اهمیت پوشش کامل بیمه بدنه در اجاره خودرو

اجاره خودرو و پوشش بیمه  بیمه خودرو های اجاره ای بطور کلی بیمه اتومبیل این شرکت جبران کننده خسارت‌های ناشی از حوادث را...

اجاره خودرو و پوشش بیمه 

بیمه خودرو های اجاره ای

بطور کلی بیمه اتومبیل این شرکت جبران کننده خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی در زمان اجاره خودرو و اجاره خودرو با راننده می باشند که میتوان به تصادف، آتش‌سوزی و سرقت به اتومبیل مورد بیمه و سرنشینان آن و شخص کرایه کننده خودرو اشاره نمود. علاوه بر موارد فوق شکستن شیشه اتومبیل، دفاع از حقوق بیمه‌گذار در مراجع دادگستری و مراجعه به مسئول خسارت، کاهش بهای اتومبیل در اثر تصادف، توقف اتومبیل خسارت دیده در مدت تعمیر نیز با دریافت حق‌بیمه اضافی قابل بیمه شدن می‌باشد. خسارت‌هایی که در اثر حوادث اتومبیل متوجه شخصی که خودرو اجاره نموده است می‌شود به موجب بیمه نامه شخص ثالث مورد تامین قرارمی‌گیرد. بیمه شخص ثالث جنبه اجباری دارد و تابع قانون و مقررات خاص خود می‌باشد. بنابراین این گروه بیمه را می‌توان به دو بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث و سرنشین تقسیم کرد. شرکت اجاره خودرو سعادت رنت تامی ناوگان خود را تحت بیمه های ثالث و بدنه کامل کرده و مشتریان عزیز هیچ گونه مشکلی در تصادفات احتمالی نداشته باشند و با خیال آسوده با خودرو اجاره ای خود به سفر یا تشریفات شخصی خود برسند.

اختلاف مشتریان و بیمه گران در پرداخت خسارت بیمه

یک تحقیق میدانی از واحدهای پرداخت خسارت شرکت های بیمه نشان داده است بیش از 80 درصد نارضایتی مردم از خدمات بیمه گران ناشی از کمبود اطلاعات در زمینه بیمه نامه و شرایط مندرج در آن است. فارغ از خرید این بیمه، گرفتن خسارت و استفاده درست از بیمه نامه براساس حقوقی که در آن وجود دارد، برای بیمه گذاران اهمیت خاصی دارد.

بیمه بدنه خودرو

«بیمه گر در چارچوب مقررات مصوب شورای عالی بیمه تعهد می کند خسارت های وارده به وسیله نقلیه بیمه شده ناشی از حوادث مختلف را مانند سرقت، آتش سوزی، نفجار، تصادف، سقوط، واژگونی و به طور کلی برخورد اتومبیل به هر جسم ثابت یا متحرک یا برخورد جسم دیگری با اتومبیل بیمه شده جبران کند.»

استثناء در مورد خسارت اتومبیل

این تعریف کلی بیمه بدنه اتومبیل است؛ اما شرکت های بیمه مواردی چون : خسارت اتومبیل به علت جنگ، شورش، اعتصاب یا تهاجم خسارت مستقیم و غیرمستقیم اتومبیل به علت انفجار خسارت عمدی بیمه گذار، ذی نفع یا راننده به اتومبیل خسارت اتومبیل حین گریز از تعقیب مقامات انتظامی، مگر اینکه گریزنده، متصرف غیرقانونی اتومبیل باشد خسارت اتومبیل را در حادثه ای که طبق گزارش مقامات ذی صلاح، به علت مصرف مشروبات الکلی و استعمال مواد مخدر یا روان گردان توسط راننده پدید آمده باشد بیمه نمی کنند.

