چک لیست آماده کردن ماشین برای سفرهای کوتاه و طولانی

آماده کردن ماشین برای سفر

سفر رفتن یکی از جذاب‌ترین تفریحات بین مردم است. هر فردی باتوجه به هدفی که دارد می‌تواند برای فرار از اتفاقات روزمره به آغوش طبیعت یا مسافرت به شهر رویایی خود پناه ببرد. ماشین شخصی، محبوب‌ترین وسیله برای سفر رفتن است. زمانی سفر لذت‌بخش می‌شود که عملکرد خودرو در طول سفر درست باشد. آماده کردن ماشین و چک کردن نحوه کارکرد آن از مهم‌ترین اقدامات قبل از آغاز سفر است. هنگام آماده کردن ماشین برای سفر باید باد تایرها، روغن و آب ماشین، درست کار کردن عقربه بنزین و... بررسی شوند تا حین سفر مشکلاتی ایجاد نشود. معمولا این چکاپ و سرویس به طول سفر ربطی ندارد و برای سفرهای کوتاه و یا طولانی باید بررسی‌های اولیه انجام شود.

سرویس ماشین برای سفر

موردتوضیحات
قطعات موتورشلنگ‌ها و لوله‌ها، باتری، دینام، فیلتر هوا و تسمه‌ها
مایعات و روغن‌هاروغن موتور، ضد یخ و آب، روغن ترمز، روغن هیدرولیک و مایع شیشه شور
قطعات خارجی و بدنهچراغ‌ها، لاستیک‌ها، زاپاس، برف پاک‌کن
قطعات لازم برای ایمنی رانندگیبوق، کمربند، کیسه هوا، سیستم گرمایش و سرمایش
لوازم جانبیجعبه ابزار، جعبه کمک‌های اولیه، چند بطری آب، چراغ قوه و کپسول آتش‌نشانی

آماده کردن و سرویس ماشین برای سفر حساس‌تر از چکاپ معمولی ماشین است. مثلا درست کار کردن ترمز در مسافرت بسیار مهم است. بنابراین اگرچه ممکن است ترمز ماشین برای رانندگی در شهر مشکلی نداشته باشد اما اگر کمی مشکل داشته باشد هنگام رانندگی در جاده خطراتی ایجاد می‌کند. به همین دلیل قبل از رفتن به سفر باید این مورد به دقت بررسی شود.
اجاره خودرو یکی از خدمات محبوب برای افرادی است که قصد سفر را دارند. به هر دلیلی ممکن است شما نتوانید با ماشین شخصی خود سفر کنید، در این صورت می‌توانید با اجاره خودرو از یک مجموعه معتبر با اطمینان کامل سفر خود را آغاز کنید. وقتی شما خودرویی را اجاره می‌کنید دیگر نیازی به چک کردن و سرویس ماشین قبل از سفر نخواهید داشت چون خود مجموعه‌ای که ماشین را از آن اجاره می‌کنید موارد لازم را چک خواهد کرد. در ادامه مواردی که باید هنگام آماده کردن ماشین برای سفر بررسی شوند را بررسی می‌کنیم.

مقاله پيشنهادی: راهنمای انتخاب بهترین خودرو برای مسافت‌های طولانی

آماده کردن لوازم جانبی ماشین

هنگام آماده کردن ماشین برای سفر حتما لوازم جانبی را چک کنید تا در صورت نیاز با کمک آن‌ها سفر دلپذیرتری داشته باشید. این لوازم جانبی مانند جعبه ابزار، جعبه کمک‌های اولیه، زنجیر چرخ(در زمستان)، بطری‌های آب، چراغ قوه و کپسول آتش‌نشانی هنگام بروز حوادث رانندگی یا خرابی ماشین به شما کمک شایانی می‌کنند.

  • کارواش و تمیز کردن ماشین

اگر قرار است برای مدتی کوتاه یا طولانی در ماشین باشید، اطمینان یابید که در وهله اول حضور در آن لذت بخش باشد. بنابراین در انتها و هنگام آماده کردن ماشین برای سفر کارواش و شستشو داخل و بیرون ماشین را در لیست کارهای خود بگنجانید. هیچ چیز بدتر از سفر با یک ماشین کثیف نیست، بنابراین فضای داخلی و خارج ماشین باید قبل از شروع سفر تمیز شوند. صندلی‌ها، زیرپایی‌ها، جیب‌ها و محفظه‌های روی داشبورد و درد باید کاملا تمیز باشند. از تمیز بودن صندوق عقب اطمینان حاصل کنید تا به چمدان یا لوازمی که برمی‌دارید آسیبی نرسد. فراموش نکنید که قبل از خروج، قسمت بیرونی را نیز به خوبی بشویید. حشرات و مدفوع پرندگان علاوه بر اینکه ظاهر زشتی ایجاد می‌کنند ممکن است دید راننده را نیز مختل کنند.

