تخت سلیمان یا زندان دیو، مکانی پر رمز و راز

تخت سلیمان یا زندان دیو، مکانی پر رمز و راز

تخت سلیمان


مجموعه باستانی تخت سلیمان یکی از مشهورترین و مهمترین مراکز تاریخی ایران است. این مجموعه  آثار به جای مانده از زمان اشکانیان و ساسانیان می باشد که عمارتی مخصوص برای سکونت موبدان بوده است. سایت باستانی تخت سلیمان در یک ترکیب هماهنگ با الهام از محیط طبیعی خود، بقایای یک مجموعه استثنایی از معماری سلطنتی سلسله ساسانیان را به نمایش می گذارد.

تخت سلیمان یکی از سه آتشکده بزرگ کشور و بزرگترین مرکز آموزشی ، مذهبی و عبادتگاه ایرانیان در زمان ساسانیان بوده است. بقایای به جای مانده از این مجموعه به روی جبهه ای از سنگ در 48 کیلومتری شمال شرق تکاب قرار گرفته است. این منطقه دارای انبوهی از آثار طبیعی نظیر دریاچه ها، قبرهای کهنسال،آبگرم ها و انبیه تاریخی می باشد. تخت سلیمان در نتیجه حمله رومیان و تاخت و تاز اقوام عرب و مغول ویران شده و آثار تمدن آن از بین رفته است.
 

 

نام تخت سلیمان در شاهنامه به عنوان چیچست برده شده است. اما علت نام گذاری این بنا از آنجا آمده است که این مکان را حضرت سلیمان ساخته و در همین جا نیز زندگی میکرده است.

در بیرون تخت سلیمان در بخش جنوب غربی نیز یک جوی سنگی وجود دارد که 300 متر درازا و 4 متر بُلندا دارد. این جوی سنگی را اهالی محلی، اژدهای سنگی می‌نامند. این مکان تاریخی در زمان ایلخانیان و در دوره فرماندهی آقاخان در سده هفتم هجری به‌عنوان گردشگاه تابستانی مورد استفاده قرار می گرفت.

در نزدیکی این مجموعه، دو مجتمع قدیمی دیگر به نام زندان سلیمان و دژ بلقیس وجود دارد. شواهد و مدارک به دست آمده حاکی از این است که تمدن این منطقه به 1000 سال پیش از مسیح می رسد. بعضی از مورخان این منطقه را «شهر باستانی شیز» می نامند.


تخت سلیمان کجاست؟


تخت سلیمان در شمال شرقی شهر مرزی تکاب استان آذربایجان غربی و در دره ای در یک منطقه کوهستانی آتشفشانی واقع شده است. این منطقه جزو مکان های کمتر شناخته شده کشور می باشد. اگر از تهران برای تماشای این آثار باستانی حرکت کردید کمتر از 6 ساعت و نیم تا تکاب راه دارید. از تکاب تا تخت سلیمان نیز 50 دقیقه با ماشین راه می باشد.

 

دریاچه مجموعه 

دریاچه تخت سلیمان

دریاچه تخت سلیمان که گفته می شود در اعماق آن گنجه های زیادی نهفته شده است


در سفر به تخت سلیمان، علاوه بر تماشای بنای تاریخی در مقابل خود دریاچه ای را می بینید که همانند طاووس هزار رنگ است. دریاچه تخت سلیمان که از یک چشمه ای با عمق 120 متری سرچشمه می گیرد یک مکانی پر رمز و راز است. افسانه‌های به گوش خورده از دریاچه تخت سلیمان زیاد هستند. همین موضوع باعث سردرگمی بسیاری از تاریخ شناسان شده است. 

مشهورترین افسانه‌های گفته شده درباره این دریاچه گنج‌های فراوانی که در اعماق آن نهفته شده می باشد. برخی از روایات تاریخی گواه از بودن اشیای قیمتی در دریاچه  می دهند. اما در دوره‌های تاریخی پیشین هیچ کس چیزی پیدا نکرده است. زمانی که وارد محوطه تخت سلیمان می شوید با منظره زیبای دریاچه روبه رو خواهید شد.

زندان سلیمان 

 

زندان سلیمان

زندان سلیمان که کوهی میان‌تهی است و درون آن گودال بزرگی قرار دارد که طول آن 80 متر می‌رسد! 

 

در سه کیلومتری تخت سلیمان،کوه مخلوطی که میان آن خالی است وجود دارد که هزاران سال قبل بر اثر آتش فشان به وجود آمده است. اهالی این منطقه این کوه را به نام زندان سلیمان و یا زندان دیو می شناسند. مردم محلی معتقدند حضرت سلیمان دیوهایی را که از فرمانش سرپیچی کرده در این منطقه زندانی می کرده است.

زندان سلیمان

زندان سلیمان که با نام‌های دیو سلیمان و زندان دیو نیز شناخته می‌شود،
 

گفته می شود که این کوه در زمان مانایی‌ها، نیایشگاه بوده است.  این موضوع را می‌توان از آثار بنای سنگی باقیمانده‌ در اطراف دهانه و در بالای کوه متوجه شد. بعضی از  افراد نیز معتقدند که این آثار به جای مانده،  باقیمانده بنایی می باشد که حضرت سلیمان برای محافظت از زندان ساخته است.داستان های زیادی در بین مردم محلی به رد و بدل می شود که این موضوع باعث شده این زندان بسیار مخوف تر کند.

