گلاب گیری قمصر چه زمانی است؟

گلاب گیری قمصر

همه نام قمصر را با گلاب آن می شناسند. این شهر با عطر بوی گلهایش در فصل بهار گره خورده و مسافران زیادی را در این فصل به سوی خود می کشاند. هر ساله در دومین ماه از سال، شهر قمصر رنگ و بوی گل و گلاب به خود می گیرد و گردشگران زیادی از خارج و داخل کشور را مجذوب خود می کند. گلاب قمصر به دلیل عطر بی نظیرش معروفیت جهانی داشته و همه  این شهر را با گل و گلاب آن می شناسند.

زمان گلابگیری قمصر

گلاب گیری قمصر یک مراسم سنتی است که هر ساله از اواسط اردیبهشت به مدت 20 روز برگذار می شود. مهمانان زیادی از شهرهای مختلف بخصوص گردشگران خارجی برای تماشای مراسم گلاب گیری به شهر قمصر سفر می کنند.
با اینکه نام قمصر با گلاب گره خورده است اما در سایر شهرهای کاشان  همچون نیاسر، ون، وداقان و سده نیز مراسم گلابگیری برگزار می شود. قمصر در این فصل به بهشت کشور تبدیل می شود چرا که وقتی پا به این شهر میگذاریم بوی عطر گلاب تمام شهر را پر کرده و و روح شما را از جسمتان خارج کرده و روح شما را  به دنیایی پر از رایحه  باورنکردنی پرواز می دهد. 
کاشت گل محمدی در شهر قمصر قدمتی هزار ساله دارد و به عنوان یک مراسم آیینی شناخته می شود. از گلاب قمصر به دلیل مرغوبیت و تقدس آن، برای معطر کردن فضاهای مقدس نظیر حرم امام رضا و کعبه  استفاده می شود.

مقاله پیشنهادی: همه چیز درباره حمام فین کاشان و تاریخچه آن

مراسم گلابگیری قمصر

قدمت این مراسم به 140سال قبل بر می گردد. در گذشته مراسم گلابگیری با آداب و رسوم خاصی برگزار می شود. باغبانها پس از چیدن گلها  آنها را  سوار الاغ هایشان کرده و با ساز و دهل به طرف کارگاه‌های گلابگیری می بردند.
هنوز بعضی از مناطق نیز این آیین برگزار می شود و گلها را سوار بر شتر با ساز و دهل به طرف کارگاه‌ها می برند.
اما امروزه برای شروع این مراسم باغبان ها صبح زود گل ها را چیده و قبل از شروع مراسم گل و ظرف ها را کنار رودخانه شسته و دعاهای مذهبی می خوانند. بعد از شستن، گل ها را به کارگاه گلابگیری برده و آن ها را با آبی که میزان آن سه برابر گل است در دیگ مسی می ریزند.
سپس در تمام طول روز در دیگ ها را گذاشته تا بخاری از آن خارج نشود و در انتها زیر دیگ ها را روشن کرده و فرآینده گلابگیری آغاز می شود. پس آنکه آب درون دیگ ها شروع به جوشیدن کرد، بخار به دست آمده از گلاب ها از طریق لوله هایی به پارچ های مسی که داخل آب سرد قرار گرفته است منتقل می شود تا سرد شوند. مایع به دست آمده از سرد شدن شدن بخار گلاب است. گلاب دو آتیشه برترین گلاب قمصر است که برای تهیه آن گلاب به دست آمده را بار دیگر تحت حرارت قرار می گیرد. به همین دلیل است که به آن گلاب دو آتیشه می گویند.
در مراسم گلابگیری هنگامی که به کارگاه می روید به دلیل دیگ های روشن هوا به شدت گرم و آزاردهنده است به همین منظور از شما با شربت‌های تهیه شده از عرقیجات قمصر پذیرایی می کنند. در طی این مراسم خبرنگاران زیادی برای فراهم کردن خبر از مراسم گلابگیری در این شهر حضور دارند. در طول مراسم نیز از گل کاران نمونه تقدیر کرده و با شربت تازه از مهمان ها پذیرایی می کنند.

تور گلابگیری قمصر

در زمان برپایی مراسم گلاب گیری، گردشگران خارجی و داخلی زیادی راهی شهر قمصر می شوند تا از نزدیک به تماشای این جشن بزرگ بپردازند. در زمان برپایی مراسم گلابگیری آژانس های مسافرتی تورهایی برای سفر به مهد گلاب ایران برپا می کنند که با حضور در این تورها می توانید این مراسم با شکوه را از نزدیک مشاهده کنید. با شرکت در این تورها می توانید با جاذبه های گردشگری نزدیک قمصر مانند آبشار نیاسر، حمام فین کاشان نیز آشنا شوید.

مقاله پیشنهادی: اجاره ون از تهران به کاشان با امکانات رفاهی

تورهای گلابگیری اکثرا به صورت یک روزه از صبح تا شب برگزار می شود و از مبداهای مختلف کشور به مقصد قمصر می باشد. گردشگران خارجی نیز  با هدف تماشای این مراسم به ایران سفر می کنند. معمولا این تورها با اجاره ون یا اجاره اتوبوس گردشگران را به محل گلابگیری قمصر کاشان می برند. اما تعداد زیادی از این افراد به دلیل زمان کوتاه سفر علاقه ای به شرکت در تورهای یه روزه ندارند. به همین دلیل پس از حضور در ایران به یکی از موسسه های کرایه خودرو رفته و ترجیه می دهند که سفر خود را با  اجاره ماشین مناسب آغاز کنند. دلیل این امر این است که گردشران خارجی در سفر خود قصد دارند تمام مناطق کاشان و مکان های باستانی شهر را بازدید کنند.

بنر اجاره خودرو در تهران

اگر تور قمصر را برای سفر خود انتخاب کرده اید حتما از بازدید جاذبه های این شهر غافل نشوید یکی از این مکان ها می تواند بنای تاریخی امامزاده پیر داوود و گند مخروطی آن باشد. البته آنچه که از قمصر به یاد شما خواهد ماند مردم خونگرم و مهمان نواز آن است. آن‌ها با صبر و حوصله تمام مراسم را برای شما توضیح خواهند داد.

اجاره ون برای تور گلابگیری قمصر

اجاره ون تور گلابگیری قمصر برای افرادی که قصد سفر با خانواده خود را دارند بی شک یک انتخاب مطمئن است. اجاره ون در بیشتر موارد با راننده می باشد اما در موارد خاص نیز می توانید بدون راننده خودرو را کرایه کنید. اگر قصد دارید یکی از جالب ترین و خاطره انگیزترین سفرهای خود و خانواده خود را رقم بزنید و برای شما هزینه مقرون به صرفه ای داشته باشد بی درنگ سفر به کاشان را انتخاب کنید. اجاره ون برای سفر خانوادگی شما بهترین انتخاب است تا با خیالی آسوده با یک خودرو بزرگ و جادار سفر کنید. اطمینان داشته باشید که سفر به کاشان و تماشای مراسم گلابگیری ارزش آن را دارد.

بنر اجاره ون

جمع‌بندی نهایی

گلاب‌گیری در قمصر کاشان یکی از میراث‌های فرهنگی ایران است که قدمتی دیرینه دارد. قمصر، به دلیل داشتن آب و هوایی مساعد و خاک حاصلخیز، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تولید گل محمدی و گلاب در ایران شناخته می‌شود. روش سنتی گلاب‌گیری که همچنان در این منطقه رایج است، نه تنها به‌عنوان یک رویداد اجتماعی مهم محسوب می‌شود، بلکه جنبه‌های فرهنگی نیز دارد. در فصل بهار، که زمان برداشت گل‌ها است، جشنواره‌ها و مراسم‌هایی با حضور گردشگران و محلی‌ها برگزار می‌شود. این مراسمات نمایانگر ارتباط عمیق میان مردم و طبیعت و همچنین اهمیت گلاب در فرهنگ ایرانی است. گلاب قمصر به دلیل کیفیت بالا و روش‌های سنتی تولید، در داخل و خارج از کشور شهرت دارد و بخشی از هویت فرهنگی این منطقه را تشکیل می‌دهد.

(5.00)
:
نظر خود را بنویسید
نظرات