راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی به صورت آنلاین

راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی آنلاین + هزینه و شرایط 1402

نویسنده
-

197
-
هیچ داده ای یافت نشد

انتخاب درست وسیله نقلیه، در مدیریت مخارج و هزینه‌های سفر نقش کلیدی ایفا می‌کند. اجاره خودرو، یکی از انتخاب‌های خوبی است که می‌تواند هر فرد داشته باشد. اگر شما از جمله افرادی هستید که علاقه دارید با ماشین شخصی خود به کشور‌های دیگر سفر کرده و ماجراجویی کنید، نیازمند دریافت گواهینامه بین‌المللی خواهید بود. اگر می‌خواهید با نحوه دریافت گواهینامه بین المللی آنلاین آشنا شوید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.  

سرفصل مقاله

گواهینامه بین‌المللی (IDP) چیست؟

زمانی که در حال کاوش در جهان هستید، حتی اگر قصد رانندگی ندارید، همراه داشتن IDP یا گواهینامه بین المللی به شما آرامش می‌دهد! چرا که ممکن است با دیدن خیابان‌های زیبا و منحصر بفرد دبی، به فکر رانندگی با ماشین‌های لوکس بیفتید.
مجوز بین‌المللی رانندگی (IDP) یک الزام قانونی برای رانندگی در بسیاری از کشور‌های خارجی است که به منظور حفظ منافع و ایمنی شما توسط سازمان ملل تنظیم شده است.
مطابق قانون جمهوری اسلامی ایران و همچنین کنوانسیون‌های بین‌المللی، وظیفه ارائه گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی و سایر اسناد و مدارک بین‌المللی خودرو، فقط بر عهده کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران است و صدور هرگونه گواهینامه رانندگی بین‌المللی از سوی سایر اشخاص حقیقی و حقوقی با اعتبار ۵ ساله، ۱۰ ساله، ۲۰ ساله و غیره فاقد وجاهت قانونی می‌باشد.

گواهینامه بین المللی برای رانندگی در خارج از کشور
دریافت گواهینامه بین المللی برای رانندگی در خارج از کشور

نحوه دریافت گواهی نامه بین‌المللی چیست؟

شما می‌توانید با مراجعه به دفاتر اصلی یا نمایندگی‌های صدور اسناد کانون در سراسر کشور و یا درخواست آنلاین از طریق سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نشانی idp. taci.ir برای دریافت گواهی نامه بین‌المللی خود اقدام کنید.

مدارک لازم برای صدور گواهینامه رانندگی بین‌المللی

 • اصل گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز برای گواهینامه بین‌المللی رانندگی یک ساله و اعتبار حداقل سه سال برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله
 • یک قطعه عکس تمام رخ ۳x۴ ( بدون کلاه، عینک و لباس فرم، برای بانوان محترم دارا بودن حجاب اسلامی الزامی است.)
 • گواهینامه بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
 •  اصل یا کپی صفحه اول گذرنامه
 • تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت هزینه‌های اعلام شده

مجوز رانندگی بین‌المللی فقط به شخص متقاضی تحویل می‌گردد. در صورتی که متقاضی برای دریافت حضور نداشته باشد تنها افراد ذیل مجاز به دریافت گواهی نامه رانندگی بین‌المللی متقاضی می‌باشند.
الف – بستگان درجه یک با ارائه اصل سند شناسایی عکس دار (اعم از شناسنامه و کارت ملی) که احراز‌کننده موضوع باشد.
ب – وکیل قانونی با ارائه اصل وکالت نامه و کارت شناسایی معتبر

اجاره خودرو با دریافت گواهینامه بین المللی
اجاره خودرو با دریافت گواهی نامه بین المللی

نکات مهم در مورد تغییر نام

 • هرگونه تغییر در نام مستلزم تعویض گواهینامه ملی بوده و فرد متقاضی باید یا گواهینامه خود را تعویض کند یا تاییدیه تغییر نام خود در سیستم اداره راهنمایی و رانندگی را در سربرگ آن اداره و با امضا و مهر سرهنگ و ممهور به مهر اداره راهنمایی و رانندگی به کانون ارائه نماید.
 • تغییر کامل نام خانوادگی مستلزم تعویض گواهینامه ملی است و فرد متقاضی باید یا گواهینامه خود را تعویض و یا تاییدیه تغییر نام خانوادگی خود در سیستم اداره راهنمایی و رانندگی را در سربرگ آن اداره و با امضا و مهر سرهنگ و ممهور به مهر اداره راهنمایی و رانندگی به کانون ارائه نماید.
 • در صورت حذف پسوند یا پیشوند از نام خانوادگی، فرد متقاضی می‌تواند با ارائه شناسنامه خود (صفحه توضیحات) به انضمام اصل یا تصویر گذرنامه که تغییرات در آن اعمال گردیده در خصوص دریافت گواهی نامه رانندگی بین‌المللی اقدام نماید.

نشانی نمایندگی‌های صدور اسناد در سراسر کشور

نشانی و تلفن نمایندگی‌های صدور اسناد در سراسر کشور را می‌توانید با مراجعه به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی اطلاع یافته یا از طریق سامانه گردشگری به شماره ۰۹۶۲۹ کسب اطلاع نمایید.

کشورهای پذیرنده اسناد رانندگی بین المللی

شما با داشتن گواهینامه بین‌المللی قادر خواهید بود در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا به راحتی رانندگی کنید.
برای اطلاع از اسامی کشور‌های پذیرنده گواهینامه بین‌المللی رانندگی و اطلاات بیشتر می‌توانید به صفحه دریافت گواهینامه بین المللی و مدارک موردنیاز برای اخذ گواهینامه مراجعه نمایید. 

اعتبار گواهینامه بین‌المللی چند سال است؟

گواهینامه بین المللی با دو نوع اعتبار یک ساله و سه ساله قابل دسترسی است که در این قسمت به صورت کامل توضیح داده خواهد شد.

گواهی نامه رانندگی بین‌المللی یک ساله

این گواهی نامه به موجب کنوانسیون‌های بین‌المللی ۱۹۴۹ ژنو و ۱۹۶۸ وین با اعتبار یکسال از تاریخ صدور برای افراد دارنده گواهینامه ملی با اعتبار حداقل ۳۳ روز تحت کنوانسیون ۱۹۴۹ و حداقل یکسال تحت کنوانسیون ۱۹۶۸ صادر می‌گردد. این سند معادل ترجمه گواهینامه ملی پایه یکم، پایه دوم، پایه سوم و موتورسیکلت است. صفحات درونی این گواهینامه علاوه بر زبان فارسی به ۷ زبان زنده دنیا (انگلیسی، فرانسوی، روسی، اسپانیایی، عربی، آلمانی و چینی) ترجمه و پیوست گردیده است. علاوه بر آن در کشور‌های صادر‌کننده فاقد اعتبار بوده و دارندگان می‌بایست با رعایت قوانین و مقررات جاری در کشور مقصد اقدام به رانندگی نمایند.

گواهی نامه رانندگی بین‌المللی با اعتبار سه سال

گواهی نامه رانندگی بین‌المللی با اعتبار سه سال تحت کنوانسیون بین‌المللی ۱۹۶۸ وین صادر می‌گردد. اعتبار گواهینامه ملی برای متقاضیان دریافت گواهی نامه رانندگی بین‌المللی سه ساله، می‌بایست حداقل سه سال تمام باشد. این سند معادل ترجمه گواهینامه پایه یک، پایه دو، پایه سوم و موتورسیکلت است. صفحات درونی گواهینامه بین المللی علاوه بر زبان فارسی به ۷ زبان زنده دنیا (انگلیسی، فرانسوی، روسی، اسپانیایی، عربی، آلمانی و چینی) ترجمه و پیوست گردیده است. علاوه بر آن در کشور صادرکننده فاقد اعتبار بوده و دارندگان می‌بایست با رعایت کامل قوانین و مقررات جاری در کشور مقصد اقدام به رانندگی نمایند.

