معرفی دره کال جنی و راهنما یک سفر هیجان انگیز به آن!

معرفی دره کال جنی و راهنما یک سفر هیجان انگیز به آن!

دره کال جنی که به آن دره جنیان نیز گفته می‌شود یک مکان رازآلود است و در شهر طبس قرار دارد. این دره که در استان خراسان جنوبی است یکی از جاذبه‌های طبیعی و خیلی مهم این استان و کشورمان ایران است. بومیان این منطقه معتقدند که این مکان محل رندگی ارواح و بسیار مرموز است. اگر می‌خواهید تجربه‌ای متفاوت از تماشای جاذبه‌های طبیعی به دست بیاورید، پیشنهاد می‌کنم این مکان را از دست ندهید. در ابتدای ورود به این دره، زیبایی‌های چشم نواز آن شما را به طرف درون دره می‌کشد. دره کال جنی هر ساله میزبان تعداد زیادی از توریست‌های داخلی و خارجی است که می‌خواهند این منطقه اسرارآمیز را بازدید کنند.

کال جنی کجاست؟

همان‌طور که بالاتر گفتیم دره کال جنی در استان خراسان جنوبی و در کویر طبس واقع شده است. این دره در نزدیکی‌های روستا ازمیغان قرار دارد و با خود طبس حدود ۳۵ کیلومتر فاصله دارد شما با حدود ۲۵ دقیقه رانندگی از طبس می‌توانید به این مکان برسید. همچنین فاصله تهران تا دره کال جنی حدود ۹۰۰ کیلومتر است و این مسافت حدود ۱۰ ساعت طول می‌کشد. اگر ماشین شخص ندارید یا به هر دلیلی نمی‌خواهید از ماشین شخصی خود برای سفر به این منطقه استفاده کنید، اجاره خودرو برای مسافرت یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست.

آدرس دره کال جنی: استان خراسان جنوبی، جاده طبس - بشرویه، دوراهی استخرِ شاعر، روستای فشاه

اجاره خودرو ارزان برای سفر

مسیر دسترسی به دره کال جنی

اگر قصد دارید با ماشین شخصی به کال جنی بروید، بهترین راه این است که از تهران به طرف سمنان بروید و از آنجا به طبس برسید. سپس از طبس به طرف شمال و شهر عشق آباد بروید و بعد از طی کردن ۲۰ کیلومتر به آبراهه‌ای می‌رسید و باید مسیر آن را حدود ۵ کیلومتر به طرف شمال طی کنید تا به دره کال جنی برسید.

آب و هوای کل جنی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم کال جنی دارای آب‌وهوای خشک و کاملاً گرم است و در کویر قرار دارد. اوج دما در فصل‌های گرم سال به ۴۹ درجه و کمترین دما در فصل سرد به منفی ۵ درجه سانتیگراد می‌رسد. همچنین بارش باران در این منطقه به ندرت اتفاق می‌افتد.

دره کال جنی

بهترین زمان سفر به کال جنی

دره کال جنی در یک منطقه کاملاً کویری که آب و هوای گرمی دارد قرار دارد. به همین دلیل نیز بهترین زمان بازدید از کال جنی، فصل پاییز و زمستان است. در این دو فصل آب و هوای این منطقه مطلوب و خوب است و شما گرمای طاقت فرسا را احساس نخواهید کرد.

دلیل نام گذاری دره کال جنی

نام این دره از دو بخش تشکیل شده است که بخش اول یعنی کلمه "کال" به معنی دره است. همچنین چون بومیان این منطقه بسیار معتقدند که این مکان در زمان‌های گذشته بسیار وهم‌آمیز بوده و محل زندگی و حضور ارواح بوده، بخش دوم نیز به اسم این دره اضافه شده است. البته نمی‌توان مطمئن بود که این ادعا بومیان واقعاً درست است یا خیر. ساختار این منطقه به گونه‌ای است که هنگام وزش باد صداهای عیبی از آن جا به گوش می‌رسد و همین می‌تواند سبب وحشت و ترس بومیان شده باشد.

دره کال جنی

شکل ظاهری کال جنی

کال جنی ظاهری شبیه به حرف V انگلیسی دارد و به دلیل ظاهر عجیبش جز مشهورترین دره‌های ایران است. این دره از یک بخش اصلی و چند بخش فرعی تشکیل شده است. اولین بخش و کال این دره از نخلستان تا روستا ازمیغان ادامه دارد. بعد از آن نیز بخش و کال اصلی شروع می‌شود و تا کانال منتهی به قنات ادامه دارد. دلیل سرسبزی این منطقه نیز آبی است که در کانال اصلی وجود دارد و از ازمیغان سرچشمه می‌گیرد و به قنات می‌رود. همچنین گفته می‌شود که این دره شباهت بسیار زیادی به گرند کانیون کشور آمریکا دارد.

طول این دره به حدود هشت کیلومتر می‌رسد و به دلیل شیب زیاد و دیواره‌های بلند بسیار حیرت انگیز است. ۳ کیلومتر ابتدایی رودخانه این دره از سنگ‌هایی با جنس آهک پوشیده شده است. پس از آن حدود ۲ کیلومتر نیز دارای جاذبه‌های فرسایشی است. در قسمت پایانی نیز که حدود ۳ کیلومتر طول دارد خشکه رودی وجود دارد. از ویژگی‌های بارز این دره می‌توان به باد خنک آن اشاره کرد که بسیار لذت بخش و بی‌بدیل است. این جاذبه طبیعی جز آثار طبیعی ملی ایران است و در سال ۹۶ ثبت شده است.

مقاله پيشنهادی: آثار ثبت شده ایران در یونسکو (همراه با آدرس و معرفی اثر )

دیدنی‌های دره کال جنی

 • نقش و نگارهای کال جنی
 • دودکش‌ها و تنورهای جن
 • جریان آب در کویر
 • حفره‌های شگفت انگیز

دره کال جنی

نقش و نگارهای کال جنی

بعد از این وارد کال جنی می‌شوید قطعاً نقش و نگارهایی را مشاهده می‌کنید که روی دیواره‌های بلند این دره قرار دارد. این نقش و نگارها به دلیل انواع مختلف فرسایش‌ها در طول هزاران سال به وجود آمده‌اند و به شما حس بسیار خوبی القا می‌کنند. نمی‌توان مطمئن بود اما با توجه به شواهد دیده شده، این احتمال داده می‌شود که در گذشته در این مکان رودخانه وجود داشته است. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم شکل ظاهری این دره به شکل حروف انگلیسی V و U است. دیواره‌های این دره به حدی بلند هستند که شما از پایین دره فقط می‌توانید قسمت کوچکی از اسمان را ببینید.

دودکش‌ها و تنورهای جن

فرسایش‌های آبی و بادی در کناره‌های رودخانه‌ای که قبلاً در این مکان وجود داشته است سبب به وجود آمدن دودکش‌ها و تنورهای جن شده است که بسیار زیبا و شگفت انگیز هستند. این دو پدیده تأثیر بسیار زیادی بر نام‌گذاری این منطقه داشته‌اند. دودکش‌ها در واقع همان ستون‌هایی هستند که به دلیل فرسایش ابی به وجود آمده‌اند و تنورهای جن نیز یک سری استوانه‌هایی هستند که داخلشان خالی است و به دلیل ورود جریان آب به درون دره تشکیل شده‌اند. در گذشته‌های دور که علمی وجود نداشت و کسی نمی‌دانست چرا این موارد به وجود آمده‌اند، وجود آن‌ها را به جن‌ها نسبت می‌دانند و آن‌ها را این‌گونه نام‌گذاری کردند.

جریان آب در کویر

وجود آب در بیابان کمی عجیب است. دقیقاً تفاوت این دره با سایر نقاط اطراف این است که در این مکان آب به صورت طبیعی وجود دارد. آبشارها کوچک که افراد بومی به آن "شُلن" می‌گویند و همچنین دریاچه‌های کوچک و کم عمق در این منطقه کویری وجود دارد. جریان ابی که در کال جنی قرار دارد به صورت کاملاً طبیعی به سمت قنات می‌رود. این جریان به حدی منظم است که در نگاه اول همه فکر می‌کنند این مسیر توسط انسان‌ها ساخته شده است و طبیعی نیست. در همین بخش از دره نیز زیبایی‌های طبیعی و نقش و نگارها به اوج خود می‌رسد و نشان می‌دهد که در سال‌های بسیار گذشته در این منطقه رودخانه وجود داشته است.

دره کال جنی

حفره‌های شگفت انگیز

در قسمت‌هایی از دیواره‌های دره کال جنی حفره‌هایی وجود دارند که در نگاه اول به نظر می‌آید که به دلیل فرسایش و به شکل طبیعی به وجود آمده‌اند، اما این حفره‌ها نشانه‌هایی از وجود تمدن در کال جنی هستند. در قسمتی از این دره یک حفره‌ای وجود دارد که می‌توان داخل آن رفت و مکان جدیدی را مشاهده کرد. تمام این موارد نشان می‌دهد که در گذشته‌های دور انسان‌هایی در این مناطق زندگی می‌کردند.

مقاله پيشنهادی: شهرهای ناشناخته ایران

امکانات و تفریحات در کال جنی

 • پیمایش دره
 • آب‌بازی
 • تماشای طبیعت اطراف
 • عکاسی در طبیعت زیبا

دره کال جنی یک منطقه بسیار جذاب و یک جاذبه طبیعی است و امکانات خاصی ندارد اما به دی زیبا و اعجاب انگیز است که می‌توانید ساعت‌ها در این منطقه بگردید و از آن لذت ببرید. همچنین می‌توانید از امکانات روستاهایی که در نزدیکی این منطقه قرار دارند نیز استفاده کنید.

پیمایش دره

دره کال جنی پر از زیبایی‌های شگفت انگیز و جالب است و برای دیدن همه این دیدنی‌ها باید با حوصله ساعت‌ها برای پیمایش در این دره صرف کنید. با پیمایش در این دره قطعاً تصاویر این مکان زیبا در یاد شما خواهد ماند.

دره کال جنی

آب‌بازی در دره کال جنی

در دره کال جنی جریان آب وجود دارد و مکانی بسیار مناسب برای تفریح خصوصاً برای کودکان است.

تماشای طبیعت اطراف دره کال جنی

قبل از ورود به کال جنی یک نخلستان بسیار زیبا در قلب کویر وجود دارد. این نخلستان می‌تواند هر توریستی را به خود جذب کند و تصور شما از کویر را تغییر دهد.

عکاسی در طبیعت زیبا کال جنی

اگر به بازدید از این جاذبه طبیعی کشورمان رفتید، حتماً تصاویری را با گوشی موبایل خود از کال جنی ثبت کنید. عکاسی از این دره می‌تواند تجربه‌ای به یاد ماندنی برای شما باشد.

در کال جنی کجا اقامت کنیم؟

 • اقامتگاه بوم‌گردی و عشایری دیکاکو
 • اقامتگاه بوم‌گردی آق سید ذبیح‌الله ازمیغان
 • اقامتگاه بوم‌گردی ناردون ازمیغان
 • هتل امیر طبس
 • مجتمع اقامتی نارنجستان
 • اقامتگاه بوم‌گردی هشت طاق طبس
 • اقامتگاه بوم‌گردی عمو نوروز طبس
 • اقامتگاه بوم‌گردی نخل و نرگس کریت
 • اقامتگاه بوم‌گردی سرای حجی پدر اصفهک
 • اقامتگاه بوم‌گردی آستو

اگر به بازدید از کال جنی رفتید و قصد اقامت در این منطقه را داشتید، دو گزینه پیش روی خود دارید. گزینه اول کمپ در این منطقه است و گزینه دوم نیز اقامت در هتل ا و اقامتگاه‌های است که در اطراف این منطقه وجود دارند.

اقامتگاه بوم‌گردی و عشایری دیکاکو

اقامتگاه بوم‌گردی و عشایری دیکاکو می‌تواند تا شصت توریست را پذیرش کند و ۴ چادر عشایری ۴۰ متری دارد و در هر چادر قابلیت اسکان ۱۵ نفر وجود دارد.

فاصله از کال جنی: ۵٫۷ کیلومتر  

آدرس: استان خراسان جنوبی، طبس، ۲۲ کیلومتری طبس، کال جنی

اقامتگاه بوم‌گردی آق سید ذبیح‌الله ازمیغان

اقامتگاه بوم‌گردی آق سید ذبیح‌الله ازمیغان در طبس قرار دارد. زمان تأسیس این مکان به زمان پهلوی برمی‌گردد. همچنین ظرفیت این مکان ۲۵ نفر است.

فاصله از کال جنی: ۹ کیلومتر

آدرس: استان خراسان جنوبی، طبس، روستای ازمیغان، کیلومتر ۲۵ جاده بشرویه

اقامتگاه بوم‌گردی ناردون ازمیغان

اقامتگاه بوم‌گردی ناردون در ازمیغان که یکی از روستاهای اطراف طبس است قرار دارد. اقامتگاه ناردون ۴ اتاق با ظرفیت ۸ نفر دارد و دارای سیستم سرمایشی گرمایشی نیز هست. سرویس بهداشتی که برای مسافران تعبیه شده مشترک است و در محوطه قرار دارد. همچنین این اقامتگاه به پارکینگ مجهز است.

فاصله از کال جنی: ۹ کیلومتر

آدرس: استان خراسان جنوبی، طبس، روستای ازمیغان

هتل امیر طبس

هتل امیر یک هتل دو ستاره است که در ورودی شهر طبس قرار دارد. تأسیس این هتل به سال ۹۲ برمی‌گردد و واحدهای آن ۳ و ۴ تخته هستند. ای هتل امکانات مختلفی مانند سرویس بهداشتی و حمام خصوصی، آشپزخانه، یخچال، تلویزیون و... را به توریست‌ها ارائه می‌دهد.

فاصله از کال جنی: ۳۳ کیلومتر

آدرس: استان خراسان جنوبی، طبس، ضلع جنوبی میدان بارگاه مطهر امامزاده حضرت حسین بن موسی الکاظم

مجتمع اقامتی نارنجستان

هتل نارنجستان در نزدیکی شهر طبس قرار دارد. سال تأسیس هتل نارنجستان به سال ۸۶ برمی‌گردد و میزبان توریست‌های خارجی و داخلی بسیاری در طول سال است. هتل نارنجستان دارای یک رستوران بسیار خوب است که در آن غذاهای محلی سرو می‌شوند.

فاصله از کال جنی: ۳۵ کیلومتر (نیم ساعت)

آدرس: استان خراسان جنوبی، طبس، میدان معلم، انتهای بلوار شهدای گمنام، بعد از دانشگاه پیام نور (ابتدای جاده خرو)

اقامتگاه بوم‌گردی هشت طاق طبس

اقامتگاه بوم‌گردی هشت طاق یکی از قدیمی‌ترین اقامتگاه‌های طبس است که قدمت آن به ۱۴۰ سال می‌رسد. در کنار این اقامتگاه یک کاروان‌سرای تاریخی وجود دارد می‌تواند از شصت توریست پذیرایی کند. 

فاصله از کال جنی: ۴۷ کیلومتر

آدرس: استان خراسان جنوبی، طبس، کیلومتر ۱۵ جاده طبس تهران

اقامتگاه بوم‌گردی عمو نوروز طبس

اقامتگاه بوم‌گردی عمو نوروز در شهر طبس واقع شده است و سبک طراحی آن روستایی است. شما با اقامت در این محل می‌توانید چند روزی زندگی روستایی را تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

فاصله از کال جنی: ۴۲ کیلومتر

آدرس: استان خراسان جنوبی، طبس، کیلومتر ۱۰ جاده اصفهان طبس، کردآباد

اقامتگاه بوم‌گردی نخل و نرگس کریت

اقامتگاه بوم‌گردی نخل و نرگس کریت یک مکان تاریخی و بسیار قدیمی است که در ابتدای ساخت یک کاروان‌سرا بود بعد از سال‌ها در دهه ۹۰ با بازسازی به اقامتگاه تبدیل شد. در این اقامتگاه درختان نخل و گل‌های نرگس وجود دارد و به همین دلیل آن را به این نام نام‌گذاری کرده‌اند. گفته می‌شود سن این اقامتگاه به بیشتر از ۳۰۰ سال می‌رسد.

فاصله از کال جنی: ۵۰ کیلومتر

آدرس: استان خراسان جنوبی، طبس، بافت قدیم روستای کریت (کیلومتر ۱۳ جاده طبس - بیرجند)

اقامتگاه بوم‌گردی سرای حجی پدر اصفهک

اقامتگاه بوم‌گردی سرای حجی پدر اصفهک در فاصله یک ساعتی از کال جنی قرار دارد. این اقامتگاه بوم‌گردی تقریباً کوچک است و گنجایش ۲۱ نفر را دارد. سرویس بهداشتی اختصاصی در این اقامتگاه وجود ندارد و همه گردشگران باید از سرویس بهداشتی عمومی استفاده کنند.