دو عامل تعیین کننده حق بیمه

در عین حال دو عامل تعیین کننده حق بیمه در «بیمه بدنه» عبارت اند از: «ارزش اتومبیل» و «نرخ حق بیمه». ارزش اتومبیل را خریدار بیمه اعلام می کند شرکت سعادت رنت تمامی خودرو های خود را در بالا ترین سطح بیمه پوشش داده است و نرخ حق بیمه انواع اتومبیل در «آیین نامه تعرفه بیمه بدنه اتومبیل» تعیین شده است. پس از آزادسازی و حذف این تعرفه، بیمه گران براساس نرخ های مقایسه ای آن را تعیین می کنند. هرچند انگیزه اصلی بیمه گذاران از خرید بیمه بدنه اتومبیل، جبران خسارات است و در زمان اجاره خودرو به دلیل آنکه تمامی خسارت را بیمه بپردازد و در زمان اجاره نیازی به پرداخت خسارت از سمت مشتریان عزیز نباشد. در زمان کرایه ماشین بدون راننده باید بدانید که بیمه نامه بدنه باید متناسب با ارزش آن باشد. یک اصل بیمه ای متذکر می شود: «اگر ارزش بیمه شده اتومبیل کمتر از ارزش واقعی آن در روز وقوع حادثه باشد، خسارت وارده برمبنای نسبت این دو ارزش به یکدیگر یا بر مبنای «قاعده نسبی مبلغ بیمه» محاسبه و پرداخت می شود. برای مثال، فرض کنید که هنگام وقوع خسارت، ارزش واقعی اتومبیل در بازار50 میلیون تومان باشد و این اتومبیل به ارزش 30 میلیون تومان بیمه شده باشد، اگر خسارت وارد شده، پس از کم کردن سهم بیمه گذار از خسارت (فرانشیز)، 10میلیون تومان تعیین شود، خسارت قابل پرداخت به روش زیر محاسبه می شود: 10 (خسارت تعیین شده) 30 (ارزش بیمه شده اتومبیل)، 50 (ارزش واقعی اتومبیل) قیمت قطعات بارها اتفاق افتاده که بیمه گذاران از نحوه محاسبه قطعات اضافی روی خودرو و میزان خسارت پرداختی ناراضی بوده اند. این موارد بیشتر شامل سیستم های صوتی و تایر خودرو می شود که بیمه گر بسیار کمتر از ارزش واقعی آن می پردازد. البته دلیل آن این است که حق بیمه براساس نرخ واقعی خودرو و ارزش قطعات آن پرداخت نشده و سقف تعهد بیمه گر محدود است. برای جبران خسارت قطعات طبق ارزش واقعی آنان باید در زمان پرداخت حق بیمه این موضوع را در نظر گرفت. همچنین این خسارت برای یک بار پرداخت می شود و بیمه گذار موظف است پس از دریافت خسارت خرید قطعه زیان دیده، به بیمه گر مراجعه و مازاد حق بیمه را برای خسارت بعدی پرداخت کند.

نکته مهم در مورد بیمه بدنه و ثالث خودرو های اجاره ای

در پی توافق پلیس راهنمایی و رانندگی و بیمه مرکزی، سقف پرداخت خسارت تصادفات بدون کروکی در بیمه شخص ثالث به بیش از 3 میلیون تومان رسیده است، اما این سقف در بیمه بدنه حدود یک سوم این میزان است. بنابراین مقصر حادثه پس از پرداخت خسارت به شخص زیان دیده، نمی تواند بدون کروکی تا کل خسارت وارده به اتومبیل خود اقدام کند و می بایست کروکی داشته باشد. این موضوعی است که بسیاری از افراد نمی دانند و پس از مراجعه به بیمه گر خود، متوجه می شوند. هرچند تصمیم پرداخت خسارت بدون کروکی به منظور تسهیل کارها و جلوگیری از ایجاد ترافیک گرفته شد، اما دارندگان بیمه بدنه بدون کروکی تصادف نمی توانند تا سقف تعهد بیمه نامه خود از شرکت بیمه خسارت بگیرند. به همین دلیل در تصادفات در زمان اجاره ماشین حتما برگه کروکی را از افسر راهنمایی و رانندگی دریافت نمایید. بگو مگو های بیمه ای با تمام این احوال، بسیار پیش می آید که مراجعان به واحدهای پرداخت خسارت و کارشناسان بیمه است وارد مجادله هایی شده اند که بیشتر آنها ناشی از کم اطلاعی از قوانین است. به این یک مورد توجه کنید؛ این مورد در یک نمایندگی بیمه دیده شده و خبرنگار دنیای اقتصاد در مورد آن می نویسد: خانمی به کارشناس می گوید: چرا به ماشین من خسارت کامل تعلق نمی گیرد؟