هزینه دریافت اسناد رانندگی بین‌المللی

ردیف
نوع خدمات
قیمت به ریال
1
ترجمه گواهی نامه موتور یا خودرو
4,300,000
2
ترجمه گواهی نامه خودرو و موتور
4,600,000
3
ترجمه گواهی نامه سه ساله خودرو یا موتور
12,130,000
4
ترجمه گواهی نامه سه ساله خودرو و موتور
13,200,000
5
دفترچه مالکیت
4,000,000
6
پلاک ترانزیت (خودرو)
13,000,000
7
پلاک ترانزیت (موتور)
5,600,000
8
کارنه دو پاساژ 5 برگی
10,700,000
9
کارنه دو پاساژ 10 برگی
11,600,000
10
کارنه دو پاساژ 15 برگی
12,300,000
11
کارنه دو پاساژ 25 برگی
13,500,000
12
کارت عضویت *
1,900,000
13
مخدوشی غیر چاپگر
440,000
14
علامت CD و IR
160,000
15
تغییر نام کارنه دو پاساژ
1,130,000
16
تمدید کارنه دو پاساژ
2,500,000
17
گواهی حضور
560,000
18
صدور قبض المثنی
560,000
19
تغییر تریلر (انتقال پلاک)
2,600,000
20
برچسب رهگیری
1,800,000
21
ضرب مجدد پلاک ترانزیت
6,300,000
22
ودیعه شرکت های حمل و نقل بدون کارنه
20,000,000
23
ودیعه شرکت های حمل و نقل با کارنه
30,000,000
24
ودیعه شرکت های مسافری با کارنه
30,000,000
25
ودیعه شرکت های خصوصی
30,000,000
26
تمدید کارنه های صادر شده توسط کلوپ ها
1,200,000
27
تأیید سوابق مدارک بین الملل (اعم از گواهینامه، دفترچه مالکیت، مدارک ترانزیت و …)
500,000
28
پیگیری مشکلات موردی اعضاء در پهنه جغرافیایی
500,000
29
پیگیری و هماهنگی جهت بازگشت اعضاء کلوپ به کشور مبداء
500,000

نکته مهم: شهروندان تهرانی می‌توانند با استفاده از سرویس نقره‌ای یا طلایی گواهینامه رانندگی بین المللی خود را بدون مراجعه حضوری و از طریق ثبت درخواست در سامانه VIP حداکثر تا 24 ساعت پس از ثبت درخواست، توسط پیک دریافت نمایند . در صورت وجود هرگونه ابهام یا نیاز به پشتیبانی سرویس‌های طلایی و نقره‌ای با شماره 33072700-021 و 09195378007 تماس حاصل نمایید.

سرویس نقره ای(بدون مراجعه حضوری)

در این سرویس متقاضی مدارک لازم را از طریق سامانه درخواست بارگذاری نموده و پس از تعیین محل، درخواست خود را نهایی می‌نماید. گواهینامه رانندگی بین المللی صادر شده پس از ثبت نهایی، در تاریخ و ساعت تعیین شده توسط سفیر کانون تحویل شما خواهد گردید .
هزینه بسته نقره ای بدون محاسبه هزینه گواهینامه رانندگی بین المللی 4,500,000 ریال است.

سرویس طلایی(بدون مراجعه حضوری)

در این سرویس سفیر کانون برای دریافت مدارک یکبار به محل از پیش تعیین شده توسط شما مراجعه نموده و پس از دریافت مدارک و پردازش های لازم گواهینامه رانندگی بین المللی صادره حداکثر 3 ساعت پس از ثبت درخواست توسط سفیر در همان محل تحویل شما خواهد گردید .
هزینه بسته طلایی بدون محاسبه هزینه گواهینامه رانندگی بین المللی 6,000,000 ریال است.

چکیده ای از راهنمای دریافت گواهینامه آنلاین

سفر به کشورهای مختلف دربردارنده هزینه‌های زیادی است که انتخاب خودرو شخصی برای تردد در شهر،گزینه مناسبی برای صرفه جویی در هزینه ها و آسایش در طول سفر است. یکی از مدارک لازم و ضروری برای اجاره خودرو در خارج از کشور، ارائه گواهینامه بین المللی رانندگی است. شما می‌توانید با دریافت گواهینامه بین المللی، در هر کشوری که هستید خودروی مدنظر خود را اجاره کنید. شرکت سعادت رنت ،یکی از شرکت‌های معتبر اجاره خودرو است که در شهرهایی از جمله استانبول و دبی خودروهای لوکس و مدل روز را با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای دریافت گواهینامه بین المللی می‌توانید وارد سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی شوید و به صورت آنلاین گواهینامه بین المللی خود را دریافت کنید یا از طریق مراجعه حضوری به دریافت گواهینامه بین المللی اقدام کنید.

چه کسانی به گواهی‌نامه بین‌المللی رانندگی نیاز دارند؟

 • همه افرادی غیر مقیم که قصد رانندگی در کشوری را دارند که امکان دریافت گواهی‌نامه ملی آن کشور برای ایشان وجود ندارد.
 •  افرادی که تمایل به دریافت کارت شناسایی بین‌المللی به غیر از گذرنامه را دارند.

