معرفی نقشه عمان

معرفی نقشه عمان

نویسنده
-

170
-
هیچ داده ای یافت نشد

عمان یکی از کشورهای عربی است که در حوزه خلیج فارس قرار دارد و جز قدیمی‌ترین کشورهای مستقل عربی است. طبق نقشه عمان این کشور از ۳ جهت مرز دریایی دارد. عمان از غرب با امارات، عربستان و یمن همسایه است و طرف شرق، جنوب و شمال نیز به دریای عرب و دریای عمان راه دارد. پایتخت کشور عمان (Oman)، شهر مسقط (Muscat) است و در نقشه کشور عمان قابل مشاهده است. سیستم سیاسی و حکومتی عمان پادشاهی است. این کشور رشته‌کوه‌ها و دشت‌های زیادی دارد. در مقاله معرفی عمان می‌خواهیم به بررسی کامل نقشه کشور عمان و معرفی عمان بپردازیم.

سرفصل های مقاله

پایتخت عمان کجاست؟

بزرگ‌ترین شهر کشور عمان که پایتخت این کشور نیز است، مسقط است. اکثر تورهایی که از کشورهای مختلف از جمله ایران به مقصد عمان وجود دارد برای مسقط یا صلاصه است و بیشتر توریست‌ها از این دو شهر بازدید می‌کنند. معنی نام این شهر در زبان عربی، “محل سقوط” است اما گفته می‌شود هیچ گونه ارتباطی با نام‌گذاری آن ندارد.

 • اختلاف ساعت تهران و مسقط: ساعت مسقط نیم ساعت جلوتر از ساعت تهران است.
 • فاصله زمانی تهران تا مسقط: تقریباً دو ساعت
 • زبان عمان: عربی
 • واحد پول عمان: ریال عمان

موقعیت جغرافیایی عمان

عمان یک کشور پادشاهی است که به آن سلطان‌نشین عمان نیز گفته می‌شود زیرا بر اساس نقشه عمان، یکی از بهترین موقعیت‌ها دارد. این کشور در خاورمیانه است و با عربستان، امارات و یمن مرز مشترک دارد. عمان مرزهای دریایی گسترده‌ای دارد به‌طوری‌که از طرف شرق به دریای عرب، از طرف شما به دریای عمان راه دارد. نکته جالب این است که این کشور مرز دریایی مشترک با ایران دارد.

از ظرفی دیگر عمان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای مستقل عربی است که از قرن ۱۷ میلادی، حکومت و پادشاهی مستقل داشته است. البته این کشور در قرن ۱۹ از نظر قدرت به اوج خود رسید و مجدد در قرن ۲۰ به دلیل نفوذ پادشاهی بریتانیا، از قدرت این کشور کاسته شد.

نقشه عمان

تاریخچه عمان

کشور عمان علاوه قدیمی بودن در زمینه استقلال میان کشورهای عربی، از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین مناطق روی زمین است که انسان‌ها در آن زندگی می‌کردند. طبق بررسی باستان شناسان انسان‌های اولیه حتی حدود ۱۰۰.۰۰۰ سال پیش هم در این منطقه طبق نقشه عمان امروزی زندگی می‌کردند. از حدوداً ۱۴.۰۰۰ سال پیش هم تمدن در این کشور شروع شده است.

لیست استان‌ها و شهرهای عمان

 • مسقط
 • ظفار
 • بوریمی
 • خیس
 • البطینه
 • پدیده
 • داخلی
 • شرقی
 • مرکزی

این کشور طبق نقشه عمان دارای ۱۱ استان است و هر استان از تعدادی شهر تشکیل شده است. مهم‌ترین استان عمان، مسقط و مسندم است و دلیل اهمیت آن‌ها نیز رونق تجارت در آن‌هاست. در ادامه به معرفی و بررسی مهم ترنی استان‌ها و شهرهای عمان می‌پردازیم.

استان مسقط در نقشه عمان

مهم‌ترین استان در نقشه عمان که پایتخت این کشور نیز در آن قرار دارد، استان مسقط است. این استان از نظر تجاری، اقتصادی و سیاسی از مهم‌ترین استان‌های عمان است. همچنین این شهر بزرگ‌ترین شهر این کشور است و حدود ۸۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت نیز دارد. شهر مسقط قدمت بسیار زیادی و در حدود ۹۰۰ سال دارد. گفته می‌شود که این شهر در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده است. تجارت اصلی مردم در این شهر که بسیار موفق و پررونق است، نجاری و ماهیگیری است.

استان داخلیه در عمان

استان داخلیه حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و قلب پادشاهی و سلطنت این کشور است. داخلیه دارای هشت شهرستان است و هر کدام از این شهرها جاذبه‌های دیدنی و توریستی بسیاری دارند. مهم‌ترین مکان دیدنی و گردشگری که در این استان قرار دارد، جبل الخضر است که در بخش جنوبی این استان قرار گرفته است. همچنین باید بگوییم که بیشتر زمین‌های این استان از تپه‌های وسیع تشکیل شده است.

استان طاهره در نقشه عمان

استان ظاهره در شمال عمان قرار دارد و جز استان‌های مهم این کشور محسوب می‌شود. در گذشته این استان نام‌های دیگری به نام توام و الجو داشته و در امتدادی صحرایی به نام ربع الخالی قرار دارد. این استان شهرها و روستاهای بسیار زیادی دارد و از میان مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به وادی العین، القر، خریمه، الواسط و… اشاره کنیم. جمعیت این استان در آخرین آمارها ۲۲۴.۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.

استان باطنه شمالی در نقشه عمان

یکی از جدیدترین استان‌هایی که می تاونید در نقشه عمان مشاهده کنید، استان باطنه شمالی است که در سال ۲۰۱۱ به عنوان یک استان جدید وارد تقسیمات عمان شد. شهر صحار از شهرها مهم و مرکز استان باطنه شمالی است و به‌جز این شهر، این استان دارای ۵ استان دیگر نیز است. رتبه دوم پرجمعیت‌ترین استان پس از مسقط متعلق به این استان است. محصولات کشاورزی و باغی زیادی در این استان کشت می‌شود که عبارت‌اند از مرکبات، جو، گندم و… . جمعیت این استان نیز طبق آخرین گزارش‌ها ۴۰۸.۰۰۰ نفر است.

استان باطنه جنوبی در عمان

در سال ۲۰۱۱ که استان باطنه شمالی به تقسیمات و نقشه عمان اضافه شد، استان باطنه جنوبی نیز تأسیس شد. این استان نیز ۶ شهرستان دارد که مهم‌ترین و مرکز آن رستاق است. جالب است که بدانید کلمه رستاق یک کلمه فارسی است و به یکی از روستاهای ایران نیز تعلق دارد. طبق گزارش‌ها و بررسی‌هایی که انجام شده است، این استان ۲۳۲.۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

استان بریمی در نقشه عمان

استان بریمی دارای ۳ شهرستان است و جز استان‌های جدید عمان است. آن استان مساحت ۷.۰۰۰ کیلومتر مربعی و جمعیت ۷۶.۰۰۰ نفری دارد. شهر بریمی مرکز این استان است و به‌جز این شهر دو شهر دیگر به نام‌های سینه و محضه نیز در این استان وجود دارد. این استان دارای آثار باستانی و تاریخی زیادی است و بیشتر مردمان این استان سنی هستند.

استان وسطی در نقشه عمان

استان وسطی در نقشه عمان دارای ۸۰.۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و ۴ شهرستان را در خود جای داده است. جمعیت این استان نیز حدود ۱۶۰.۰۰۰ نفر است و موقعیت جغرافیایی این استان به گونه‌ای است که در کرانه دریای عرب قرار گرفته است. اقتصاد عمان به دلیل قرار گرفتن چندین چاه نفت در این استان، بسیار به استان وسطی وابسته است. مهم‌ترین روستاهای این استان عبارت‌اند از سراب، العین، وادی مقش، شرخ و… .

استان شرقیه شمالی در نقشه عمان

استان شرقیه شمالی که به آن گوهر جغرافیایی عمان نیز گفته می‌شود، از استان‌های جدید در کشور عمان است. این استان بناهای کهن و باستانی زیادی دارد که همگی از ارزش بالایی برخوردار هستند. مکان‌ها و جاهای دیدنی در این استان بسیارند که از میان آن‌ها می‌توان به وادی شب، جزیره سرنوشت، روستا المضیرب و… اشاره کرد.

استان شرقیه جنوبی در نقشه عمان

استان شرقیه جنوبی یکی دیگر از استان‌های عمان است که ۱۱ شهرستان دارد. مرکز این استان شهر صور است. وسعت استان شرقیه جنوبی و جمعیت آن به ترتیب حدود ۳۶.۰۰۰ کیلومتر مربع و ۶۶.۰۰۰ نفر است. روستای الحد، سویح، وادی سلم و رویس، از مهم‌ترین روستاهای استان شرقیه جنوبی عمان هستند.

استان ظفار در نقشه عمان

همانگونه که پیش‌تر گفتیم و در نقشه عمان نیز مشخص است، مهم‌ترین استان پس از مسقط، استان ظفار است که بیشتر مردمان این استان ینی هستند. شهر مرکز استان ظفار، صلاصه است که آب و هوای گرمی دارد و تجارت در آن بسیار رایج است. گفته می‌شود گرمای هوا در این استان به حدی است که در بیشتر زمان‌های سال بین ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتی گراد است. این استان به‌جز صلاصه، ۸ شهرستان مهم دیگر نیز دارد که سدح، مرباط، ثمریت و ضلکوت نام دارد.

استان مسندم در نقشه عمان

مسندم یک شبه جزیره در عمان است که می‌توانید آن را در نقشه عمان نیز مشاهده کنید. این استان در عمان تنها منطقه‌ای است که از جوانب مختلفی شباهت بسیار زیادی به برخی از نقاط ایران دارد. شباهت این منطقه و آداب و رسوم مردمانش به حدی شبیه ایران است که حتی برخی از آن‌ها به زبان‌های لری و فارسی صحبت می‌کنند. استان مسندم ۴ شهرستان دارد که مرکز آن نیز خصب است.

نقشه کشور عمان، مساحت

با بررسی‌هایی که روی نقشه عمان انجام ده است می‌توان گفت که این کشور به نسبت بزرگ است و ۳۰۰.۰۰۰ کیلومتر مربع نیز مساحت دارد. بیشتر قسمت‌های نقشه عمان کوهستانی هستند و رشته‌کوه‌های عظیمی در این کشور قرار دارند.

معرفی عمان، جمعیت

کشور عمان حدود ۴.۶۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد که تعداد بسیاری از آن‌ها را مهاجرانی از کشورهای مصر، بنگلادش، هند و پاکستان تشکیل می‌دهند. مسقط پرجمعیت‌ترین شهر عمان است و پس آن نیز شهرهای سیب و صلاصه قرار دارند که به ترتیب دارای جمعیت ۸۰۰.۰۰۰، ۲۰۰.۰۰۰ و ۱۶۵.۰۰۰ نفری هستند.

اقتصاد عمان

همانطور که در نقشه عمان دیدید، این کشور در کنار خلیج فارس قرار دارد و مانند سایر کشورهای نزدیک خلیج فارس دارای منابع غنی نفت و گاز است. این کشور در سال‌های گذشته با تدابیر مخصوص و ویژه توانسته است به یکی از بهترین کشورهای عربی نزدیک خلیج فارس تبدیل شود و فروش نفت خود را بسیار افزایش دهد. البته لازم به ذکر است که این کشور در تلاش است تا اتکای خود را به صنعت نفت و گاز کم کند و به همین دلیل نیز برنامه ریزی‌های بسیاری روی صنعت گردشگری انجام داده است. به‌طوری‌که می‌توان دید که این کشور در سال‌های اخیر، رونق بسیار زیادی در زمینه گردشگری داشته است و همه این ها حاصل سرمایه گذاری‌ها و توسعه صنعت گردشگری است. همچنین این کشور کالاهای دیگری به‌جز نفت نیز صادر می‌کند. عمان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان ماهی، پارچه، روغن، فلزات و… است. با همه این تلاش‌ها عمان توانسته است ارزش پول ملی خود را به شدت افزایش دهد و به یکی از باارزش‌ترین پول‌های جهان تبدیل کند.

آب‌وهوای عمان چگونه است؟

همانگونه که روی نقشه عمان مشاهده کردید، این کشور در نزدیکی سایر کشورهای عربی با آب و هوای گرم قرار دارد. این کشور در نزدیکی خط استوا قرار دارد و اکثر کشورهایی که در این موقعیت جغرافیایی قرار می‌گیرند آب و هوای گرمی دارند. عمان نیز با توجه به نزدیک بودن به خلیج فارس و آب و هوای آن منطقه، آب و هوای بسیار گرمی دارد. تابستان‌های کشور عمان بسیار طولانی و گرم هستند و بارش به ندرت در این کشور اتفاق می‌افتد. زمستان در عمان به‌شدت کم‌بارش و کوتاه است. مسقط نیز که پایتخت این کشور است آب و هوای گرمی دارد و در تابستان دمای هوا در مسقط به ۴۹ درجه سانتی گراد می‌رسد. همچنین جالب است که بدانید یکی از دلایلی که رونق گردشگری را درا ین کشور سخت می‌کند، همین آب و هوای گرم است؛ اما با این حال در چند دهه گذشته کشور عمان با وجود تمام این محدودیت‌ها، پیشرفت خوبی در این زمینه داشته است.

مذهب و زبان مردم در عمان

طبق بررسی‌ها و مشاهده‌هایی که روی نقشه عمان انجام دادید، متوجه شدید که عمان جز همسایه‌های جنوبی است و مانند سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، عربی است. البته به علت تعداد زیاد مهاجرانی که در عمان زندگی می‌کنند، زبان‌های دیگری مثل هندی و بلوچی نیز در این کشور رایج شده است. همچنین زبان دوم این کشور نیز انگلیسی است و اصولاً افراد و توریست‌هایی که به این کشور سفر می‌کنند، مشکلی از نظر برقراری ارتباط و زبان ندارند.

اکثر مردمی که در عمان زندگی می‌کنند مسلمان هستند اما مذهب‌های آن‌ها متفاوت است. حدود سه چهارم پیرو مذهب اباضیه و  بقیه نیز شیعه و سنی هستند. همچنین مراسم‌های سنتی و مذهبی دین اسلام مثل عید فطر، مراسم‌های ماه رمضان و… در این کشور اجرا می‌شوند.

ساختار سیاسی عمان

کشور عمان دارای سیستم پادشاهی است و در این کشور بالاترین مقام دولت و حکومت، پادشاه است. همچنین سلطنت و پادشاهی در عمان به شکل موروثی منتقل می‌شود. همچنین مجلسی به نام مجلس سنا در عمان وجود دارد که هفتاد کرسی دارد و نمایندگان این مجلس نیز توسط پادشاه انتخاب می‌شوند. لازم به ذکر است که این نماینده‌ها فقط قدرت مشاوره دارند و هیچ اختیار و قدرت اجرایی در دست ندارند.

فرهنگ مردم عمان

بیشتر افراد تصور می‌کنند که پیش از سفر به عمان باید درباره نقشه عمان، ارز رایج و موارد این چنینی اطلاعات داشته باشند اما آداب و رسوم و فرهنگ مردم کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید نیز بسیار حائز اهمیت است. اگر فرهنگ مردم کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید، تفاوت زیادی با شما داشته باشد، قطعاً باید پیش از سفر به آن آگاهی پیدا کنید تا دچار مشکل و دردسر نشوید.

عمان نیز یک کشور عربی است که قسمت زیادی از فرهنگ آن‌ها مشابه ایران است اما تفاوت‌هایی نیز با ما دارند. بزرگ‌ترین تفاوت آن‌ها با ما در پوشش است. پوشش مردان عمان لباسی به نام دشداشه است. دشداشه یک لباس بلند تا روی مچ پا است که استین های بلندی نیز دارد. دشداشه اصولاً یقه ندارد و مردانی که این لباس را می‌پوشند معمولاً عمامه هم به سر می‌کنند. بانوان نیز در این کشور حجاب اسلامی و کامل دارند و اصولاً لباس‌های بلندی می‌پوشند. جالب است که بدانید برخی بانوان عمانی حتی صورت و دست‌های خود را نیز با لباسی به نام پوشیه می‌پوشانند. استفاده از پوشیه در بقیه کشورهای عربی نیز دیده می‌شود اما در عمان رواج بیشتری دارد.

جاذبه‌های دیدنی طبق نقشه عمان

 • جزیره مصیره
 • بهلا
 • صلاله
 • مسجد جامع سلطان قابوس
 • خانه اپرای رویال مسقط
 • سوق مطرح
 • ذا تشیدی مسقط
 • ساحل السیفه
 • وادی شاب
 • حفره هویه النجم
 • وادی بنی اوف
 • بیابان واهب

تفریحات در عمان

عمان از آن دسته کشورهایی است که با توجه نقشه عمان از سواحل زیادی برخوردار است و به مین دلیل نیز یکی از بهترین و محبوب‌ترین تفریحات این کشور، تفریحات ابی است. تفریحات ابی در عمان شامل غواصی، شاتل سواری و… می‌شوند. پارک‌های ابی در عمان نیز طرفدران زیادی دارند. پارک‌های ابی معروف عمان هم مخصوص کودکان و هم بزرگسالان هستند.

البته پیشنهاد می‌کنم از پارک‌های ابی طبیعی استفاده کنید و لذت ببرید. البته می‌توانید در برخی از تفریحات غیرآبی عمان را نیز امتحان کنید که آن‌ها نیز بسیار جذاب و سرگرم کننده هستند. یکی از تفریحات غیرآبی عمان تماشای لاک‌پشت‌ها در ساحل است که شما می‌توانید در ساحل راس الحد، به مجموعه ساحل لاک‌پشت‌ها بروید و از زیبایی آن لذت ببرید.

سوغات عمان

 • صندوقچه عمانی
 • خنجر عمان
 • لباس سنتی
 • کندر
 • جواهرات
 • خرمای عمانی
 • مگنت
 • لیکمات
 • وسایل نقره
 • ظروف سفالی
 • کوما مردانه

غذاهای سنتی عمان

 • مجبوس
 • کباب شووا
 • کباب مشکاک
 • نان عمانی
 • هریس
 • شاورما
 • مشوی
 • حلوا
 • خرما
 • قهوه

زندگی در عمان چگونه است؟

عمان به دلیل داشتن نفت و فروش آن، سطح رفاه خیلی خوبی دارد. همچنین جمعیت کم این کشور که حدود ۴ میلیون نفر است نیز سبب شده تا مردم در عمان زندگی خوبی از نظر اجتماعی، کاری و… داشته باشند. دستمزدهای کار در عمان نسبت به هزینه خیلی خوب و به صرفه است و اکثر مردم عمان زندگی با رفاه بالایی دارند.

همچنین زندگی در این کشور برای ایرانی‌ها خصوصاً جنوبی‌ها ساده و آسان است و دغدغه‌ای از بابت فرهنگ و آداب رسوم نخواهند داشت؛ زیرا بسیاری از آداب و رسوم این مردم شبیه مردمان جنوبی کشورمان است. 

پیشنهاد خواندنی:
قیمت بنزین در عمان

مهاجرت به عمان

در سال‌های اخیر به دلیل برنامه‌ها و تدابیری که کشور عمان در نظر گرفته و پیشرفت‌هایی که داشته است، مهاجرت به عمان نیز زیاد شده و افراد زیادی علاقه دارند تا برای کار یا تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. همچنین این کشور در میان مردم ایران نیز برای مهاجرت بسیار پرطرفدار شده است. علاوه بر این ها جالب است که بدانید این کشور یکی از صلح‌طلب‌ترین کشورها در دنیاست و امنیت در آن بسیار زیاد است.

در نهایت

عمان یک کشور بسیار زیبا، صلح‌طلب و آرام است که در دهه‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است. طبق نقشه عمان این کشور دارای مساحت بیشتری نسبت به سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است و پایتخت آن نیز مسقط است. عمان برخلاف بقیه کشورهای عربی، هزینه زندگی در آن نسبت به درآمد معقول است و مالیاتی کمی دارد. همچنین مردم این کشور از رفاه و امنیت بالایی برخوردار هستند. در این مقاله به معرفی عمان و بررسی نقشه کشور عمان پرداختیم و اطلاعات مفیدی در این باره با شما به اشتراک گذاشتیم.

بهترین شهر کشور عمان برای زندگی کدام است؟

 بهترین شهر کشور عمان برای زندگی، پایتخت عمان یعنی مسقط است. البته سایر شهرهای عمان نیز از امکانات و رفاه خوبی برخوردارند.

پرجمعیت‌ترین استان عمان کدام است؟

پرجمعیت‌ترین استان عمان، استان مسقط که است که بیش از ۸۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

زبان مردم عمان چیست؟

زبان اصلی مردم عمان عربی است و از انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم استفاده می‌کنند.

مذهب و دین اکثر مردم عمان چیست؟

اکثر مردم عمان از دین اسلام پیروی می‌کنند و مذهب‌های آنها نیز اباضیه، شیعه یا سنی است.

170
|
2 دیدگاه دربارهٔ «معرفی نقشه عمان»
  1. آنیتا باقری

   سلام. پایتخت کشور عمان، مسقط است و این شهر از مهم‌ترین شهرهای کشور عمان از نظر اقتصادی، تجاری و سیاسی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن