 

ماسال

اجاره خودرو برای سفر به شهر های سرسبز و زیبای شمال کشور به ویژه در فصل تابستان بسیار پر طرفدار است. بسیاری هستند که برای استراحت و رهایی از زندگی خسته کننده و استرس زا شهری تصمیم می گیزند مدتی را به سفر بروند.

بهترین فصل سفر به ماسال، فصل تابستان است تا بتوانید در جنگل های پر درخت آن قدم زده و تمام خستگی خود را برطرف کنید. شما با  حتی به خستگی رانندگی برای رسیدن به مقصد خود دچار نشده و می توانید بهترین لحظات را در کنار هم سفران خود بگذرانید.

غار چال نخجیر یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران

غار چال نخجیر 


بی شک غار آهکی چال نخجیر یکی از مکان های ناشناخته ایران است که می توان با تماشای این خلقت شگفت انگیز از آن لذت برد. این غار در شمال شرقی شهرستان دلیجان و در استان مرکزی واقع شده است.  غار نخجیر در دامنه کوه تخت و در  ارتفاع 1716 متری از سطح دریا واقع شده است. غار چال نخجیر از اثار دوران سوم زمین شناسی می باشد. چال نخجیر ساختاری طبقاتی داشته و از سه طبقه تشکیل شده است. در عمق 61 متری طبقه اول و زیرین آن دریاچه و آب های زیرزمینی وجود دارد که دارای 19 متر عمق می باشند. برای بازدید گردشگران از غار، در دو طبقه از آن مسیر و پله هایی ایجاد کرده اند تا بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند به تماشای زیبایی های غار بپردازند. در این غار تندیس هایی بزرگ و آوزیهایی بلورین وجود دارد که چشم هر بیننده ای را به خود مبهوت می کند. 

جاذبه ی گردشگری به نام کویر ریگ جن