مزایای دریافت این گواهی‌نامه کدام است؟

افراد متقاضی برای رانندگی در سراسر مرزهای مجاز زمینی می‌توانند با داشتن این سند بدون نیاز به هیچ آزمونی در سایر کشورها رانندگی کنند.

بهترین شرکت اجاره خودرو در فرودگاه امام، کدام است؟

سعادت رنت با ارائه خدمات منحصر به‌فرد در فرودگاه امام خمینی به عنوان بهترین شرکت اجاره خودرو در ایران شناخته می‌شود.

هدف از صدور این گواهی‌نامه چیست؟

هدف از صدور مجوز رانندگی بین‌المللی، تسهیل تردد رانندگان دارای گواهی‌نامه ملی ایرانی در کشورهای پذیرنده و همینطور مرزهای مجاز زمینی است.

گواهی‌نامه‌های بین‌المللی چند سال اعتبار دارد؟

مجوز رانندگی بین‌المللی با توجه به شرایط متقاضی و اعتبار گواهی‌نامه ملی و همچنین کشور مقصد با اعتبار یک سال و سه سال صادر می‌شود.

گواهی‌نامه موتور و ماشین یکی است؟

خیر اما ساختار کلی مجوزها یکسان بوده و بر اساس مندرجات درج شده در مجوز پایه رانندگی قابل تشخیص می‌باشد.

می‌توان گواهی‌نامه رانندگی با خودرو و موتورسیکلت را همزمان با هم دریافت کرد؟

افراد دارای گواهی‌نامه موتور سیکلت و خودرو به شکل توام، امکان دریافت مجوز بین‌المللی رانندگی به صورت مستقل یا تجمیعی را خواهند داشت.

تا چه مدت می‌توان از این گواهی‌نامه استفاده کرد؟

در صورت نداشتن اقامت در کشور مقصد می توان از تمام مدت اعتبار گواهینامه بین المللی استفاده کرد. در صورت دارا بودن اقامت در کشور مقصد بین سه تا شش ماه ( با لحاظ نمودن مقررات کشور مقصد ) می‌توان از گواهینامه بین المللی استفاده نمود.

چگونه برای دریافت گواهی‌نامه بین‌المللی رانندگی اقدام کنم؟

 • مراجعه به دفاتر اصلی یا نمایندگی‌های صدور اسناد کانون در سراسر کشور
 • درخواست آنلاین از طریق سایت به نشانی idp.taci.ir

آیا برای اجاره خودرو در خارج از کشور نیازی به داشتن این گواهی‌نامه است؟

بله؛ برای اجاره خودرو از شرکت های معتبر اجاره خودرو، دارا بودن مجوز رانندگی بین‌المللی الزامی است.

گواهی‌نامه چه مدتی پس از ثبت درخواست به دستم می‌رسد؟

دریافت مجوز رانندگی بین‌المللی با مراجعه به دفاتر مستقیم کانون و نمایندگی‌های صدور اسناد آنی بوده و در صورت ثبت درخواست اینترنتی حداکثر 7 روز پس از ثبت درخواست از طریق پست فقط در داخل کشور ارسال می‌گردد.
امکان دریافت غیر حضوری گواهینامه به صورت 24 ساعته در مناطق 22 گانه شهر تهران با استفاده از سرویس های vip میسر خواهد بود .

گواهی‌نامه دریافتی شامل مجوز رانندگی با چه خودروهایی می‌شود؟

افراد دارای گواهی‌نامه رانندگی پایه یک ، پایه دوم ، پایه سوم و موتورسیکلت مجاز به دریافت مجوز رانندگی بین‌المللی هستند و دارندگان آن می‌توانند مطابق گواهی‌نامه ملی خود اقدام به رانندگی نمایند.

آیا المثنی برای مدارک دریافتی از کانون جهانگردی و اتومبیلرانی صادر می‌شود؟

خیر؛ برای اسناد مفقودی یا مسروقه المثنی صادر نمی‌گردد و متقاضیان می‌بایست با طی مراحل قانونی نسبت به دریافت اسناد جدید اقدام نمایند.

آیا برای دریافت این گواهی‌نامه باید در آزمون شرکت کنم؟

برای دریافت مجوز رانندگی بین‌المللی نیازی به شرکت در آزمون نبوده و فقط دارا بودن گواهی‌نامه ملی دارای اعتبار ضروری می‌باشد.

197
|

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن