هر چه که باید در مورد سفر به کربلا در اربعین بدانید

اگر قصد سفر به کربلا در اربعین را دارید این مطلب را بخوانید 

با نزدیک شدن به اربعین حسینی بسیاری از مردم ایران خود را برای سفر به کربلا آماده می کنند. پیاده روی عظیمی که شکوه رسیدن به حرم امام حسین را در دیدگاه عاشقان دل شکسته و حاجتمند وی چندین برابر می کند. با توجه به این که بسیاری برای حاجت روا شدن این مسیر را پیاده می روند اما برخی دیگر از خلوتی جاده استفاده کرده و با اجاره خودرو این مسیر را کمی سهل و آسان می کنند.

سفر به کربلا در اربعین

قطعا این سفر برای شیفتگان و عاشقان امام حسین (ع) بسیار مهم و با ارزش است که با رعایت نکاتی مهم می توانید به راحتی و با احساس امنیت تجربه ای فراموش نشدنی و معنوی را برای خود رقم بزنید.

 کربلای عراق کشوری باستانی می باشد که اماکن مذهبی زیادی در دل خود جای داده است.  تمام مردم جهان بخصوص مسلمانان  به منظور زیارت مقبره‌های ائمه‌ی اطهار عازم این کشور، مخصوصا کربلا می‌شوند. تورهای سفر به کربلا در ماه اربعین بیشترین استقبال کننده را دارد و تعداد زیادی زائر را راهی کربلا می کند.

اطلاعات مهم و ضروری

این سفر 2 تا 3 روزه برای تمامی عموم مردم اعم از: زن، مرد، بچه، سالخورده و به طور کلی تمام کسانی که توانایی پیاده روی دارند آزاد است، پس شما می توانید به همراه خانواده و فرزندانتان راهی این سفر شوید. مسافت پیاده روی 80 کیلومتر بوده، 1452 ستون در طول مسیر وجود دارد که فاصله هر کدام حدودا 50 متر است.

سفر به کربلا در اربعین

زمان سفر به کربلا از 19 تا 26 ساعت تخمین زده می شود که 2 تا 3 روز به طول می انجامد. به شما زائران عزیز توصیه می شود برای راحتی در رسیدن به مرز و شروع شدن مسیر مخصوص پیاده روی از اجاره ون یا اتوبوس مخصوصا خانواده ها استفاده کنند، به این روش با خیالی آسوده سفر خواهید کرد. تاریخ پیشنهادی ما برای شروع این سفر رویایی از 16 ماه صفر می باشد.

نکات مهم هنگام پیاده روی

 • کسانی که بار اول است به کربلا سفر می کنند بهتر است بدانند پیاده روی با طلوع خورشید آغاز می شود و با غروب خورشید یعنی هنگام نماز مغرب به اتمام می رسد.
 • موکب به کمپ ها و یا حسینیه هایی گفته می شود که طی مسیر برای استراحت زائرین اختصاص داده می شود و تقریبا دو شب در آن ها اقامت خواهید داشت.
 • در هر زمانی که احساس خستگی کردید حتما استراحت کنید.
 • اگر با خانواده در این سفر همرا شده اید بهتر است مراقب آن ها باشید تا در طول مسیر یکدیگر را گم نکنید. در صورت گم کردن خانواده اصلا نترسید زیرا هر 3 کیلومتر محلی جهت گم شدگان تعبیه شده است و می توانید خانواده تان را پیدا کنید.

سفر به کربلا در اربعین

وسایل ضروری سفر

 • به طور کلی بهتر است از همراه داشتن وسایل غیر ضروری و سنگین، همچنین آب و غذا خود داری کنید. در طی مسیر انواع غذا و خوراکی همچنین آب معدنی به مقدار زیاد یافت می شود.

 • برای پیشگیری از سرما خوردگی بهتر است لباس های گرم مانند دستکش، کلاه، کاپشن، پتو و ... به همراه داشته باشید.

 • بهتر است برای این سفر خاص، کوله پشتی را جایگزین کیف های دستی و کوچک کنید.
 • برای سلامتی و بهداشت در طول سفر لباس های تمیز و جوراب حتما همراهتان باشد

سفر به کربلا در اربعین

 • با این که در طول مسیر نیروهای امدادی وجود دارند اما بد نیست اگر قرص مسکن و سرما خوردگی به همراه داشته باشید.
 • برای درمان تاول می توانید از داروخانه کرم های مخصوص تاول خریداری کنید.
 • از کفش و کتانی طبی و راحت جهت پیاده روی استفاده کنید

سفر به کربلا در اربعین

 • می توانید در گوشی همراهتان اپلیکیشن های ادعیه و قرآن نصب کنید و یا از قرآن های کوچک و جیبی استفاده کنید.
 • شارژر گوشی همراه و گذرنامه (پاسپورت) را فراموش نکنید.
 • دمپایی، کرم ضد آفتاب، پاور بانک و عینک آفتابی نیز از دیگر وسایل ضروری در سفر به شمار می رود

شماره تماس های ضروری

اورژانس: 104

اداره مرکزی: 07801004758

افراد گمشده: 07801300561

احکام شرعی: 07814651353

مدارک لازم برای سفر به کربلا در اربعین

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای عراق، پاسپورت (گذرنامه) حداقل با 6 ماه اعتبار، دو عدد عکس سه در چهار مخصوص پاسپورت با پس زمینه سفید (با مراجعه به عکاسی و اعلام کردن عکس برای پاسپورت، شرایط لازم را فراهم می کنند) و دو سری کپی از مدارک. با توجه به هزینه خروج از کشور و بیمه باید 192 هزار تومان بپردازید. هزینه صدور ویزا هم حدودا 40 دلار است. لازم به ذکر است که برای دریافت روادید عراق نیازی به حضور شما در سفارت این کشور نیست.

سفر به کربلا در اربعین

هزینه سفر به کربلا

به طور کلی این سفر معنوی و فوق العاده هزینه زیادی ندارد زیرا که محل استراحت، خوراک و آب در حین مسیر تامین می شود. هزینه عمده شما تنها در برگشت از کربلا تا مرز و رفتن تا نجف می باشد که با اجاره خودرو با راننده می توانید راحتی این سفر را افزایش دهید. پیشنهاد ما برای به صرفه بودن ارز مسافرتی، دینار و دلار به جای ریال است. البته هزینه سفرهای هوایی در اربعین با افزایش 60 درصدی رو به رو شده است و تعرفه های سفر از 3 میلیون تومان آغاز می شود.