 

 

 

آتشکده آذرگشسب

آتشکده آذرگشسب

 

تخت سلیمان دارای اهمیت نمادین مهم است. زیرا طرح های آتشکده معبد و کاخ این سایت باستانی به شدت تحت تاثیر توسعه معماری اسلامی قرار گرفته است. این مجموعه یک منطقه باستانی است که شامل برخی از کاخ های ساسانی و آتشکده آذر گوشسب است. این آتشکده به عنوان یکی از مهمترین آتشکده دوره ساسانی شناخته می شود. تخت سلیمان به معبد آتشکده آذرگشنسب نیز معروف می باشد. 
این آتشکده از لحاظ مسائل دینی، اعتقادی و نقش مهمی که در حیات سیاسی و اجتماعی در زمان ساسانیان داشته و از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. آتشکده تخت سلیمان سال 624 میلادی توسط هراکلیوس تخریب و بطور کامل ویران شد و بدون هیچ نوع کاربری به یک متروکه تبدیل شده است. آتشکده آذرگشسب تخت سلیمان از مجموعه‌ای شامل یک سالن مرکزی مربع شکل با چهار جرز قطور آجری که گنبد بزرگ آجری آن‌را پوشانده، تشکیل شده است.


چرا باید به تخت سلیمان سفر کنیم ؟

تخت سلیمان

تخت سلیمان توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی پذیرفته شده است 

 


مجموعه جهانی تخت سلیمان با آثاری پر رمز و راز یکی از مشهورترین مراکز تاریخی ایران است. کنجکاوی و سوال های بشر هیچ وقت تمامی ندارد. تمام این سوالات وسوسه هایی را به همراه خود دارد و انسان را راهی مکان هایی با رازهایی شگفت می کند.
تمام رازهای رمز آلود، سراسر دنیا را فرا گرفته است تا ذهن بشر را به چالش بکشد. در گوشه ای از سرزمین ایران نیز یکی از این رازها، در قالب یک تمدن تاریخی خود را به نمایش گذاشته است. درباره تخت سلیمان آنقدر داستان های رمز آلود وجود دارد که آدم را برای سفر به این به گوشه ای از تاریخ ترغیب می کند.


داستانی های زیادی درباره این مجموعه وجود دارد. یکی از این داستان ها این می باشد که می گویند این مکان محل تولد و زندگی زرتشت است. بر اساس داستان های به گوش خورده، باستان شناسان بقایای زیادی از زندگی انسان ها را در زمان های گذشته در این ناحیه پیدا کرده اند. بعضی نیز می گویند جام مقدس حضرت مسیح در این مجموعه نگهداری می شود. بماند که شایعه هایی در مورد وجود گنج در اعماق دریاچه آن نیز به گوش می خورد.
آیا بعد از این شنیده ها شما ترغیب نشده اید که از چنین مکان رازآلودی دیدن کنید. سفر به منطقه باستانی تخت سلیمان دری جدید از تاریخ باستان را به سوی شما باز می کند. کافی است که سفر خود را با خودروی شخصی و یا با اجاره خودرو آغاز کنید.بهترین زمان سفر

برای رسیدن به مجموعه جهانی تخت سلیمان و کشف اسراز آمیز آن مسیرهای متعددی از جمله دندی- زنجان – تکاب – تخت سلیمان، ارومیه – شاهین دژ- تکاب، جاده بیجار وجود دارد. این مسیرها  در فصل تابستان چشم انتظار گردشگران و میهمانان داخلی و خارجی استو شما می توانید در هر فصل از سال به این منطقه سفر کنید، زیرا تخت سلیمان در هر فصل از سال زیبایی‌ها و جلوه‌های خود را دارد. اما اگر دوست دارید سفری بسیار به یاد ماندنی به این منطقه داشته باشید، ما به شما توصیه می کنیم که فصل بهار و اوایل تابستان را برای سفر خود انتخاب کنید. از ماه اردیبهشت تا تیر بهترین زمان سفر به تخت سلیمان تا بهستان است. در این فصل منطقه بسیار سرسبز و خوش آب و هوا می باشد. اگر چه فصل زمستان و پاییز نیز زیبایی مخصوص به خود را دارد.

حال که شما با این تکیه از تاریخ ایران آشنا شددید، سفر خود را آغاز کنید. شما می توانید در زمان مناسب با اجاره خودرو مناسب از موسسه سعادت رنت سفر پر رمز و راز خود را آغاز کنید. با اجاره ماشین با خیال آسوده سفر کرده و از خدمات ارائه شده بهره مند شوید.

برای اطلاع از قیمت اجاره خودرو نیز می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و با قیمت مقرون به صرفه سفری بی نظیر را تجربه کنید.

 

 

 

 

مطالب بیشتر : 

تخت جمشید، از اشتباه معشوقه تا غرور به آتش کشیده شده