نکات کاربردی قبل از پرواز با هواپیما

نکات کاربردی قبل از پرواز با هواپیما

امروزه یکی از ساده‌ترین و رایج‌ترین روش‌های سفر، استفاده از هواپیما است. بیشتر توریست‌ها برای سفر، گزینه هواپیما را انتخاب می‌کنند چون مزیت‌های زیادی مثل صرفه جویی در وقت، راحتی و... را نسبت به سایر وسیله‌های نقلیه دارد. با گسترش استفاده از هواپیما، قطعاً لازم است که پیش از سفر نکات سفر با هواپیما را بدانید. ممکن است تصور کنید این نکات فقط بدرد افرادی می‌خورد که اولین بار است با هواپیما سفر می‌کنند؛ اما حتی افرادی که بارها سفر هوایی داشته‌اند نیز نکاتی درباره سفر با هواپیما نمی‌دانند. پس با ما در این مقاله همراه باشید تا نکات سفر هوایی را با هم مرور کنیم.

چک لیست نکات سفر با هواپیما

 • بررسی شرایط ویزا
 • دریافت بیمه مسافرتی
 • دریافت پول نقد
 • به همراه داشتن وسایل ضروری
 • کنترل چمدان و کیف دستی
 • اطمینان از ترانسفر فرودگاهی
 • شارژ کردن تلفن همراه
 • کپی مدارک شناسایی و سفر
 • پوشیدن لباس راحت

بررسی شرایط ویزا

اگر سفر شما با هواپیما به مقصد یک کشور خارجی است، باید حتماً به ویزا خود توجه داشته باشید زیرا بدون ویزا امکان ورود به خاک کشورهای دیگر وجود ندارد. یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که تاریخ اعتبار و نوع ویزا خود را چک کنید تا در فرودگاه دچار مشکل نشوید. البته توصیه می‌کنیم این کار را یک ماه قبل از مسافرت هوایی خود انجام دهید؛ زیرا اصولاً پروسه دریافت ویزا به سرعت صورت نمی‌گیرد و تا چند ماه طول می‌کشد. همچنین در زمان چک کردن ویزا، حتماً پاسپورت خود را نیز از نظر مدت اعتبار چک کنید و دقت داشته باشید که برخی از کشورها فقط به افرادی اجازه ورود می‌دهند که پاسپورت آنها دارای بالای ۶ ماه اعتبار باشد.

بررسی شرایط ویزا

منبع: سعادت رنت

دریافت بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی برای تمامی سفرها، چه داخلی و چه خارجی، ضروری است. بیشتر آژانس‌های مسافرتی کارهای دریافت بیمه مسافرتی را برای توریست‌ها انجام می‌دهند. بیمه مسافرتی یکی از مهم‌ترین نکات سفر با هواپیما به کشورها خارجی است زیرا هزینه‌های پزشکی برای ایرانیان در کشورهای دیگر بسیار بالاست. به طور کلی باید پیش از سفر حتماً نوع مورد نیاز بیمه مسافرتی خود را پیدا کنید و آن را دریافت کنید.

دریافت بیمه مسافرتی

منبع: usatoday

دریافت پول نقد

فرقی نمی‌کند که سفرتان داخلی است یا خارجی. یکی از حیاتی‌ترین نکات سفر با هواپیما خصوصاً به کشورهای خارجی این است که مقداری پول نقد و ارز کشور مقصد را همراهتان داشته باشید و مطمئن باشید قطعاً به کارتان می‌آید.

دریافت پول نقد

منبع: اینستاگرام

وسایل ضروری سفر با هواپیما

 • بالم لب
 • شال یا روسری
 • هدفون
 • داروهای ضروری
 • پاوربانک

وسایل ضروری سفر با هواپیما

منبع: path2usa

کنترل چمدان و کیف دستی

یکی دیگر از نکات سفر با هواپیما این است که پیش از ورود به هواپیما چمدان و کیف‌دستی‌تان را چک کنید تا خلاف قوانین شرکت هواپیمایی شما نباشد. همچنین توجه داشته باشید که وزن چمدان شما بیشتر از حد مجاز نباشد؛ زیرا در این صورت باید بابت هر یک کیلوگرم بالاتر از حد مجاز، هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید. یک از بهترین روش‌ها برای سبک کردن وزن چمدان این است که لباس‌های سنگین خود را به تن کنید و لباس‌های سبک را داخل چمدان قرار دهید. علاوه بر این ها حمل مایعات نیز دارای قوانین و شرایط خاصی است که حتماً باید آن‌ها را رعایت کنید.

