همه چیز درباره حمام فین کاشان و تاریخچه آن

حمام فین کاشان و تاریخچه آن

حمام فین کاشان

به هر گوشه ای از ایران سفر کنیم  میتوان تاریخ با شکوه ایران را مشاهده کرد. فقط کافی است که سوار خودرو شخصی خود شده و همراه با خانواده سفر خود را آغاز کرده. کاشان یکی از مقصد های مهم گردشگری می باشد که می توان در جای جای آن تمدن و فرهنگ ایران را با چشم خود تماشا کرد.
برای سفر کردن نیازی نیست که شما خودرو شخصی داشته باشید. اگر شما جزو آن افرادی هستید که خودرو شخصی ندارید برای حل این مشکل ما به شما پیشنهاد می کنیم که برنامه سفر خود را بریزید و با مراجعه به یکی موسسات اجاره خودرو، ماشین  رنت کنید. اجاره ون نیز یکی از پرکاربردترین در حوزه گردگشگری می باشد.

 

باغ فین یکی از زیباترین باغ های موجوددر ایران می باشد که در شهر کاشان واقع شده است. در جنوب شهر کاشان و در انتهای خیابان امیرکبیر منطقه ای خوش آب و هوا و سبرسبزی وجود دارد که در قدیم به نام روستای فین معروف بوده است. حمام فین در باغ فین کاشان واقع شده است. این باغ دارای مجموعه ای از ابنیه تاریخی می باشد که مهمترین آنها حمام کوچک و بزرگ باغ فین است. این باغ شاهکاری ترکیبی از مناظر طبیعی و منحصر به فرد است. در قسمت جنوبی باغ فین دو حمام وجود دارد که به دستور  شاه عباس صفوی در طول سه ماه ساخته شده است. این حمام به دلیل واقعه تاریخی قتل امیرکبیر بسیار مشهور می باشد. باغ فین کاشان به عنوان قدیمی ترین باغ ایرانی شناخته می شود.
 

معماری حمام فین

 

حمام فین آثار به جای مانده از مهندسان ایرانی است که جزو شاهکاری های معماری جهان است. این حمام با مهندسی شیخ بهایی در زمان دوره صفوی ساخته شده است.سیستم گرمایی حمام فین یکی از شاهکارهای مهندسی است که  با استفاده از قوانین شیمی و فیزیک ساخته شده است.
حمام باغ فین کاشان با برخورداری از معماری زیبا و فضاهای مختلفی مانند مکان های برای ماساژ و استراحت، استخری برای آب تنی، مکانی برای صرف غذا و نوشیدن گلاب کاشان بیانگر تمدن عظیم و دقیق معماری ایرانی است.
این حمام دارای دو رخت کن حمام است.رخت کن بزرگ برای مردان و رخت کن کوچک تر برای زنان بوده است.
اما آنچه که از همه مهم تر است معماری عجیب این حمام برای گرم کردن آب حمام است. چرا که آب این حمام تنها با یک شمع گرم می شده و همواره روشن بوده است.
یکی از نکات مهم این حمام عایق بودن دیواره های حمام در برابر رطوبت است. برای عایق کردن دیواره ها در گذشته از مصالحی نظیر آهک و ماسه استفاده می شده است.
حمام فین با ساختار پیچیده مهندسی طراحی شده و در بین دیگر سازه های زمان خود جزو حمام اسراسر آمیز نام برده شده است. چرا که این حمام بدون استفاده از مصرف انرژی مستقیم گرم میشده است. متاسفانه در زمان قاجار و صفوی زمانی که محققان انگلیسی می خواستند راز این حمام را کشف کنند با دستکاری و تخریب شدن بخشی از بنا باعث که شمع با مشکل روبه رو شود. از آن زمان به بعد شمع دیگر روشن نشد.

حمام فین کاشان
 

تاریخچه حمام فین 

حمام فین به دلیل قتل امیرکبیر صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار یکی از مهم ترین و با ارزش ترین آثار تاریخی به جای مانده از دوران صفوی است. تاریخ ساخت این بنا به دوره صفوی باز می گردد. 
کار ساخت این مکان تا دوره شاه عباس دوم نیز ادامه داشته و به اوج خود رسیده است. سردر ورودی ، کوشک صفوی و یکی از حمام های باغ در این دوره ساخته شده است.
وسعت باغ فین حدود 23 هزار متر مربع می باشد که شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار و برج هایی استوانه ای شکل محور شده است.
این بنا در سال 1314 خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. سال 2014 میلادی پس از سالها تلاش این اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

حمام کوچک

حمام کوچک باغ فین در زمان صفویه و هم زمان با ساخت بنای اولیه باغ ساخته شده است. این حمام برای استفاده خدمتکاران باغ ساخته شده است. یکی از بخش های مهم این حمام وجود 7 کاشی قدیمی در قسمت خزینه می باشد که 500 سال قدمت دارد.
این حمام در برخی از روزهای هفته برای عموم مردم آزاد بوده و مورد استفاده قرار می گرفته است. شهرت این حمام به دلیل وقایع تاریخی مهم آن می باشد.
حمام کوچک باغ فین محل قتل میرزا تقی خان فراهانی معروف به امیرکبیر بوده است. باغ فین و حمام آن پس از وقوع این حادثه به فراموشی سپرده شد و در دوره مشروطه تمام مصالح گرانبهای باغ به وسیله اشرار دزدیده شد.

حمام کوچک

حمام بزرگ 

حمام بزرگ یا حمام سلطنتی که برای استفاده خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفت. این حمام در دوره قاجاریه و به دستور شاه قاجار ساخته شده است. از آنجایی که این حمام برای استفاده بزرگان دربار ساخته شده بود از لحاظ معماری نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته بود. ستون های مرمر و سقف نقاشی شده نمونه ای معماری فوق العاده زیبای این حمام می باشد.
حمام بزرگ دارای دو رختکن است. رختکن اول دارای سکویی در انتها و بخاری و به در ورودی نزدیک تر می باشد. این سربینه یا رختکن دارای نورگیرهایی تزیین شده با کاشی های فیروزه ای است. رختکن دوم دارای حوضی در وسط و مسیری برای رفت آمد می باشد که کف آن پایین تر از سطح رختکن است.
این گونه به نظر می رسد که پس از خروج از حمام ابتدا از رختکن دوم و سپس از رختکن اول استفاده می کردند. به این صورت که پس از خروج از حمام اول پای خود را در رختکن دوم می شستند و بدن خود را در آنجا خشک می کردند و برای پوشیدن لباس به رختکن اول می رفتند.

حمام بزرگ در کاشان

سفر به کاشان

هر  ساله تعداد بی شماری از گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید ار این حمام به کاشان سفر می کنند. هر زمانی خواستید که به کاشان سفر کنید به یاد داشته باشید کهاجاره ماشین به شما کمک می کند تا سفرتان را پایین ترین هزینه آغاز کنید.

سفر به کاشان