فاصله تهران تا تبریز چقدر است؟

فاصله تهران تا تبریز

‌امروزه با توجه به گرم شدن هوای تهران، اکثر افراد در فکر سفر به شهرها و مناطق خوش آب‌و‌هوای ایران هستند. تبریز با داشتن آب و هوایی خنک، مناظر طبیعی و جاذبه‌های دیدنی فراوان توانسته توجه گردشگران بسیاری را از تهران به سمت خود جلب نمایید. یکی از سوالاتی که ممکن است پیش از سفر برایتان پیش آید، این است که فاصله تهران تا تبریز چند کیلومتر است؟ باید گفت که فاصله تهران تا تبریز روی نقشه ۶۳۰ کیلومتر است که می‌توانید از طریق هواپیما، قطار، خودروی شخصی، اتوبوس این مسیر را طی کنید. به این نکته نیز توجه کنید که این فاصله با وسایل نقلیه مختلف، متفاوت است. یعنی با استفاده از سفر هوایی می‌توانید فاصله تهران تا تبریز را در در کمتر از ۱ ساعت طی کنید و یا با استفاده از سفر زمینی چندین ساعت را در جاده بگذرانید. با ما همراه باشید تا با انواع روش‌های سفر به تبریز و بازدید از جاذبه‌های آن آشنا شوید.

فاصله تهران تا تبریز

تهران و تبریز، دو شهر مهم و بزرگ ایران هستند که در دو نقطه متفاوت از این کشور قرار دارند. تهران، پایتخت ایران، در شمال مرکزی کشور و تبریز، یکی از مراکز تاریخی، فرهنگی و اقتصادی ایران، در شمال غربی آن واقع شده‌ است. فاصله بین تهران و تبریز، به صورت جاده‌ای، حدوداً بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ کیلومتر است، بسته به مسیری که انتخاب می‌شود. این مسافت را می‌توان با خودرو در حدود ۶ تا ۷ ساعت طی کرد، البته این زمان ممکن است بسته به شرایط جاده و ترافیک متغیر باشد. علاوه بر جاده، امکان استفاده از پروازهای داخلی و قطار برای سفر بین این دو شهر نیز وجود دارد که می‌تواند زمان سفر را کاهش داده و راحتی بیشتری را ارائه دهد.

فاصله تهران تا تبریز چند ساعت است؟

فاصله تهران تا تبریز از طریق جاده حدود ۶۳۰ کیلومتر است که طی کردن آن با سرعت عادی حدود ۷ ساعت به طول می‌انجامد. سفر به تبریز با استفاده از وسایل نقلیه‌ای چون اتومبیل شخصی، اتوبوس و قطار قابل رفت و آمد است. همچنین این شهر دارای فرودگاه بین‌الملی بوده و در طول هفته پروازهای مختلفی از سمت تهران به طرف تبریز پرواز می‌کنند.

روش‌های سفر از تهران به تبریز

تبریز یکی از مهم‌ترین و دیدنی‌ترین شهرهای ایران است. وجود صنایع مختلف و مراکز تجاری متعدد در این شهر، دلیلی بر عادی‌شدن سفر افراد از تهران به تبریز در هر زمان از سال شده است. برای سفر به این شهر، روش‌های مختلفی وجود دارد که در این قسمت به بررسی جزئیات مربوط به مسیر سفر از تهران به تبریز آشنا خواهید شد:

سفر با هواپیما از تهران به تبریز

سفر با هواپیما از تهران به تبریز کمترین طول مسیر و خستگی را دارد اما در این سفر امکان بازدید از مکان‌های دیدنی بین راه را نداشته و باید هزینه‌ی بیشتری را نیز بپردازید. در این مسیر شما از فرودگاه مهرآباد تهران حرکت می‌کنید و پس از گذشت ۵۰ دقیقه به فرودگاه شهید مدنی تبریز خواهید رسید. فاصله فرودگاه‌های تهران و تبریز با هواپیما ۵۲۸ کیلومتر است.

سفر از تهران به تبریز با قطار

در سفر با قطار شما می‌توانید از بازدید مناظر طبیعی و زیبای مسیر لذت برده و سفری شگفت‌انگیز داشته باشید. برای سفر از تهران به تبریز با قطار شما از ایستگاه راه آهن تهران و پس از گذشت ۱۳ ساعت شما به ایستگاه راه آهن تبریز می‌رسید. در فاصله تهران تا تبریز با قطار مسیری که از آن عبور می کنید شامل: کرج - قزوین - تاکستان - خرم دره - زنجان - میانه - خراسانک - مراغه - عجب شیر - آذر شهر است.

سفر با خودرو شخصی از تهران به تبریز

برای سفر از تهران به تبریز با خودروی شخصی، پیش از هرچیز باید خودرو را به تعمیرگاه برده و از سالم بودن آن مطمئن شوید. اکنون میتوانید با آرامش خاطر، دل به جاده زده و از زیبایی‌های مسیر لذت ببرید. شاید دوست داشته باشید بدانید که از تهران تا تبریز چند ساعت راه است؟ در این سفر شما باید  ۶۳۰ کیلومتر را طی ۷ ساعت طی نمایید. در سفر زمینی با خودروی شخصی، مکان‌ها و شهرهای دیدنی و زیبایی را خواهید دید که می‌توانید از آن‌ها بازدید کرده و از مسیر سفرتان نهایت لذت را ببرید.

