سفره های افطار ماه رمضان، با غذاهای آسیایی

سفره های افطار ماه رمضان، با غذاهای آسیایی

با مشهور ترین غذاهای مسلمانان جهان در ماه رمضان آشنا شوید

 

ماه رمضان ماه مهمانی خدا است. همه ما می دانیم که شروع ماه رمضان با نعمت های بی شمارش همراه است. برخی از این نعمت ها شامل غذاهای ویژه ماه رمضان می باشد که در جوامع مختلف رنگ و بوی مخصوص به خود را دارد. مسلمانان جهان نیز مانند مردم ایران در تمام طول روز از خوردن و آشامیدن خودداری می کنند و در پایان روزه داری و پس از افطار روزه خود را با غذاهای خوشمزه سنتی مخصوص باز می کنند. این ماه در کشورهای مختلف دنیا با سنت های گوناگونی همراه است.

در ماه رمضان زنان مسلمان کنار وعده افطار و سحر، خوراکی ها و دسرهای مخصوص کشور خود را  پخته و از آنها استفاده می کنند. این غذاها بیشتر توسط بانوان پخته می شود اما در بعضی از کشورها در کنار خیابان ها و یا در رستوران ها نیز پخته می شود و در اختیار روزه داران قرار می گیرد.

غذاهای سنتی در ماه رمضان نسبت به ماه های دیگر سال از اهمیت بیشتری برخوردار باشد و طرفداران زیادی دارند. شما می توانید در ماه مهمانی خدا با تهیه برخی از خوراکی های کشور های مختلف دنیا به سفره های خود رنگ و بوی جدیدی بدهید. در  ادامه شما را با مشهورترین خوراکی های افطار مردم مسلمان سراسر دنیا  آشنا خواهیم کرد. در بیشتر کشورهای مسلمان بهترین و خوشمزه ترین غذاها در ماه رمضان پخته می شود.  با هم سرکی میزنیم به سر سفرهای افطار مردم این کشورها.

 

خوراکی مخصوص ماه رمضان در مصر

Umm Ali یک دسر لذیذ مصری است. این دسر بسیار نرم  و خامه ای می باشد و از مخلوط شیرینی و آجیل های مختلف تهیه میشود. این دسر در بین مردم مصر بسیار پرطرفدار است و غذای محبوب آنها در ماه رمضان می باشد. این دسر یک غذای سنتی است که به سلسله ایوبید باز می گردد و آماده کردن آن بسیار کم هزینه  است. دسر  Umm Ali را به صورت داغ و با روغن زیتون و نان مصرف می کنند.

 

خوراکی های مخصوص کشور ترکیه در ماه رمضان

 

در کشور ترکیه به دلیل فرهنگ های مختلف تنوع غذایی زیادی وجود دارد. آمدن ماه رمضان در ترکیه با شور و نشاط همراه است.  مسلمان ترکیه نیز همانند دیگر مسلمانان جهان با آمدن این ماه روزه گرفته و دست از خوردن و آشامیدن باز می دارند. رستوران های ترکیه در این ماه بهترین منو غذایی خود را برای روزه داران ارائه می دهند. اولین خوراکی که جزو غذاهای جدا ناپذیر از سفرهای افطار مردم ترکیه است چای و نوعی باقلواست که طرفداران زیادی دارد.

غذای محبوب مردم ترکیه در این ماه نوعی پیتزا با سبزیجات و گوشت است که پیده  نام دارد. پیده در بیشتر رستوران ها پخته می شود و کنار خوراکی های متنوع سفره افطار مورد استفاده قرار می گیرد. غذاهای دیگری که در سفره افطار مسلمانان ترکیه مشاهده می شود: سوجوک، پاستاراما و بوروک نام دارد. سوجوک نوعی سوسیس و بورک نوعی پیراشکی خانگی کشور ترکیه می باشد. ما به شما توصیه می کنیم اگر به ترکیه سفر کردید حتما طعم فوق العاده بوروک های ترکیه را بچشید.

