معرفی دبی، شهر پایتخت امارات متحده عربی

معرفی دبی، شهر پایتخت امارات متحده عربی

شهر دبی (Dubai) در قلبِ کشور امارات متحده عربی قرار دارد و هر ساله مقصد بسیاری از گردشگران اروپایی، آسیایی و حتی آمریکایی می‌باشد. از بهترین زمان‌ها برای سفر به این دیار فصل زمستان است زیرا دبی آب و هوای گرم و خشک دارد و گرمای زیاد باعث خسته شدن مسافران از گشت و گذار خواهد شد. شما می‌توانید برای آشنایی کامل با بهترین زمان سفر به دبی از صفحه‌ی مربوطه دیدن کنید.

یکی از نکاتی که در رابطه با این شهر نمی‌توان انکار کرد فرودگاه وسیع دبی است. فرودگاه دبی محلی با امکانات جذاب و هیجان انگیز برای گذراندن وقت مسافرانی محسوب می‌شود که این شهر را برای توقف انتخاب کرده‌اند. کمتر کسی را پیدا خواهید کرد که معرفی شهر دبی و دانستن در رابطه با این شهر مشهور و فرودگاه دبی برای او جالب نباشد. 

در این بخش از وب‌سایت سعادت رنت به صورت کامل به معرفی دبی می‌پردازیم تا بتوانید با اطلاعات بیشتر این شهر را انتخاب کرده و سفر لذت‌بخش‌تری تجربه کنید.

معرفی شهر دبی | همه چیز درباره دبی

اولین نکته در معرفی دبی که باید بدانید این است که دبی یکی از شهرهای پرجمعیت شیخ‌نشین‌ در کشور امارات متحده عربی است که در جنوب شرقی ساحل خلیج فارس قرار دارد.

قدمت دبی به 200 سال پیش می‌رسد با این تفاسیر حاکمان با درایتی داشته است که طی 50 سال اخیر تغییرات زیادی را در این شهر ایجاد کرده‌اند که نمونه‌ی آن را از نظر سرعت پیشرفت نمی‌توانید در کل دنیا پیدا کنید؛ همچنین این شهر مرکزی تجاری در غرب آسیا محسوب می شود.

گردشگرانی که به دبی سفر می‌کنند از دورترین نقاط دنیا هستند که کنجکاوند تا این شهر کویری خاص که دارای بلندترین برج جهان و بزرگترین مراکز خرید جهان است را از نزدیک ببینید. اختلاف ساعت تهران با دبی 30 دقیقه است و پول رایج این شهر درهم می‌باشد؛ در ادامه بیشتر از دبی خواهیم گفت.

نقشه دبی

دین مردم دبی

دین اسلام مذهب رسمی این شهر است؛ اما با توجه به مهاجرانی که در دبی حضور دارند می‌توان گفت 96 درصد جمعیت آن پیروی دین اسلام، 4 درصد پیروی ادیان مسیحی، ‌هندو، زرتشتی و ... هستند.

جمعیت دبی

جمعیت دبی در طول دو قرن گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است. افزایش جمعیت دبی در ابتدا به دلیل انتخاب بازرگانان کشورهای همسایه برای نقل مکان به محیط تجاری دبی بوده است. در اواخر قرن بیستم، رونق ساخت و ساز شهر منجر به افزایش در تعداد کارگران جنوب آسیا و هجوم مهاجران ماهر از سراسر جهان شد که نقش مهمی در اقتصاد دبی داشته‌اند.

در معرفی دبی باید بدانید که تعداد مهاجران در این شهر بسیار بیشتر از بومیان است. وسعت دبی برابر 4.114 کیلومتر مربع است و جمعیت حدودی این شهر معادل 3.089.000 نفر می‌باشد که 15 درصد آنها بومی و مابقی مهاجران آسیایی هستند.

زبان مردم دبی

با توجه به اینکه زبان رسمی کشور امارات عربی است، اما زبان انگلیسی و فرانسه نیز مورد استفاده مردم قرار گرفته است.

چرا شهر دبی معروف است؟

در معرفی دبی باید بدانید که این شهر به شهری توریستی و جذاب در سراسر دنیا معروف است زیرا شما در هر فصل سال که به این شهر سفر کنید تفریحات، سورپرایزهای فصلی، جشنواره‌های خرید فصلی خاصی وجود دارد.

شهر دبی

اقتصاد دبی

قرن بیست و یکم در دبی فعالیت‌های بسیاری برای جذب سرمایه گذاری خارجی انجام شد، سپس چند منطقه‌ی آزاد مانند جبل علی تاسیس شد که با شرایطی عالی به شرکت‌های خارجی اروپایی یا آمریکای شمالی اجاره داده شد از شرایط خوب آن می‌توان به بی‌نیاز بودن آنها به شریک داخلی از دبی اشاره کرد.

در دهه‌ی 1990، این شهر به عنوان یک مقصد گردشگری لوکس شناخته شد و مدیران شهر دبی درصد قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی را صرف ساخت استراحتگاه‌ها و جاذبه‌های باشکوه و بهبود صنعت توریسم کردند.

در سال 1998 مدیران دبی شروع به اجازه دادن به سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید اجاره‌نامه‌های 99 ساله املاک کردند تا شهر شکوفاتر شود؛ در همین راستا مرکز مالی بین المللی دبی که در سال 2006 افتتاح شد، در قانون اساسی امارات متحده عربی به عنوان یک حوزه‌ی قضایی مستقل در نظر گرفته شد.

این سازمان تحت یک چارچوب تجاری و مدنی جداگانه بر اساس قانون عرفی انگلیسی عمل می‌کند. در سال 2009، بخش‌های مالی، املاک و مستغلات در پی بحران اعتباری بین‌المللی سقوط کردند. وام 10 میلیارد دلاری از ابوظبی به دبی کمک کرد تا سریع‌تر پیشرفت کرده و در پی آن بازار املاک و مستغلات دبی نیز به زودی بهبود یافت.

برخلاف تصور عموم، دبی اقتصادی بر پایه‌ی نفت ندارد. ثروت اندکی از نفت که دبی بین دهه‌های 1960 و 1990 از آن برخوردار بود، برای تقویت سایر بخش‌های اقتصادش با ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی مورد استفاده قرار گرفت. تجارت همچنان هسته‌ی اصلی اقتصاد دبی است و این شهر دارای دو بندر بزرگ بین‌المللی و یک مرکز حمل و نقل هوایی شلوغ است.

منطقه آزاد تجاری جبل علی در دهه‌ی 1980 برای جذب سرمایه گذاری صنعتی ایجاد شد. فعالیت‌های تجاری مستقر در این مکان شامل ذوب آلومینیوم، خودروسازی و تولید سیمان است.

زندگی در دبی

در معرفی دبی در مورد زندگی در این شهر مواردی است که باید بدانید.

مدیریت و جامعه دولت

شهرداری دبی یکی از بزرگترین نهادهای دولتی در این سرزمین است. مدیرکل شهرداری بر شش بخش نظارت دارد که حدود 11000 نفر در آن مشغول به کار هستند. شهرداری نه تنها خدمات را در شهر مدیریت می‌کند، بلکه محرک اصلی رشد اقتصادی در امارات است.

شهر دبی

خدمات شهری در دبی 

تامین برق و آب، خدمات دیگری مانند جمع آوری زباله، نگهداری و ساخت پارک‌ها و فضاهای عمومی به طور گسترده توسط ارگان خدمات شهری دبی مدیریت می‌شود. دبی در دهه‌ی 2010 تعداد مناطق سبز خود را به طور قابل توجهی افزایش داد که تاثیر زیادی بر افزایش کیفیت زندگی و جذب توریست داشت.

خدمات سلامت در دبی 

ساکنان دبی دارای بیمه‌ی پزشکی خصوصی، مراقبت‌های بهداشتی با استاندارد بالا هستند. دبی دارای چند بیمارستان خصوصی، از جمله بیمارستان آمریکایی دبی است؛ همچنین دولت برای کسانی که بیمه ندارند، تعداد بیمارستان‌های خود را افزایش داد تا آنها نیز بتوانند از خدمات بهتری بهره‌مند شوند.

تحصیلات در دبی 

در شهر دبی آموزش بین بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شود. اغلب در مدارس دولتی به زبان عربی تدریس می‌شود، در حالی که تدریس در اکثر مدارس خصوصی و دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی انجام می‌شود.

دو دانشگاه، دانشگاه آمریکایی در دبی (1995) و دانشگاه زاید (1998) از شهرت خوبی در سطح محلی برخوردار هستند. اکثر کارکنان آن تحصیل کرده‌ی کشورهای دیگر و بخش قابل توجهی از آنها نیز از آمریکای شمالی هستند.

فرهنگ در دبی

در اوایل قرن بیست و یکم، صنعت هنر و فیلم در دبی شکوفا شد و نمایشگاه سالانه آرت که هنر معاصر را به نمایش می‌گذارد و جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم دبی با فیلم‌های ساخت داخل و خارج نقش بسزایی در این پیشرفت داشتند.

موزه‌ی دبی که در قلعه‌ای متعلق به قرن هجدهم قرار دارد، مصنوعات و نمایشگاه‌های مرتبط با تاریخ و فرهنگ سنتی منطقه را به نمایش می‌گذارد؛ همچنین سیستم کتابخانه‌ی عمومی دبی دارای چند شعبه در سراسر شهر است و تعدادی کتابفروشی در مراکز خرید شهر وجود دارد که گشت و گذار در آنها آشنایی خوبی با فرهنگ مردم دبی به وجود می‌آورد.

شهر دبی

رفتار ساکنان دبی با توریست‌ها

مردم دبی‌ جزو مهمان نوازترین مردم دنیا شناخته شده‌اند. در واقع اهالی امارات و دبی سعی می‌کنند که نهایت مهمان نوازی را در برابر توریست‌ها از خود نشان دهند. رفتار مردم دبی با ایرانیان طوری است که شما احساس می‌کنید در کشور خود اقامت دارید و سعی می‌کنند که شما احساس غریبی نکنید و سفری بیاد ماندی داشته باشید.

وسایل نقلیه در دبی

در دبی شما هم می‌توانید از وسیله‌های نقلیه عمومی همچون مترو، اتوبوس، مونوریل، قایق برای سفر دریایی و تاکسی استفاده کنید؛ اما به دلیل اینکه هم از نظر هزینه قیمت‌های بالایی دارند و هم از جاذبه‌های گردشگری اصلی شهر عبور نمی‌کنند؛ پیشنهاد می‌کنیم از خدمات اجاره خودرو در دبی از شرکت سعادت رنت استفاده کنید تا آسایش بیشتری در سفر را تجربه کنید.

تصور کنید که خودروهای لوکس و لاکچری را کرایه کنید و در خیابان‌های استاندارد دبی رانندگی کنید این رویا را برای شما به ارمغان آوردیم. در ضمن می‌توانید از سرویس کرایه ماشین با راننده نیز بهره‌مند شوید، در این حالت دیگر نیاز به ارائه‌ی مدارک خاصی نیست و تمام خسارات و مسئولیت‌ها نیز به عهده راننده خواهد بود.

جمع بندی

در اینجا سعی کردیم به صورت کامل به معرفی دبی بپردازیم تا در صورتی که قصد سفر به این شهر زیبا را داشتید، اطلاعاتی کامل داشته باشید. با اجاره خودرو در دبی از شرکت سعادت رنت می‌توانید سفر خود را رویایی‌تر کنید؛ این مجموعه آماده‌ی ارائه‌ی خدمات در طول 24 ساعت شبانه روز است و حالا شما می‌توانید در هر جایی از شهر دبی ماشین مورد علاقه‌ی خود را تحویل بگیرید.

سوالات متداول

1- دبی شهر است یا کشور؟

دبی یکی از شهرهای زیبا و جذاب کویری کشور امارات متحد عربی می‌باشد.

2- دبی کجاست؟

دبی در جنوب شرقی ساحل خلیج فارس قرار دارد.