کنترل چمدان و کیف دستی

منبع: aftenposten

اطمینان از ترانسفر فرودگاهی

اگر پس از رسیدن به مقصد می‌خواهید از خدمات ترانسفر فرودگاهی استفاده کنید، حتماً قبل از سفر هماهنگی‌های لازم برای رزرو این خدمات را انجام دهید تا راننده در زمان مقرر و مناسب به فرودگاه برسد.

مقاله پيشنهادی: ترانسفر فرودگاهی، همه چیز درباره ترانسفر

این هماهنگی‌ها را لازم است با شرکتی که می‌خواهید از آن خودرو اجاره کنید انجام دهید.

اجاره خودرو سعادت رنت ایران | کیش | دبی | استانبول | عمان

شارژ کردن تلفن همراه

امروزه تلفن همراه یکی از اجزای جدا نشدنی از زندگی انسان است. یکی دیگر از نکات سفر با هواپیما این است که حتماً تلفنتان را کامل شارژ کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را حل کنید و تماسی برقرار کنید. همچنین استفاده از سیم‌کارت در کشورهای خارجی نیز یکی از دغدغه‌های مسافرین است که آژانس‌ها مسافرتی در این باره شما را راهنمایی می‌کنند.

شارژ کردن تلفن همراه

منبع: اینستاگرام

کپی مدارک شناسایی و سفر

یکی دیگر از نکات سفر با هواپیما که کمتر کسی به آن توجه می‌کند، تهیه نسخه کپی از مدارک سفر و شناسایی است. حتماً قبل از سفر دو نسخه کپی از مدارک خود تهیه کنید و یکی را داخل چمدان خود و جدا از مدارک اصل و نسخه دیگر را نزد یکی از افراد مورد اطمینانتان قرار دهید. در این صورت اگر مدارک شما مفقود شود به مشکل برنخواهید خورد.

کپی مدارک شناسایی و سفر

منبع: اینستاگرام

پوشیدن لباس راحت

یکی دیگر از نکات سفر با هواپیما پوشیدن لباس راحت برای مسافرت هوایی است. همچنین لباس نسبتاً گرم نیز همراه خود داشته باشید زیرا ممکن است هوای داخل کابین هواپیما کمی سرد باشد. اگر مقصد شما دور است و پرواز طولانی دارید، قطعاً لباس راحت به شما کمک می‌کند تا در سفر خود احساس ناراحتی و ناخوشایندی نداشته باشید.

پوشیدن لباس راحت

منبع: سعادت رنت

نکات پرواز خارجی با هواپیما

 • پروازهای خارجی با توقف در مسیر
 • خوراکی و نوشیدنی به میزان لازم
 • ویزای ترانزیت
 • غافل نشدن از فری شاپ‌های فرودگاه
 • هتل‌های فرودگاهی

پروازهای خارجی با توقف در مسیر

سفرهای خارجی برخلاف مسافرت‌های داخلی دارای دو نوع هستند؛ برخی از آن‌ها مستقیم شما را به مقصد می‌رسانند و برخی دیگر نیز با یک توقف در مقصدی دیگر، شما را به مقصد موردنظرتان می‌رسانند. در سفرهای غیرمستقیم باید به برخی نکات توجه داشته باشید. به‌عنوان‌مثال حواستان باشد که زمان زیادی را در سفر خواهید بود و چمدان خود نیز دسترسی ندارید، پس وسایل ضروری‌تان را داخل چمدان نگذارید و همراه خود داشته باشید.

خوراکی و نوشیدنی به میزان لازم

برخی از سفرهای هوایی هستند که به دلیل قیمت پایین، خدمات کمتری به مسافرها ارائه می‌کنند که یکی از آن‌ها حذف سرویس پذیرایی است. در این نوع پروازها مهم است که حتماً خوراکی و نوشیدنی همراه خودتان داشته باشید تا در طول مسیر اذیت و دچار مشکل نشوید. همچنین در سفرهای خارجی غیر مستقیم نیز ممکن است برای پرواز دوم تأخیر پیش بیاید و همراه داشتن خوراکی و نوشیدنی بسیار مهم است.

خوراکی و نوشیدنی به میزان لازم

منبع: foodandwine

ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت مخصوص پروازهای خارجی است که به صورت غیرمستقیم و همراه با توقف انجام می‌شوند. اگر توقف شما در فرودگاه زیاد باشد، بهتر است بجای انتظار در فرودگاه، در شهری که توقف کرده‌اید چرخی بزنید تا سرگرم شوید و برای این کار شما نیاز به ویزای ترانزیت دارید. ویزای ترانزیت معمولاً برای مدت کوتاه ۴۸ یا ۷۲ ساعته داده می‌شود.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزا ترانزیت

 • فرم درخواست
 • عکس
 • پاسپورت معتبر (بالای ۶ ماه اعتبار)
 • مدارک رزرو بلیت
 • بیمه مسافرتی

غافل نشدن از فری شاپ‌های فرودگاه

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید در پرواز خارجی خود انجام دهید، خرید کردن از فری شاپ‌های فرودگاه است. اما چرا این کار پرطرفدار است؟ علت هیجان انگیز و لذت‌بخش بودن این کار این است که این فروشگاه‌ها روی اجناس خود مالیات نمی‌کشند و می‌توانید خریدی با قیمت مناسب‌تر و بهتر داشته باشید.

غافل نشدن از فری شاپ‌های فرودگاه

منبع: اینستاگرام

هتل‌های فرودگاهی

اگر پرواز شما خارجی و توقف در مسیر است، می‌توانید برای استراحت چند ساعته در فرودگاه از هتل‌های فرودگاهی استفاده کنید و آن‌ها را به صورتی ساعتی رزرو کنید. همچنین جالب است که بدانید این هتل‌های ساعتی اصولاً امکانات خوب و در حد هتل‌های ۴ ستاره یا بالاتر را ارائه می‌دهند.

هتل‌های فرودگاهی

منبع: اینستاگرام

مدارک مهم برای پرواز خارجی

 • کارت پایان خدمت (در صورت همراه‌نداشتن باید مدارک مربوطه را ارائه دهید)
 • دختران مجرد زیر ۱۸ سال تنها با اجازه پدر می‌توانند سفر خارجی داشته باشند.

مراحل سفر با هواپیما در فرودگاه

 • حضور در فرودگاه چند ساعت قبل از پرواز
 • دریافت کارت پرواز
 • انتظار برای سوار شدن

حضور در فرودگاه چند ساعت قبل از پرواز

یکی از مهم‌ترین نکات سفر با هواپیما این است که حتماً ۲ ساعت قبل از تایم پرواز داخلی و ۳ ساعت قبل از پرواز خارجی در فرودگاه حضور داشته باشید. بی توجهی به این نکته بسیار مهم سبب می‌شود تا خیلی ساده از پرواز جا بمانید و تمام برنامه‌های شما به هم بریزد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که حدوداً ۴۵ دقیقه قبل از شروع پرواز، گیت‌ها کاملاً بسته می‌شوند و بعد از آن امکان سوار هواپیما شدن وجود ندارد.

دریافت کارت پرواز

زمانی که وارد فرودگاه می‌شوید ابتدا باید گیت موردنظر خود را از روی تابلو پرواز پیدا کنید و در صف بمانید تا کارت هواپیما را اخذ کرده و چمدانتان را تحویل دهید. اگر پرواز شما داخلی باشد این مراحل به سرعت انجام می‌گیرد و در پرواز خارجی است که این مراحل کمی طولانی‌تر می‌شود. برای مثال در پروازهای خارجی حتماً باید عوارض خروج را پرداخت کنید و فیش پرداخت را نیز همراه خودتان داشته باشید. بعد از اینکه کارت پرواز خودتان را دریافت کردید، باید از روی تابلوهای فرودگاه پرواز خودتان را با استفاده از شماره‌پرواز چک کنید. همچنین دقت داشته باشید که کارت پرواز را تا آخر پرواز با خود داشته باشید.

دریافت کارت پرواز

منبع: سعادت رنت

انتظار برای سوار شدن

پس از انجام دادن تمام مراحل بالا می‌توانید با خیال راحت در سالن انتظار منتظر بمانید تا نوبت پرواز شما شود. برخی از افراد در همین مدت زمان در فرودگاه یک چرت کوتاه می‌زنند اما باید خیلی مراقب باشید که از پرواز جا نمانید. زمانی که شماره‌پروازتان را اعلام کردند باید سوار هواپیما شوید و با نشان دادن کارت پرواز به مهماندار، صندلی خود را پیدا کنید.