شهرهای بین تهران تا تبریز  که با خودروی شخصی از آن‌ها عبور می‌کنید شامل: در مسیر: تهران - کرج - آبیک - قزوین - ابهر - زنجان – تبریز است.

اجاره خودرو برای مسافرت از تهران به تبریز

اجاره خودرو برای سفر از تهران به تبریز روشی راحت همراه با آزادی عمل است. شرکت‌های مختلف اجاره خودرو در تهران انواع مختلفی از ماشین‌های اقتصادی و لوکس را برای برطرف کردن نیاز مشتریان ارائه می‌دهند. مسافران می‌توانند با اجاره خودرو در تهران به تبریز سفر کرده و از زیبایی‌های این شهر دیدن کنند. در واقع با اجاره خودرو آزادی عمل شما نسبت به سفر با اتوبوس و قطار بیشتر شده و همچنین از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از سفر با لوازم نقلیه عمومی خصوصا برای خانواده‌ها و گروه‌های دوستانه است.

سفر با اتوبوس برای رفتن از تهران به تبریز

سفر از تهران به تبریز به وسیله اتوبوس کمی کسل کننده است و ممکن است شما را خسته کند. اما هزینه‌ها با سفر با اتوبوس تا حد زیادی کاهش یافته و علاوه بر آن خودرویتان دچار استهلاک نمی‌شود. لازم به ذکر است که اتوبوس‌ها برای صرف ناهار و خواندن نماز در مکانی مناسب توقف می‌کنند که می‌توانید استراحتی کوتاه در میان راه داشته باشید. فاصله تهران تا تبریز با اتوبوس، ۶۳۳ کیلومتر مسیر خواهد داشت که شما طی ۸ ساعت به مقصد خواهید رسید.

پایانه‌هایی که برای می‌توانید مراجعه نمایید: پایانه غرب، جنوب و بیهقی است که هر سه مورد به پایانه مرکزی تبریز می‌رسند.

مقاله پیشنهادی: سفر به خنک‌ترین شهرهای ایران در تابستان

بهترین مسیر تهران تا تبریز

بهترین مسیر برای سفر از  تهران به تبریز باتوجه به بودجه و زمان شما متفاوت است. در واقع در صورتی که زمان الویت شما باشد هواپیما بهترین مورد است. این انتخاب تا حدودی به زمان و بودجه شما بستگی دارد. ما در صورتی که بتوانید با خودرو شخصی سفر کنید می‌توانید در طول مسیر از شهرهای هم‌جوار نیز گذر کنید.

شهرهای بین تهران تا تبریز

برای رفتن از تهران به تبریز مسیرهای مختلفی وجود دارد. در نهایت شهرهای زیر را می‌بینید:

  • کرج
  • قزوین
  • زنجان
  • میانه
  • تبریز

مقاله پیشنهادی: راهنمای سفر به ایران

جاذبه‌های دیدنی تبریز

تبریز دارای جاذبه‌های دیدنی بسیاری است که توانسته توجه افراد بسیاری را در داخل و خارج کشور به این مکان‌ها جلب کرده و آن‌ها را به بازدید از تبریز ترغیب کند. در این قسمت به چند نمونه از مکان‌های تاریخی و گردشگری تبریز می‌پردازیم.

پیشنهاد شگفت‌انگیز: بسیاری از مسافرانی که به‌صورت گروهی با لوازم نقلیه عمومی مانند هواپیما، قطار یا اتوبوس به تبریز سفر می‌کنند از خدمات اجاره ون در تبریز برای گشت‌وگذار در نواحی تاریخی و دیدنی این شهر استفاده می‌کنند.

بازار بزرگ تبریز

بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده جهان به شمار می‌آید. در این بازار مدرسه، مسجد و کاروان‌سراهای تاریخی زیادی وجود دارد که با نماهای آجری و گنبدها و طاق‌های زیبا ساخته شده و بر جذابیت‌های بازار بزرگ افزوده‌اند. همچنین این بازار یکی از آثار مهم ثبت شده در یونسکو است که جزو جاذبه‌های گردشگری ایران قرار دارد.

مسجد کبود یا مسجد جهانشاه، از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری تبریز

مسجد کبود در قرن نهم هجری بنا شد. این مسجد به عنوان یکی از نمونه‌های برجسته معماری اسلامی تبریز شناخته می‌شود. مسجد کبود به دلیل کاشی‌کاری‌های لاجوردی که در داخل و خارج بنا استفاده شده است “فیروزه جهان اسلام” نامیده می‌شود. شما می‌توانید روی کاشی‌های ایوان طرح های آبی از انواع خطاطی های زیبا و هنرمندانه را مشاهده نمایید.