بیمه نامه این ماشین کامل است و شما موظف هستید هر چه زودتر کل خسارت را پرداخت کنید. کارشناس پاسخ می دهد: ماشین شما وقتی تصادف کرده، شخص دیگری راننده آن بوده و طبق مقررات، شما نمی توانید از کل خسارت کارشناسی شده استفاده کنید. خانم می گوید: چرا؟ راننده پسر من بوده و حق داشتم ماشینم را در اختیار فرزندم قرار بدهم، شما هم باید خسارت را پرداخت کنید. کارشناس پاسخی نمی دهد. خبرنگار دنیای اقتصاد از خانمی که با کارشناس بیمه به بگومگو پرداخته و حالا هم عصبانی است، جریان را می پرسد.

او پاسخ می دهد: پول خرید بیمه نامه را از هر جایی که باشد جور می کنیم، اما موقع خسارت گرفتن باید التماس کنیم. او ادامه می دهد: پسرم تازه گواهینامه گرفته و روز گذشته از من خواست تا خودرو را در اختیارش بگذارم، رفت بیرون و بعد از چند ساعت تماس گرفت که تصادف کرده، وقتی خیالم راحت شد تلفات جانی در میان نیست، گفتم نگران نباش ماشین بیمه نامه دارد، اما امروز که مراجعه کردیم، شرکت از پرداخت کل خسارت طفره می رود و می گوید باید 10 درصد کسر شود.

خبرنگار دنیای اقتصاد از او می پرسد: آیا شما مواردی را که پشت بیمه نامه بدنه آمده است مطالعه کرده اید؟ می دانید اگر چند نفر از یک خودرو استفاده کنند، باید به ازای هر نفر اضافه مبلغ 10 درصد حق بیمه بیشتر پرداخت کنند وگرنه در زمان پرداخت خسارت 10 درصد از مبلغ کسر می شود؟ او پاسخ می دهد که اصلا فرصت نکردم بیمه نامه را مطالعه کنم، پس چاره ای نیست باید نظر کارشناس را قبول کنم. بیمه گذار دیگری به کارشناس بیمه می گوید: ماشین من این همه خسارت دیده، چرا فقط 400 هزار تومان خسارت تعیین کردی؟ من با این پول می تونم ماشین را تعمیر کنم؟ کارشناس بیمه پاسخ می دهد: اگر فکر می کنید چنین چیزی امکان ندارد، خودرو را تحویل دهید، ما خودمان درست می کنیم و سالم به شما تحویل می دهیم. بیمه گذار قبول نمی کند و خواهان افزایش میزان خسارت است. کارشناس می گوید: ماشین شما خسارت دیده و از نظر من 400هزار تومان بیشتر هزینه ندارد. بیمه گذار معتقد است که طبق گفته تعمیرکار، خودرو 700 هزار تومان خرج دارد. اما کارشناس می گوید: اگر من کارشناسم، یقین دارم که 400 هزار تومان بیشتر هزینه ندارد.

یک آقای جوان دیگر به کارشناس بیمه با دلخوری می گوید: ضبط ماشین من CD می خورد، گران بود، همه چیز هم که کامل است، گزارش کلانتری هم که هست، چرا پولش را نمی دهید؟ کارشناس بیمه می گوید: قبول دارم که شما خسارت دیده اید و ضبط هم گران بوده، اما بیمه بدنه ماشین شما پوشش سرقت در جا را ندارد؛ در صورتی که شما حق بیمه این ریسک را نپرداخته اید، نمی توانیم خسارت به شما بدهیم. از مراجعه کننده دیگری در کنار یک سمند تصادفی ایستاده بود و با تاسف به آن نگاه می کرد، دلیل ناراحتی اش را می پرسم. می گوید که یک ماه است این خودرو را خریده، تصادف کرده و وقتی برای گرفتن خسارت آمده می گویند نمی تواند از بیمه نامه بدنه استفاده کند. چون بیمه بدنه قابل انتقال به غیر نیست، کارشناس می گوید بعد از اینکه خودرو خریده شده، باید برای بیمه بدنه آن اقدام می شد. دو مشتری دیگر معترض اند که چرا وقتی می گویند بدون کروکی می توانید خسارت بگیرید این اتفاق نمی افتد؟ پلیس صحنه تصادف را به هم می زند و می گوید بروید خسارت بگیرید از بیمه. اینجا هم می آییم می گویند که کل خسارت را نمی توانند پرداخت کنند. از کارشناس دلیلش را می پرسم.

کارشناس می گوید: سقف خسارت بدون کروکی در بیمه بدنه محدود است؛ خسارت این آقا هم نزدیک دو میلیون تومان است و ما نمی توانیم کل آن را بپردازیم. بیشتر بگومگوهایی از این دست به دلیل اطلاعات ناکافی از بیمه نامه ها رخ می دهد و به جز موارد خاص با توضیح کوتاهی حل می شود، البته اینکه چرا این توضیح روز خرید بیمه نامه داده نمی شود، راهکاری می خواهد که باید شرکت های بیمه آن را پیدا کنند.

با توجه با مثال های بالا در زمان اجاره ماشین ایرانی و یا اجاره ماشین خارجی بدون راننده حتما توجه داشته باشید که خودرو ای که اجاره می نمایید دارای بالاترین سطح پوشش بیمه باشد که برای شما مشتریان عزیز در زمان اتفاقات غیر منتظره هزینه ای اضا فه ایی دربر نداشته باشد. بازار اجاره خودرو در سال 95 این روزها اکثر افراد به‌دنبال اجاره روزانه خودروهستند البته به‌جز مدل‌های گران‌ قیمت که اجاره ساعتی آنها به صرفه‌تر است. با این حال اجاره هفتگی، ماهیانه و حتی بلندمدت هم امکان‌ دارد؛ اجاره هفتگی معمولا 10 درصد و اجاره ماهیانه نیز حدود 30 درصد تخفیف می‌خورند. اگر برای نشستن پشت فرمان خودرویی که تابه‌حال تجربه‌اش را نداشته‌اید کمی استرس و شک و تردید دارید، بازهم جای نگرانی نیست چراکه می‌توان اکثر خودروها را با راننده و یا بدون راننده اجاره کرد که در این‌صورت حدود 10 تا 20درصد (بسته به نوع خودرو) به قیمت اجاره افزوده می‌شود؛ بزرگ‌ترین مزیت خودروهای با راننده وقتی است که پای تشریفات، ترانسفر فرودگاه، سرویس‌های و نهایتا مراسم‌های عروسی درمیان باشد. برای اجاره خودرو دنبال وکالت‌نامه یا سند اصلی خودرو نباشید چون قرار نیست در این وسط خریدوفروشی اتفاق بیفتد. تنها چیزی که باید امضا کنید، قراردادی (امانت‌نامه) است که گاهی برخی شرکت‌ها برای رعایت حال مشتریان به‌جای آن از یک تفاهمنامه دوطرفه استفاده می‌کنند؛ در این زمان می بایست با شرکت های معتبری قراردادببندید که دارای اعتبار و مجوز های رسمی باشند.

اجاره خودرو با قرارداد رسمی

در تحویل گرفتن خودروهای اجاره‌ای نباید هیچ عجله‌ای داشت علی‌الخصوص برای خودروهای خاص وسواس‌تان باید به حدی باشد که انگار قصد خریدش را دارید! قبل از نشستن پشت فرمان این چند نکته را حتما و حتما چک کنید: از شرکت بخواهید تا استعلام خلافی خودرو را به شما نشان دهد. بدنه خودرو را با نهایت دقت بررسی کنید و اگر ضربه، رنگ‌شدگی یا هرگونه مورد مشکوک دیگری دیدید آن را به شرکت اطلاع داده و از آنها بخواهید این نواقص را در قرارداد ذکر کنند. اگر از سالم بودن سیستم روشنایی هم مطمئن شوید، ضرری ندارد چون هزینه لنز چراغ‌های جلو برای اکثر خودروها گاهی از قیمت اجاره آنها هم بیشتر است! درون کابین باید حوصله بیشتری خرج داد چراکه هم روکش صندلی‌ها را باید چک کرد و هم تجهیزات برقی پرکاربردی مثل بالابر شیشه‌ها، تنظیم آینه‌ها و سیستم صوتی. بررسی محتویات صندوق و همچنین مطمئن‌شدن از وجود یا نبود زاپاس آخرین نکاتی است که نباید از آنها غافل شد. از خوبی‌های تفاهمنامه این است که شرایط اجاره در آن توافقی بوده اما چون در جامعه رسمیت کمتری نسبت به قرارداد دارد، مشتریان دلِ خوشی از آن ندارند. بعد از امضای قرارداد نوبت به پرداخت هزینه اجاره می‌شود که اکثر شرکت‌ها آن‌را همان ابتدای کار و قبل از تحویل خودرو به مشتری وصول می‌کنند. حالا نوبت به ضمانت‌نامه‌ها می‌رسد؛ اول تحویل دادن یک

مدرک شناسایی معتبر (شناسنامه، کارت ملی) و دوم گرو گذاشتن چک یا پول نقد یا سند ملکی در قبال ارزش قیمتی خودرو. همچنین برخی شرکت‌ها علاوه‌بر اینها، چک ثانویه‌ای را هم از مشتریان می‌گیرند که صرفا برای مطمئن‌شدن از نبود جریمه‌های‌ احتمالی (یا تصادف خودرو) در مدت زمان کرایه بوده و در صورت نبود مشکل، با سایر مدارک به مشتری برگردانده می‌شود. وقتی خودرو‌تان را گرفتید، لطفا به فکر کارواش رفتن با آن نباشید. ‌حین رانندگی مراقب این موضوع باشید که در صورت تصادف اگر مقصر نبودید که هیچ اما اگر پلیس شما را مقصر دانست موظفید مبلغ مازادی را به‌عنوان خسارت به شرکت پرداخت کنید؛ حتی اگر خودروی امانتی‌تان بیمه‌نامه کاملی داشته باشد. در اجاره روزانه، تقریبا همه خودروها محدودیت مسافت 200کیلومتری دارند و اگر کارکردی بیش از این مقدار داشتید به ازای هر کیلومتر باید مبلغ اضافه‌ای که در ضمن قرارداد نوشته شده را بپردازید.

همچنین عرف بر این است که در اجاره روزانه، مشتریان یکی دوساعت قبل از اتمام زمان اجاره، خودرو را تحویل شرکت داده و باک بنزین را هم به همان مقدار موقع تحویل، پُر می‌کنند. بعد از تحویل خودرو احتمالا مدارک‌تان را مابین 2 روز تا یک هفته کاری (بسته به نوع خودرو) پس می‌گیرید که یک روال طبیعی است. رکورد گران‌ترین اجاره‌ای ایران تا تابستان امسال در اختیار مزراتی کواتروپورته بود که نخستین‌بار چند موسسه توریستی در تهران روزانه آن‌را حدود 14میلیون تومان (فقط با راننده) اجاره ‌می‌دادند اما ظاهرا دردسرها و حاشیه‌های این خودرو آنقدر زیاد بوده که این روزها دیگر نامی از این لوکس ایتالیایی در لیست اجاره‌‌ها دیده نمی‌شود. در غیاب کواتروپورته حالا رکورد قیمت در دست برادرانش قرار دارد؛ یعنی گرن‌توریزمو و گرن کابریو که ساعتی 400 تا 700هزار تومان اجاره می‌شوند. بعد از مزراتی‌ها این خانواده پورشه هستند که در صدر جدول گران‌ترین‌ها ایستاده‌اند. با بودجه 200هزارتومانی احتمالا کمری 2007 و پرشیای لیموزین 6در‌ پیدا می‌کنید اما اگر هیچ‌کدام از مدل‌های فوق را نمی‌خواهید پس یا به فکر مزدا 3جدید باشید که به‌راحتی با 210هزارتومان پیدا می‌شود یا به فکر ماکسیمای 170تومانی یا زانتیای 140هزارتومانی باشید؛ البته باپول زانتیا می‌توان مدل‌های 2010 اپتیما و i30 را هم اجاره کرد.

آنهایی که به‌دنبال خودروهایی با ظرفیت بیشتر هستند این‌روزها می‌توانند مینی‌بوس‌های کولردار مختلف را از 150 تا 250هزارتومان و همچنین ون‌های 11نفره را باحدود 130هزارتومان اجاره کنند. اما با کمتر از 100هزارتومان فقط اجاره خودرو داخلی موجودند که در میان آنها اجاره پژو پارس و اجاره پژو 206 هردو 90هزارتومان، سمند و 405 هردو 65هزارتومان و نهایتا اجاره پراید با 60 هزارتومان اجاره می‌شوند. اگر محدودیت مالی دارید هیچ نگران نباشید چون با هر بودجه‌ای می‌توان خودرو اجاره کرد علی‌الخصوص با کمتر از 400هزار تومان که هزارویک انتخاب دارید. از ب‌ام‌و 330i شروع کنیم که با 400هزارتومان و 530 مدل 2009 300هزارتومان بیشترین متقاضی را دارند.

اگر می‌خواهید هیوندای سوار شوید، جنسیس کوپه پیشنهاد خوبی است که مدل 2013 آن‌ 350 و مدل 2011 آن‌ 250هزارتومان قیمت دارد؛ همچنین اسپورتیج 2013 با 300هزارتومان، وراکروز با 280هزارتومان و سانتافه 2012 را هم 200هزارتومان اجاره می‌دهند. آزرا و سوناتای 2009، پاترول 4در‌، ویتارا و رونیز همگی حدود 180تومان می‌ارزند اما اگر به‌دنبال سوناتا YF یا گرنجور 2013 هستید، باید 300هزار تومان هزینه کنید. درمیان محصولات تویوتا و کیا این روزها بازار را پرادوی 2009 و سراتو کوپ قبضه کرده‌اند که به ترتیب 300 و 250هزارتومان قیمت دارند؛ اجاره روزانه لوکس‌ترین کیای بازار یعنی کادنزا هم کمتر از 350هزارتومان نیست. اگر ساکن مناطق آزاد هستید چون بیش از 90درصد گذرموقت‌ها با هر برندی و در هر مدلی را می‌توان با کمتر از 400هزارتومان اجاره کرد. اما اگر در منطقه آزاد نیستید، برای اجاره روزانه گذرموقت‌ها باید هزینه‌ها را 2 یا 3برابر کنید.

با این اوصاف اگر از خودرو های لوکس مناطق آزاد صرف‌نظر کنیم، لقب گران‌ترین گذرموقت اجاره‌ای فعلا در دست کوروت C6 است که در پایتخت روزانه با 1.5میلیون تومان اجاره می‌شود. برای کامارو هم مدل کوپه آن 1.4میلیون و مدل کروک آن 1.2میلیون تومان قیمت دارد. اگر به‌دنبال برند داج هستید، باید بدانید که چلنجر 1.3میلیونی و چارجر 1.1میلیونی مشتری زیادی دارد. همچنین‌هامر H2 با750هزارتومان، کرایسلر 300 مدل 2008 و نیسان . اگر می خواهید خودروهایی کمتر از 120 هزار تومان اجاره نمایید می توانید انواع اتومبیل های ایرانی از قبیل اجاره خودرو پرشیا بدون راننده یا یک خودرو پژو 206 بدون راننده کرایه نماییدو یا اجاره پراید بدون راننده در تهران.

با توجه به مطالبی که گفته شد، یکی از مواردی که اهمیت موضوع امنیت خودرو های کرایه ای را چند برابر می کند، پوشش کامل بیمه بدنه می باشد که پیش از اجاره هر اتومبیل باید با دقت آن را بررسی کرد. اگر قصد اجاره خودرو از شرکت هایی که نمی شناسید را دارید، حتما از پوشش بیمه بدنه ماشین های آن مجموعه اطمینان حاصل نمایید.

 

دیدگاه شما

نتیجه فرمول: 47 - 25