مراحل سفر با هواپیما برای مسافرت داخلی

برای پروازهای داخلی نیز مانند پروازهای خارجی یک سری نکات و مقررات خاصی وجود دارد که در این قسمت می‌خواهیم به بررسی نکات سفر با هواپیما برای سفر داخلی را بررسی کنیم. اولین نکته مهم این است که باید حتماً ۱ تا ۲ ساعت قبل از ساعت پرواز در فرودگاه حضور پیدا کنید. همچنین تمامی مدارک خود را چک کنید تا چیزی را جا نگذارید و حتماً آن‌ها را در جایی در دسترس خود نگه دارید. در اکثر فرودگاه‌ها نحوه سوار هواپیما شدن شبیه یکدیگر است و تفاوت خیل زیادی با هم ندارند. به‌طورکلی باید اول باید به سالن اصلی بروید و گیت موردنظر خودتان را از طریق تابلو اعلانات پیدا کنید. سپس از کیت عبور می‌کنید کارت پروازتان را می‌گیرید. پس از تحویل چمدان‌ها نیز به طرف سالن انتظار می‌روید و منتظر می‌مانید تا پرواز شما برای سوار هواپیما شدن اعلام شود.

نحوه صحیح نشستن در هواپیما

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که اولین بار است سوار هواپیما می‌شوید، قطعاً یکی از دغدغه‌های شما پیدا کردن صندلی و نحوه نشستن روی صندلی هواپیما است. تمامی این سؤالات خود را می‌توانید از مهماندار هواپیما موردنظر بپرسید تا شما را راهنمایی کند و هیچ نگرانی از بابت پیدا کردن صندلی و... وجود ندارد.

نحوه صحیح نشستن در هواپیما

سفر با هواپیما در زمان بارداری

اکثر ایرلاین‌های مسافرتی هیچ نوه محدودیتی برای خانم‌های بارداری که در هفته‌های اول بارداری هستند ندارند و بدون مشکل می‌توانند با هواپیما سفر کنند. اما یکی از نکات سفر با هواپیما این است که اگر بیش از ۲۸ هفته از بارداری شما می‌گذرد باید حتماً مدارک پزشک خود درباره وضعیت زایمان و اجازه وی را به فرودگاه ارائه دهید تا در حین پرواز مشکلی پیش نیاید.

سفر با هواپیما در زمان بارداری

منبع: visaindex

نکات مسافرت هوایی و ممنوعیت پرواز

 • کسانی که بیماری دارند و امکان فوت برای آن‌ها وجود دارد.
 • افراد بیماری که ممکن است باعث ناخوشایندی دیگران در پرواز شوند.
 • بانوان باردار بالای ۳۴ هفته
 • نوزادان زیر یک هفته
 • کسانی که نمی‌توانند از صندلی‌های داخل هواپیما استفاده کنند.
 • کسانی که بیماری عفونی و مسری دارند.
 • کسانی که بیماری و اختلال روانی دارند و ممکن است جان افراد داخل پرواز را به خطر بیندازند.

نکات پرواز با هواپیما پس از سوار شدن

 • وسایلی که همراه خودتان به داخل کابین هواپیما برده‌اید را در محفظه مخصوص بالای صندلی یا زیر پاهای خود قرار دهید.
 • حتماً به نکاتی که مهماندار می‌گوید توجه کنید.
 • راه رفتن داخل هواپیما بدون کفش و پابرهنه کاملاً ممنوع است.
 • سعی کنید لباس راحت و آزاد به تن کنید زیرا لباس‌های جذب اصلاً مناسب و راحت نیستند.
 • بهتر است سیستم تهویه بالای صندلی خود را خاموش نکنید زیرا به از بین بردن میکروب‌های داخل کابین کمک می‌کند.
 • اگر اتفاق و احساس بدی در طول پرواز داشتید، حتماً به مهماندار اطلاع دهید و او را در جریان قرار دهید.
 • حتماً از ضدآفتاب و مرطوب کننده استفاده کنید زیرا هوای داخل کابین خشک است و ممکن است شما را اذیت کند.

مزایا سفر با هواپیما

 • سفر با هواپیما به شما کمک می‌کند تا بسیار سریع و بدون اتلاف وقت به شهر یا کشور مدنظرتان بروید.
 • سفر به بعضی از کشورها از طریق روش‌های زمینی ممکن نیست و تنها می‌توان با هواپیما به این کشورها سفر کرد. هواپیما به شما کمک می‌کند تا به هر نقطه دور از دسترسی در جهان، دسترسی داشته باشید.
 • در سفر در هواپیما حتی اگر در اوج مسافرت‌ها و دوران تعطیلات باشید نیز با مشکل ترافیک مواجه نمی‌شوید.
 • از نظر بسیاری از افراد امن‌ترین و بی‌خطرترین روش سفر، سفر با هواپیما است.
 • سفر با هواپیما علاوه بر کوتاه کردن مسیر، یک نوع تجربه تکرار نشدنی و جذاب برای انسان است.

معایب سفر با هواپیما

 • اولین عیب سفر با هواپیما، سوانح هوایی و حوادث دردناک آن است. یکی از ترسناک‌ترین و بدترین اتفاقاتی که در هر سفر هوایی می‌تواند اتفاق بیفتد، حوادث هوایی است که اصولاً تلفات جانی بسیاری دارند.
 • مورد بعدی مربوط به هزینه هواپیما است که هزینه سفر با هواپیما از بقیه روش‌ها بیشتر و گران‌تر است.
 • حوصله سر بر بودن و خسته کننده بودن اقداماتی که جهت ایمنی در فرودگاه و قبل از ورود به هواپیما انجام می‌شود از دیگر معایب و نکات سفر با هواپیما است که باید به آن توجه داشته باشید.
 • در سفر با هواپیما بر خلاف سفر با قطار و اتوبوس، شما محدودیت بار دارید و نمی‌توانید باری بیش از حد مجاز را با خود به مقصد ببرید.
 • همچنین از دیگر معایب مسافرت هوایی این است که یک سری از وسایل در هواپیما ممنوع هستند و نمی‌توانید هنگام سفر آن‌ها را با خود ببرید.
 • اگر حیوان خانگی داشته باشید و قصد داشته باشید در هواپیما آن را همراه خود ببرید، باید طبق قوانین حمل حیوانات خانگی عمل کنید؛ اما حمل حیوانات خانگی با سایر وسایل نقلیه این سخت‌گیری‌ها را ندارد و بسیار ساده‌تر است.

در آخر

سفر با هواپیما قطعاً یک تجربه خوشایند و لذت‌بخش خواهد بود و اگر به نکات سفر با هواپیما توجه کنید این احساس چند برابر خواهد شد و هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. اطلاع از تمام راهکارها و نکاتی که بالا گفتیم کمک می‌کند تا مسافرت هوایی خوبی داشته باشید. حتماً پیش از سفر با هواپیما، خصوصاً اگر اولین‌بارتان است که سفر هوایی دارید، این نکات را با دقت مطالعه کنید و از آن‌ها اصلاً غافل نشوید.

سؤالات متداول

در این بخش به پرسش‌های متداول شما درباره نکات سفر با هواپیما پاسخ می‌دهیم.

چه مدارکی برای سفر با هواپیما نیاز است؟

برای سفرهای داخلی باید شناسنامه یا کارت ملی و پروازهای خارجی پاسپورت و ویزا به همراه داشته باشید.

آیا برای کودکان نیز باید بلیت جداگانه پرواز تهیه کرد؟

بله. برای کودکان زیر دو سال نیز باید بلیت تهیه کنید و هزینه آن حدود ۱۰ درصد بلیت‌های عادی است.

چند ساعت قبل از پرواز باید در فرودگاه حضور پیدا کنیم؟

به صورت کلی توصیه می‌کنیم برای پروازهای داخلی و خارجی به ترتیب ۲ و ۴ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور پیدا کنید.

آیا امکان بردن خوراکی به داخل هواپیما وجود دارد؟

بله. شما می‌توانید خوراکی موردنظر خود را با بسته بندی به داخلی هواپیما ببرید.

(4.94)
:
نظر خود را بنویسید
نظرات
نام کامل : فروزان | تاریخ : چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ ۱۷:۲۲

راهنمای خیلی کاملی بود. همه سوالام برطرف شد. مرسی

نام کامل : آنیتا باقری | تاریخ : چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ ۱۴:۳۴

سلام. بسیار خوشحالیم که توانستیم رضایت شما را به‌دست بیاوریم.