اجاره خودرو در تهران

نکته: به همراه داشتن تمامی این لوازم و تجهیزات برای سفر ممکن است جاگیر باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای سفر خصوصا سفرهای طولانی از اجاره خودرو شاسی بلند استفاده کنید. در نظر داشته باشید که هزینه خرید و نگه‌داری این نوع ماشین‌ها بالاست. به همین دلیل خیلی از مردم برای سفر ماشین شاسی بلند اجاره می‌کنند.

مقاله پيشنهادی: راهنمای جامع سفر به ایران و ایرانگردی

چک کردن سطح مایعات ماشین قبل از سفر

هنگام آماده کردن ماشین برای یک سفر کوتاه یا طولانی، سطح تمام مایعات ماشین خود را بررسی کنید. این مایعات عبارتند از روغن موتور، روغن ترمز، روغن فرمان، مایع خنک کننده (آب) و مایع انتقال (در صورت وجود). اگر این مایعات ضروری کم یا خالی هستند، خودرو را نزد مکانیک ببرید. اگر مشکلاتی مانند نشتی وجود ندارد، می‌توانید خودتان مخزن مربوطه را به تنهایی پر کنید.

چک کردن سطح مایعات ماشین

روغن موتور

لازم نیست شما کارشناس خودرو باشید تا اهمیت روغن برای موتور موتور را درک کنید. این مایع اجزای متحرک مانند پیستون، میل لنگ و ... را روان می‌کند تا بتوانند بدون اصطکاک به راحتی حرکت کند. روغن باید هر ۴۸۰۰ تا ۸۰۰۰ کیلومتر عوض شود. اگر حساب کتاب زمان تعویض روغن و مسافت پیموده شده را ندارید از نشانه‌ها کمک بگیرید. اگر رنگ روغن شما سیاه و یا خاکستری است و میزان آن کمتر از نصف است زمان تعویض روغن ماشین فرارسیده است.

مایع ضدیخ و آب رادیاتور

موتور ماشین مقدار زیادی حرارت تولید می‌کند و رادیاتور آن را خنک می‌کند. مایع یا آب رادیاتور که به عنوان خنک کننده و یا ضد یخ نیز شناخته می‌شود مسئول خنک کردن موتور ماشین است. این مایع برای استخراج گرما از موتور استفاده می‌شود؛ بنابراین اگر سطح خنک کننده کم  باشد به احتمال زیاد حرارت در موتور بیش از حد بالا می رود. به همین دلیل قبل از سفر حتما سطح ضد یخ و آب رادیاتور را چک کنید.

روغن ترمز

روغن ترمز باید هنگام سرویس ماشین برای سفر چک شود. زمانی که پدال ترمز را فشار می‌دهید، سیال درون خطوط ترمز فشرده می‌شود و باعث می‌شود که لنت ترمز روی روتورها گیر کرده و جرکت ماشین شما را آهسته، کند. اگر پدال ترمز شما سفت است ممکن است مایع ترمز شما مشکل داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که مایع ترمز را در صورت نیاز تمدید کنید و هر ۵۸۰۰۰ کیلومتر آن را کاملا تعویض کنید.

روغن هیدرولیک

خودروهای جدید از سیستم هیدرولیک استفاده می‌کنند تا چرخ‌های ماشین به راحتی بچرخند. روغن هیدرولیک در هر ۳۸۰۰ کیلومتر نیاز به تعویض دارد. بنابراین هنگام چک کردن ماشین برای سفر حتما روغن هیدرولیک را نیز بررسی کرده و در صورت نیاز مخزن آن را پر کنید.

مایع شیشه شوی

شیشه جلو برای ایمنی هنگام سفر و رانندگی کوتاه یا طولانی مدت باید تمیز باشد. اگر شیشه تمیز نباشد میدان دید راننده کم می‌شود و ممکن است خطرات جدی ایجاد کند. به همین دلیل چک کردن مایع شیشه شور ماشین بسیار ضروری است. یک مایع شیشه شور تهیه کنید و با قیف مخزن آن را پر کنید تا در صورت نیاز و هنگام رانندگی برای تمیز کردن شیشه ماشین از آن استفاده کنید.

نکته: اجاره ماشین برای سفر یکی از راه‌هایی است که با آن می‌توانید سفر رویایی خود را بدون هیچ نگرانی بابت چکاپ و سرویس خودرو قبل از سفر آغاز کنید.

بنر اجاره ماشین برای مسافرت

بررسی و چک کردن چرخ‌ها برای سفر

همانطور که انتظار می‌رود، لاستیک‌ها بر روی ایمنی، راحتی و بهره‌وری رانندگی تاثیر می‌گذارند؛ بنابراین قبل از حرکت باید وضعیت آن‌ها بررسی شود.

چک کردن چرخ‌های ماشین

چک کردن باد لاستیک‌ها

هر ۱۶۰۰ کیلومتر باد لاستیک‌ها باید چک شوند. کم باد شدن لاستیک‌ها راندمان حرکت ماشین را کم می‌کند. به عبارتی فشار باد نامناسب باعث فرسودگی لاستیک‌ها و کوتاه شدن طول عمر آن‌ها می‌شود. میزان باد استاندارد لاستیک‌های بیشتر خودروها در دفترچه راهنمای مالک یا روی برچسب داخل درب راننده نوشته می‌شود. فشار باد لاستیک‌های خود را قبل از حرکت چک کنید و تقریباً هر ۱۶۰۰ کیلومتر دوباره بررسی کنید. اگر با تغییر قابل توجهی در دما مواجه شدید، حتما فشار باد لاستیک خود را دوباره چک کنید، زیرا فشار داخل لاستیک‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بالانس چرخ‌ها

هر ۸۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ کیلومتر باید بالانس چرخ‌ها چک شوند. حتی اگر فشار باد لاستیک درست باشد، تغییرات در کالیبراسیون سیستم تعلیق، تعادل وزن، عادات رانندگی و شرایط جاده باعث سایش تایرها با می‌شود. به همین دلیل، هنگام آماده کردن ماشین برای سفر باید بالانس چرخ‌ها چک شوند. تعویض لاستیک‌ها از راست به چپ یا جلو به عقب به دوام بیشتر آن‌ها کمک می کند. بالانس چرخ‌ها باید در طول یا قبل از سفر چک شود تا مشکلی هنگام رانندگی با سرعت بالا ایجاد نشود.

تعویض لاستیک‌ها

هر ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ کیلومتر یکبار باید لاستیک‌های ماشین تعویض شوند. از بین رفتن عاج لاستیک‌ها یکی از نشانه‌های نیاز به تعویض آن است. اگر آج لاستیک فرسوده شده باشد، ممکن است کنترل ماشین را هنگام بارندگی و زمین خیس دچار مشکل کند. همچنین اگر لاستیک دچار آسیب‌هایی مانند سوراخ شدن، پوسیدگی یا برآمدگی دیواره‌های جانبی باشد، فوراً باید تعویض شود.

چک کردن چراغ‌های ماشین برای سفر

اطمینان از کارکرد درست چراغ‌ها بخش مهم دیگری از آماده کردن ماشین برای سفر جاده‌ای است. سوختن چراغ جلو، چراغ عقب یا چشمک‌زن ایمنی سفر را خصوصا هنگام شب به خطر می‌اندازد. برای اطمینان از سالم بودن همه آن‌ها، ماشین خود را روشن کنید، آن را در پارک بگذارید، چراغ‌های جلو را روشن کنید و ببینید آیا لامپ سوخته است یا خیر. این روند را برای چراغ‌های راهنما چپ و راست تکرار کنید. پدال ترمز را با آجر پایین نگه دارید تا بتوانید وضعیت چراغ‌های ترمز را بررسی کنید.

چک کردن چراق‌های ماشین قبل از سفر

چک لیست بررسی نور چراغ‌های ماشین

موردمحل قرارگیری
چراغ‌های جلوجلو ماشین
نور بالاجلو ماشین
چراغ‌های ترمزعقب ماشین (چراغ ترمز سوم را فراموش نکنید)
چراغ‌های راهنماجلو و عقب ماشین
چراغ دنده عقبعقب ماشین

بررسی باتری ماشین قبل از سفر

هنگام آماده کردن و چکاپ ماشین برای سفر باید باتری ماشین نیز بررسی شود. خرابی باتری یا کابل‌ها هنگام سفر علاوه بر اینکه وقت زیادی از شما می‌گیرد ممکن است با صدمات پرهزینه‌ای نیز همراه شود.

چک کردن باتری ماشین قبل از سفر

سرویس‌های عمومی ماشین

خودروها دارای اجزای متعددی هستند که باید قبل از رفتن به جاده عملکرد آن‌ها بررسی شوند. لنت ترمز، فیلتر، شلنگ و لوله‌های انتقال سوخت و مایعات از مواردی هستند که باید قبل از سفر بررسی شوند.

چک کردن لنت ترمز

لنت ترمز اصطکاک مورد نیاز برای کند کردن و توقف خودرو را فراهم می‌کند. با گذشت زمان لنت ماشین نازک شده و از بین می‌رود. معمولاً وقتی این اتفاق می‌افتد صدای نامطلوبی هنگام ترمز ایجاد می‌کنند. با تعویض لنت ترمز این صدا برطرف شده و ایمنی سفر بیشتر می‌شود. بسته به اینکه لنت ترمز شما از چه ساخته شده است و هنگام رانندگی چقدر از ترمز استفاده می‌شود، باید بین ۴۰۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ کیلومتر تعویض شوند.

مقاله پیشنهادی: بهترین زمان برای سفر در ایران چه فصلی است؟

چک کردن فیلترهای هوا

جاده جای کثیفی است. خودروها از فیلتر هوا برای جلوگیری از ورود گرد و غبار، زباله و اجسام به داخل موتور و خودرو استفاده می‌کنند. در نهایت این فیلترهای هوا مسدود شده و بر عملکرد موتور، مصرف سوخت و کیفیت هوای داخلی تأثیر می‌گذارند. فیلتر هوای موتور ماشین باید سالی یک بار یا تقریباً هر ۱۶۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ کیلومتر و فیلتر کابین باید بین ۲۰۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ کیلومتر تعویض شوند.

تعویض تیغه‌های برف پاک‌کن

تیغه‌های برف پاک‌کن لاستیکی به طور طبیعی با گذشت زمان خراب می‌شوند. اگر برف پاک‌کن‌ها خراب باشند نمی‌توانند شیشه جلو را هنگام نیاز تمیز کنند؛ به همین دلیل باید در اسرع وقت تعویض شوند. در غیر این صورت ممکن است دید راننده را دچار مشکل کرده و خطراتی ایجاد کند.

  • سالم بودن چرخ زاپاس

هنگام سفر و رانندگی طولانی ممکن است چرخ دچار پنچری شود. در اینصورت باید تا رسیدن به تعمیرگاه از چرخ زاپاس استفاده کنید. به همین دلیل حتما قبل از رفتن داخل جاده از سالم بودن چرخ زاپاس ماشین اطمینان داشته باشید.

  • شلنگ و لوله‌ها

نگاه کردن به زیر کاپوت خودرو می‌تواند ترسناک باشد، اما چند مورد در زیر ماشین باید بررسی شود تا ایمنی رانندگی به خطر نیفتد. تسمه‌ها را در زیر ماشین به سمت پایین فشار دهید تا از سفت بودن آن‎‌ها مطمئن شوید. باید کمی شل باشد و اگر تسمه دندانه دارد، هیچ یک از دندانه ها نباید زمانی که تسمه را فشار می‌دهید شل شوند. از کار افتادن شلنگ یا تسمه در وسط رانندگی می‌تواند برای موتور فاجعه‌آمیز بوده و حتی موجب تصادف شود.

  • تسمه‌های ماشین

تسمه‌ها از مهم‌ترین قطعاتی هستند که بر روی عملکرد صحیح ماشین تاثیر می‌گذارند. تسمه تایم و تسمه دینام درون موتور ماشین قرار دارند و حرکت قطعات داخل موتور را میسر می‌کنند. اگرچه جنس این تسمه‌ها از پلاستیک مقاوم است اما با گذشت زمان ممکن است آسیب دیده و پاره شوند. وقتی تسمه‌ها آسیب ببینند موتور نمی‌تواند به خوبی کار کند. به همین دلیل هنگام آماده کردن ماشین برای سفر حتما این مورد را چک کنید و سپس سفر را آغاز کنید.

چک کردن قطعات لازم برای ایمنی رانندگی

برخی لوازم و تجهیزات ماشین مانند کمربند، بوق، کیسه هوا و سیستم گرمایش و سرمایش برای ایمنی رانندگی بسیار مهم هستند. هنگام چک کردن ماشین برای سفر باید این قطعات نیز بررسی شوند تا در حین رانندگی خطر سرنشینان را تهدید نکرده و ایمنی آن‌ها حفظ شود.

لوازم جانبی مهم برای سفر با ماشین

چک کردن کمربند ایمنی

کمربند ایمنی نقش مهمی در حفظ سلامت و امنیت راننده و سرنشینان، هنگام بروز حوادث رانندگی دارد. قبل از شروع سفر و هنگام چک کردن ماشین حتما کمربند را باز و بسته کنید و ببینید که خیلی شل نباشد. اگر حرکت کمربند از بین قرقره آن خیلی سخت بود و نمی‌توانستید به راحتی کمربند را ببندید حتما از یک مکانیک کمک بگیرید.

چک کردن بوق

یکی از ابزارهای هشداردهنده به سایر رانندگان و عابران پیاده بوق است. بنابراین قبل از سفر حتما بوق ماشین را چک کنید و از سالم بودن آن اطمینان داشته باشید. اگر بوق سالم نباشد ممکن است منجر به بروز حوادث نامطلوبی حین رانندگی خصوصا در جاده شود.

چک کردن کیسه هوا (در صورت وجود)

برخی ماشین‌ها مجهز به کیسه هوا هستند تا در هنگام حوادث، ایمنی راننده و سرنشینان را حفظ کنند. اگر ماشین شما مجهز به کیسه هوا است حتما قبل از سفر عملکرد آن را چک کنید. برای این کار بهتر است به نمایندگی سازنده خودرو مراجعه کنید تا آن‌ها چک‌های لازم را انجام دهند.

چک کردن سیستم گرمایش و سرمایش ماشین

سیستم تهویه یا سرمایش و گرمایش ماشین علاوه بر کنترل دمای داخل ماشین بر ایمنی رانندگی نیز تاثیر می‌گذارد. مثلا در هوای خیلی سرد شیشه‌ها بخار می‌گیرند و با روشن کردن سیستم گرمایش می‌توان مانع از تجمع بخار روی شیشه‌ها و حفظ دید کامل راننده شد.

در انتها این موارد را قبل از سفر در نظر بگیرید

چک کردن ماشین برای سفر مبحث مهمی است که می‌تواند بر کیفیت و ایمنی سفر تاثیرگذار باشد. میزان آب و روغن ماشین، سلامت باتری، عملکرد درست چراغ‌های خودرو، لنت، فیلترها و... باید هنگام آماده کردن ماشین برای سفر چک شوند. در صورت مشاهده هر مشکلی حتما قبل از سفر آن را حل کرده سپس راهی جاده شوید.

سوالات متداول آماده کردن ماشین برای سفر

آماده کردن و چکاپ ماشین قبل از سفر از بروز مشکلات ناگوار ناشی از خرابی ماشین جلوگیری می‌کند. در ادامه برخی از سوالاتی که ممکن است هنگام سرویس ماشین برای سفر پیش بیاید را بررسی می‌کنیم.

آیا سفر جاده‌ای با اجاره ماشین ارزان‌تر است؟

مسافرت رفتن با اجاره ماشین می‌تواند از نظر استهلاک و فرسوده شدن ماشین شخصی مقرون‌به‌صرفه باشد.

آیا همراه داشتن زنجیر چرخ برای مسافرت حتما لازم است؟

بله، خصوصا برای مسافرت در فصل زمستان حتما باید زنجیر چرخ داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

آماده کردن ماشین برای مسافرت در شب چه نکاتی دارد؟

سالم بودن چراغ‌های ماشین از مهم‌ترین موارد در چک کردن ماشین قبل از سفر است. همچنین در زمستان از سالم بودن سیستم گرمایش نیز اطمینان داشته باشید تا با بخار شیشه دید رانندگی محدود نشود.

آیا روشن شدن چراغ چک قبل از سفر خطرناک است؟

بله ممکن است چراغ چک به دلیل اختلال در عملکرد سیستم برق، سوخت و... باشد. به همین دلیل برای حفظ امنیت و راحتی بیشتر حتما قبل از سفر به مکانیک مراجعه کنید.

آیا باید لاستیک‌های خود را قبل از سفر جابه‌جا کنم؟

قبل از آماده شدن برای یک سفر جاده‌ای، بهتر است لاستیک‌های ماشین را جابجا کنید تا قسمت‌های سائیده شده آج اختلالی در رانندگی و ترمز ایجاد نکنند.

اقدامات لازم بعد از نشستن در ماشین برای مسافرت چیست؟

تنظیم کردن آینه‌ها و صندلی، بستن کمربند ایمنی و چک کردن مدارک ماشین از مهم‌ترین اقداماتی هستند که باید قبل از شروع مسافرت و هنگام نشستن در ماشین انجام شوند.

(5.00)
:
نظر خود را بنویسید
نظرات