فاصله از کال جنی: ۷۳ کیلومتر

آدرس: استان خراسان جنوبی، دیهوک، روستای اصفهک

اقامتگاه بوم‌گردی آستو

اقامتگاه بوم‌گردی آستو در یک روستا در عشق‌آباد قرار دارد و با رمل‌های کویری پنجاه متر فاصله دارد. این اقامتگاه می‌تواند از ۲۵ توریست پذیرایی کند.

 • فاصله از کال جنی: ۸۰ کیلومتر
 • آدرس: استان خراسان جنوبی، طبس، عشق آباد، روستای حسن آباد اعتماد 

مقاله پيشنهادی: 7 جاذبه گردشگری مهم در ایران - برای سفر به این مکان ها عجله کنید

نکات سفر به کال جنی

 • کال جنی برای عموم به غیر از افراد سالمند، مناسب است.
 • حتماً با خودتان لباس اضافه ببرید.
 • کفشی که برای بازدید از این منطقه می‌پوشید حتماً مناسب پیاده روی و راحت باشد.
 • آب و یک عدد لقمه به‌عنوان میان وعده را فراموش نکنید.
 • حتماً با یک فردی که آن منطقه را می‌شناسد به بازدید کال جنی بروید.
 • وارد حفره‌های دره نشوید.
 • برای کمپ در این منطقه حتماً وسایل لازم مثل کیسه خواب همراه خود ببرید تا از گزند حشرات به دور باشید.

مکان‌های دیدنی اطراف کال جنی + آدرس

 • روستای ازمیغان: استان خراسان جنوبی، ۴۸ کیلومتری شمال شهرستان طبس
 • روستای گشن: استان خراسان جنوبی، شهرستان طبس، دهستان منتظریه
 • روستای جوخواه: استان خراسان جنوبی، شهرستان طبس، دهستان منتظریه
 • باغ گلشن طبس: استان خراسان جنوبی، طبس، بلوار امام خمینی
 • کال نمک: استان خراسان جنوبی، شهرستان طبس، دهستان منتظریه
 • روستای خرو: استان خراسان جنوبی، طبس، جاده خرو، پس از سد نهرین
 • چشمه آبگرم مرتضی علی: استان خراسان جنوبی، طبس، روستای خرو
 • سد شاه عباسی: استان خراسان جنوبی، طبس، روستای خرو
 • روستای اصفهک: استان خراسان جنوبی، دیهوک
 • روستای کریت: استان خراسان جنوبی، شهرستان طبس، دهستان نخلستان
 • شهر عشق آباد: استان خراسان جنوبی، شهرستان طبس، بخش دستگردان

در نهایت

بازدید از منطقه کال جنی یک تجربه عجیب و جدید برای شما خواهد ساخت. بازدید از این منطقه باستانی و زیبا می‌تواند هر فرد و توریستی را غرق لذت کند. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که همراه داشتن یک راهنما یا یک فردی که به منطقه آشنایی داشته باشد برای بازدید از کال جنی کاملاً ضروری است و حتماً باید وسایل موردنیاز را همراه خود ببرید تا دچار مشکلی نشوید. به‌طورکلی برای افرادی که دوست دارند از یک منطقه جدید و راز آلود بازدید کنند، دره کال جنی انتخاب کاملاً مناسبی است.

سؤالات متداول

قطعاً سؤالاتی درباره کال جنی ذهن شما را درگیر کرده است که در این بخش به برخی از آن‌ها پاسخ خواهم داد.

دره کال جنی در کجا قرار دارد؟

دره کال جنی در نزدیکی شمال طبس از شهرهای استان خراسان جنوبی قرار گرفته است.

بهترین فصل بازدید از کال جنی چیست؟

بهترین فصل بازدید از کال جنی، فصل پاییز است اما لازم به ذکر است که این منطقه در هر فصلی زیبایی خاص خودش را دارد.

آیا امکان اسکان در کال جنی برای یک شب وجود دارد؟

برای اقامت در کال جنی باید در این منطقه کمپ کنید و هیچ گونه اقامتگاه و امکانات اسکان در این منطقه وجود ندارد. برای اقامت در اقامتگاه و هتل باید به روستاها و شهرهای اطراف این منطقه مراجعه کنید.

ساعت و هزینه بازدید از کال جنی چقدر است؟

بازدید از این مکان به صورت شبانه روزی ممکن است و برای بازدید نیز هزینه‌ای ندارد.

(5.00)
:
نظر خود را بنویسید
نظرات