ارگ تبریز (علیشاه)، از آثار تاریخی تبریز

ارگ تبریز که با نام ارگ علیشاه نیز شناخته می‌شود، دارای قدمتی ۷۰۰ ساله است. بنای اصلی ارگ به قرن هشتم میلادی برمی گردد. ارگ تبریز تنها بنای مرتفع تبریز بوده است که در اثر گذر زمان و وقوع زمین لرزه‌های متعدد و جنگ‌ها، تا حدود زیادی تخریب شده است. در حال حاضر از این بنا تنها یک دیوار مرتفع باقی مانده است که به آن ارگ تبریز یا ارگ علیشاه گفته می‌شود.

ائل‌گلی

ائل گلی در جنوب شرقی تبریز قرار دارد که تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می‌کند. وقت بازدید از ایل‌گلی یا «شاه گلی» می‌توانید از پیاده‌روی در میان درختان و گل‌ها لذت ببرید، روی دریاچه قایق‌سواری کنید، در رستوران‌ها و کافه‌های داخل و اطراف ایل‌گلی «کوفته تبریزی» و «کباب» بخورید، و به مجموعه‌ی «سورتمه‌سواری» تبریز در جنوب شاه‌گلی بروید.

مقبره‌ الشعرا

مقبره‌ الشعرا یکی از مناطق دیدنی تبریز با معماری مدرن است. این بنا یادبودی از شاعران و ادیبان مدفون در گورستان خرساب است و به‌عنوان نماد تبریز نیز شناخته می‌شود. در مقبره‌ الشعرا شاعرانی ازجمله اسدی طوسی، خاقانی شروانی و شهریار دفن شده‌اند.

موزه‌ی استاد شهریار

موزه‌ی استاد شهریار که محل زندگی «محمدحسین شهریار» بوده است که در محله‌ی «مقصودیه» تبریز قرار دارد. این خانه پس از فوت استاد به موزه‌ای برای بزرگداشتش تبدیل شده و شیفتگان شعر و ادب را به سوی خود می‌خواند.

در نظر داشته باشید که تبریز به شهر شیرینی نیز معروف است و دو شیرینی بسیار خوشمزه به نام باقلوا و نوقا به عنوان سوغاتی می‌توانید تهیه نمایید.

مقاله پیشنهادی: راهنمای سفر به ایران

اجاره خودرو از تهران و تبریز

همانطور که گفته شد بهترین روش برای سفر به تبریز، خودروی شخصی است. در صورتی که به هر دلیلی خودروی در اختیارتان نبود می‌توانید از مجموعه سعادت رنت خودروی مناسبی را اجاره کرده و فاصله تهران تا تبریز را طی کنید. خودروهای سعادت رنت را می‌توانید به صورت با راننده و بدون راننده کرایه نمایید.

برای اجاره خودرو در تهران و اجاره خودرو در تبریز می بایست به سایت مجموعه مراجعه کرده و با مطالعه شرایط و مدارک لازم برای اجاره خودرو، ماشین موردنظرتان را رزرو کنید. در نظر داشته باشید در صورتی که قصد سفر گروهی را داشتید می توانید به اجاره ون و اتوبوس بپردازید.

سوالات متداول

در ادامه به چند سوال و جواب متداول درباره فاصله تهران تا تبریز می‌پردازیم.

فاصله تهران تا تبریز چقدر است؟

فاصله تهران تا تبریز تقریباً ۶۰۰ کیلومتر است که از طریق جاده می‌توان این مسافت را طی کرد.

با خودرو چه مدت زمانی طول می‌کشد تا از تهران به تبریز برسیم؟

مدت زمان سفر با خودرو از تهران به تبریز حدوداً ۷ ساعت است، البته این زمان بسته به شرایط ترافیک و وضعیت جاده‌ها متغیر است.

آیا سفر با قطار از تهران به تبریز امکان‌پذیر است و چه مدت زمانی طول می‌کشد؟

بله، سفر با قطار از تهران به تبریز امکان‌پذیر است و معمولاً حدود ۱۳ ساعت زمان می‌برد. قطارهای مختلفی با کلاس‌های متفاوت خدمات‌رسانی می‌کنند.

آیا پرواز مستقیم از تهران به تبریز وجود دارد و مدت زمان پرواز چقدر است؟

بله، پروازهای مستقیم از تهران به تبریز وجود دارد. مدت زمان پرواز تقریباً ۵۰ دقیقه است، اما باید زمان رسیدن به فرودگاه و انتظار برای پرواز را نیز در نظر گرفت.

ویرایشگر: شادی قلی خانی
(5.00)
:
نظر خود را بنویسید
نظرات
نام کامل : پشتیبان سعادت رنت | تاریخ : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ ۱۲:۰۳

سلام و وقت بخیر. پیشنهاد می‌کنیم اگر بچه‌دار هستید و لوازم زیادی با خود دارید بهتر است خودروهای suv مانند توسان، اسپورتیج یا تیگو 7 پرو را باتوجه به بودجه خود انتخاب کنید.

نام کامل : شهرزاد | تاریخ : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ ۱۲:۰۰

اگه بخوام ماشین اجاره کنم واسه یه خونواده چهار نفره چه ماشینی رو پیشنهاد میکنید؟