نکات مهم در مورد رانندگی در باران و جاده های لغزنده

نکات مهم که حین رانندگی در باران و جاده لغزنده باید رعایت کنید 

 

مهم نیست چند سال است که رانندگی می کنید و یا در جاده های خطرناک و پر پیچ و خم تردد داشته اید، رانندگی در روزهای بارندگی می تواند برای هر کسی سخت و دلهره آور باشد. حال تصور کنید برای انجام کارهای مهمتان و یا مسافرت به دیگر شهرها از شرکت اجاره خودرو، اتومبیلی کرایه کرده اید که بیش از پیش باید مراقب ایمنی آن باشید. برای دریافت اطلاعات لازم درباره ی نکات مهم در رانندگی در باران با ما همراه باشید.

يکي از بهترين لحظات رانندگي براي خيلي ها، بارش باران است اما رانندگي در برف و باران مهارت بيشتري مي خواهد. چرا که خيابان هاي خيس يکي از عوامل مهم تصادفات رانندگي محسوب مي شوند و تنها رعايت نکات ايمني است که از اين لحظات، خاطرات خوب باراني مي سازد.
 

سفر خود را به تعویق بیاندازید

اگر از رانندگی کردن در هوای بارانی و جاده های لغزنده هراس دارید و یا قرار است کل مسیر تا مقصد را با دلهره سپری کنید بهتر است سفر خود را به تعویق بیاندازید. در واقع هیچ نیازی نیست در صورت لغزندگی جاده ها و نبودن شرایط مطلوب خود را در شرایط خطرناکی قرار دهید. اما اگر برای کاری ضروری و مهم مجبور به اجاره خودرو بدون راننده شدید بهتر است با سرعت مطمئن و احتیاط رانندگی کنید تا از بروز تصادف و لغزش جلوگیری کنید.

driving

نکات ایمنی فراموش نشود!

اگر به هر دلیلی مجبور به رانندگی در باران شده اید جای نگرانی نیست اگر قانونمند و با رعایت نکات مهم در جاده رانندگی کنید هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. فراموش نکنید کاهش سرعت و استفاده مناسب از چراغ ها دو عامل اصلی در جلوگیری از تصادف در روزهای بارانی می باشد. حتی اگر مسیر شما تا مقصد خلوت بود و دارای جاده ای پهن بود بهتر است باز هم با سرعتی مطمئنه و حتی پایین تر از سرعت مجاز و با احتیاط رانندگی کنید.

driving

قبل از سفر از ایمنی خودرو مطمئن شوید

حتما قبل از رانندگی در هوای بارانی نسبت به سلامت فنی ماشین مطمئن شوید. از مهم ترین تجهیزات ماشین در روزهای بارانی که باید به خوبی کار کند برف پاک کن ها، پر بودن مخزن آب، چراغ های عقب و جلوی ماشین و سالم بودن لاستیک ها می باشد. لاستیک هایی که طول عمرشان به پایان رسیده و صاف و فرسوده شده اند می توانند در لغزش ماشین و ایجاد حادثه نقش زیادی داشته باشند. با توجه به این که هنگام بارش باران رطوبت هوا نیز بالا می رود گاها موجب ایجاد مه می شود، پس مطمئن شوید مه شکن های ماشین به خوبی کار کنند. در غیر این صورت بهتر است قبل از شروع فصول بارندگی خودروی خود را در یک نمایندگی چکاپ کامل کنید.

driving

رعایت فاصله با خودرو جلویی

هرچقدر هم شدت باران کم باشد، زمین با کوچک ترین قطرات آب مرطوب شده و روغن و چربی ماشین ها بر روی آسفالت و جاده را بلند می کند و موجب انحراف و لغزش ماشین ها می شود، مخصوصا زمانی که ترمز می کنید! از این رو فاصله ی خودرو شما تا ماشین رو به رویی باید دو برابر روزهای عادی و بدون بارندگی باشد. همچنین برای تغییر لاین یا خط خودرو و یا خارج شدن از یک خروجی مراقب ماشین های نزدیک باشید و حواستان به چاله هایی که در اثر بارندگی پر از آب شده اند، باشد.

driving

و در آخر هم باید بگوییم از ترمز کردن های شدید در جاده های بارانی جدا خودداری فرمایید و با کم کردن دنده از سرعت خود بکاهید. ترمزهای شدید در روزهای بارانی یا عمل نمی کنند و یا موجب لغزش های شدید خودرو و تصادف های سنگین شود. اما اگر از اجاره خودرو استفاده کرده اید به شما پیشنهاد می کنیم در روزهای بارانی از  اجاره خودرو با راننده استفاده کنید تا با خیالی آسوده و بدون هیچ گونه ترس و دلهره به مقصد برسید.

 

مطالب مرتبط :

کاربرد اجاره خودرو در فصل سرد زمستان

در فصل پاییز به کجا سفر کنیم