مردم ترکیه از نوعی دسر معروفی نیز به نام گولاک که از شیر و خمیر و انار درست شده است هنگام افطار استفاده می کنند. دیگر خوراکی این ماه شربت آب رز می باشد که نوعی نوشیدنی سنتی عثمانی است. 

 

ماه رمضان در کشور هند

خوراکی های ماه رمضان در هند

 

بیشتر مردم هند روزه خود را با آب و خرما باز می کنند. بیشتر روزه داران در این ماه روزه خود را با حلیم پر ملات باز می کنند.

غذاها و خوراکی ماه رمضان در مناطق مختلف هند با یکدیگر متفاوت بوده و هر منطقه غذای مخصوص به خود را دارد. مسلمان در بخش شمالی هند مانند دهلی، بنگال،مادها پرادش و اوتار پرادش به طور معمول با میوه های تازه، خرمای تازه و آب میوه همراه با غذاهایی مانند سمبوسه و پاکورا روزه خود را باز می کنند.

دیگر خوراکی این منطقه شربت روح افزا است که بین مردم روزه دار بسیار پرطرفدار می باشد. در بخش های جنوبی کشور هند مانند تامیل نادو و کرالا  غذای مسلمان بشقابی از برنج قوام آمده با پوره گوشت و سبزیجات است که نانبو کانجی نام دارد.

غذای دیگر  این ماه در منطقه جنوبی هند "دروادای" نام دارد که نوعی  کتلت مخصوص این کشور می باشد. گیاهخواران این منطقه نیز در این ماه با نوعی فرنی افطار می کنند. همراه با غذاهای نام برده شده پاکوره نیز در بیشتر رستوران هند عرضه می شود. این غذا نام غذای فوری هندی است که به صورت گلوله های برشته شده خمیر همراه با مخلفات دیگر سرو می شود.

 

اندونزی

 

غذای مخصوص کشور اندوزی در ماه رمضان نوعی سوپ- دسر است که کولاک نام دارد. این غذا  شامل شیر نارگیل، پالم و قطعه هایی از میوه های گرمسیری می باشد. نوشیدنی کلامپا مودا یکی از نوشیدنی های مختص ماه رمضان در کشور اندونزی است که از نارگیل تازه چیده شده تهیه می شود.

افغانستان

کشور افغانستان نیز در ماه رمضان غذاهای لذیذ و خوش بوی مخصوص به خود را دارد. افطار روزه داران افغانستانی معمولا سنتی است که شامل "شوروا" که نوعی سوپ است، خرما، "پیازا" (گوشت در سس پیاز خورشتی)، "مانتو " (چاشنی، گوشت چرخ شده پیچیده شده در ماکارونی)، "کابلی پلاو" (برنج با عدس، کشمش، هویج، و گوشت بره)، "بولانی" (گوشت سرخ شده یا نان پخته با پر کردن گیاهی) و برنج می باشد. 

 

غذای روزه داران در بنگلادش

 مسلمان بنگلادش به دلیل شباهت فرهنگی که با کشور هند دارند از غذاهای مشترکی در ماه رمضان استفاده می کنند. مسلمانان در بنگلادش نیز در ماه رمضان آیین خاص خود  را دارند. با آمدن ماه رمضان مسلمانان از اماکن مذهبی غبارروبی کرده و به استقبال این ماه مبارک می روند. مردم بنگلادش در ماه رمضان غذاهای متنوعی بر سر سفره های افطار خود قرار می دهند. مهمترین غذاهای پخته شده در آشپرخانه بنگلادشی ها که می توان از آن نام برد پیاژو می باشد. این غذا با رب، عدس، پیاز خرد شده و فلفل سبز تهیه می شود. دیگر غذای محلی این منطقه بیگونی است که  با برش نازک بادمجان در یک خمیر نازک از آرد گرم غوطه ور در روغن و حلیم  پخته می شود.

 

مطالب بیشتر :

اجاره خودرو

اجاره ماشین عروس