دره کال جنی مکانی که تنها نباید به آن سفر کنید

دره کال جنی مکانی که تنها نباید به آن سفر کنید

دره جنی یا کال جنی 

آیا تاکنون نام کال جنی یا دره جنی را شنیده اید ؟ کال جنی یا دره جنی یک دروازه ای شگفت انگیز در دل کویر است. منطقه ای که به قول روستاییان قدیمی  جن زده بوده، اما اکنون به یک منطقه گردشگری تبدیل شده است. 
کنجکاوی بیش از حد آدم ها همیشه برای آنها دردسرساز بوده است. گاهی سفری را آغاز می کنیم که پایانش را هم نمی دانیم. همیشه کشف رمز و راز بشر را به سوی خود می کشاند. کشف واقعیت‌ به ما انگیزه ای می دهد تا راهیه جاده‌های شگفت انگیز شویم. قرار است در این مقاله همراه ما باشید در سفر به رمزآلودترین منطقه ایران.
کال جنی مسیری دره ای شکل می باشد که به دلیل عبور سیلاب و آب به وجود آمده است. این منطقه یکی از قطب های مهم گردشگری کشورمان است که در دره ای پر آب در دل بیابان طبس واقع شده است. دره جنی به دلیل داشتن تونل ها و دیواره های متعدد، در بین مردم قدیمی جزو منطقه های جن زده به حساب می آمده است. داستان های متفاوتی در مورد کال جنی به گوش می خورد که هر کدام ما را مدهوش خود می کند.
 

بومی های این منطقه اعتقاد دارند که نباید به تنهایی به دره جنی رفت. زیرا جن ها در آن زندگی می کنند و ممکن است از دیدن آن ها زهر ترک شوند. گاهی اعتقادات و افسانه های تاریخی بومیان چنان جذاب می شود که راهی برایمان نمی گذارد جز بازدید از مکانی که این داستان های عجیب راجبشان دهان به دهان می شود.  یکی از این شنیده ها این است که در گذشته افرادی بوده اند که از روی کنجکاوی به داخل حفره های غار کال جن رفته و هرگز بر نگشته اند. 


کال جنی کجاست ؟


این دره مرموز یکی از مناطق مهم گردشگری خراسان جنوبی می باشد. کال جنی در شمال کویر طبس و در روستای ازمیغان واقع شده است. یک دره ای ساکت و پر آب، در دل کویری داغ که در آن آثار زندگی دوره ساسانی به چشم می خورد. شاید در نگاه اول ما احساس کنیم حفره های موجود دره نتیجه فرسایش طبیعی است اما با شک و تردید متوجه می شویم که آنها کار دست انسان است. 

چرا به این دره کال جنی می‌گویند؟


این نام مرموز برای خود داستانی دارد. نام کال جنی از دو بخش کال + جنی تشکیل شده است. کال واژه ای برای اشاره به یک دره یا مسیر ایجاد شده توسط سیل و جریان آب است. بخش دوم نام نیز به دلیل حضور جن‌ها به آن اضافه شده است.

این دره به دلیل ساختاری خاصی که دارد پس از وزش باد صداهای عجیب و غریبی از آن به گوش می خورد. به همین دلیل است که مردم در گذشته بر این باور بوده اند که در این دره جنی ها زندگی می کنند.  اینجا با همه بیابان‌های اطرافش فرق می‌کند.


مسیر دسترسی


برای رسیدن به کال جنی  باید در 35 کیلومتری شمال طبس،  مسیر روستای ازمیغان را  پیش گرفت، نرسیده به ازمیغان، پس از جدا شدن از جاده آسفالت و دوراهی استخر شاعر و طی حدود 5 کیلومتر جاده خاکی به محل دره‌ می ‌رسیم. از دو مسیر می ‌توان وارد این دره شد. یکی انتهای جاده خاکی که به واقع ابتدای این دره است و متصل به کوه است و دیگری میانه ‌های این جاده خاکی که می ‌توان از طریق یک شکاف ایجاد شده به ‌وسیله فرسایش به درون دره راه یافت. ما راه ابتدایی را توصیه می ‌کنیم. در این محل که متصل به کوه است چشمه آبی روان است که یک منطقه سرسبز را ایجاد کرده است. درختان در هم تنیده نخل که به ‌صورت خودرو روییده ‌اند و نیزار را می ‌توان در اینجا مشاهده کرد.


ساختار کال جنی


در اینجا آب عنصری نایاب نیست بلکه در جای‌جای آن در دسترس است. در این دره آبشارهای کوچکی به چشم می خورد که مردم محلی‌ به آن‌ها شُلَن می‌گویند. حوضچه هایی در این اینجا تشکیل شده است که 1/5 متر عمق دارند و جای خوبی است برای تنی به آب زدن و فرار از گرمای تابستان. تونل های مهندسی شده ای در دره ساخته شده است که آب را به درون قنات هدایت می‌کند. اگر کمی دیگر در مسیر دره به راه خود ادامه ‌دهیم حفرات در دیواره نگاه ما را متوجه خود خواهد ساخت.
این دره دارای 16 کیلومتر دیواره های بلند و پرشیبی است. در تمام دیواره های این دره نقش و نگارهایی جالب خودنمایی می کنند. آنچه که بسیار جالب است وزش باد خنک در دره است که در این سرزمین  بیابانی به ویژه در فصول گرم به وجود می آورد. دره جنی از سال 1396 در فهرست آثار طبیعی ملی ایران با نام کال جنی به ثبت رسیده است. محوطه کال جنی دارای غار ها، حفره ها و دخمه های زیادی است. تعدادی آبشار نیز در آن جاری است که وجود چنین آبشارهایی در دل کویر چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. 
بیشتر تونل های دره دست کند بوده و تمام آنها ساخته دست بشر می باشد. این امر نشان از آن دارد که در زمان ساسانیان و زرتشتیان کال جنی محلی برای زندگی بوده است. جوی های زیادی در مسیر وجود دارد که منجرب رشد گیاهان متفاوتی شده است. از این رو کال جنی در ماه های گرم سال و در فصل بهار دارای طراوت وسرسبزی بسیاری است. همین امر باعث شده که این منطقه یک مقصد گردشگری عالی به حساب آید.
کال جنی دارای دو کال فرعی و اصلی است. کال اصلی از نخلستان آغاز شده و تا روستای ازمیغان ادامه دارد. آبی که در کال اصلی جریان دارد از روستای ازمیغان سرچشمه می گیرد. این آب در ادامه مسیر خود وارد قنات شده و کال را ترک می کند.


دیدنی‌های کال جنی


کال جنی مقصدی مناسب برای افرادی است که می خواهند غرق در رمز و راز شوند. وجود خانه های گبری که دل دیواره ها برای ساکنان زرتشتیان ساخته شده و وجود تونل ها از دیگر جاذبه های گردشگری این دره می باشد. جالب است بدانید که در این دره مکانی وجود دارد که شما می توانید به راحتی در آن شنا کرده و آبتنی در طبیعت را امتحان کنید. کال جنی با تمام بیابان های اطرافش فرق می کند. 

 

سفر به کال جنی 


سفر به کال جنی طبس یکی از مکان های پر رمز و راز ایران به شمار می آید. فاصله طبس تا این دره 35 کیلومتر است. شما در فاصله ای کمی از شهر می توانید به قلب طبیعت زیبا پا بگذارید. این مقصد گردگشری می تواند برایتان میزبان خوبی در فصل نوروز باشد و برایتان تجربه زیبا و دوست داشتنی را به همراه داشته باشد.
معمولا افرادی که به کویر طبس سفر می‌کنند برای اینکه با این منطقه آشنا نیستند از خدماتاجاره خودرو و یا تور های مسافرتی برای بازدید از کال جنی استفاده می کنند. بیشتر مسافران  برای سفر به کال جنی اجاره خودر با راننده را انتخاب می کنند. راننده ای که بومی آنجا بوده و به خوبی با منطقه آشنا است.
بازدید از دره به این صورت می باشد که صبح برای بازدید از دره رفته و به گشت و گذار می‌پردازند و شب برای استراحت به طبس برمی‌گردند. گردشگران برای اقامت نیز شب را در یکی از هتل های شهرستان طبس سپری می کنند
اما اگر در برنامه شما یک شب ماندن حوالی دره است، می‌توانید در خانه‌های محلی روستای ازمیغان شب خود را به صبح برسانید. همچنین اگر با خودرو شخصی به این منطقه سفر کردید می توانید وسایل لازم برای کمپینگ در طبیعت را همراه خود برده و با چادر زدن اطراف کال جنی شبی پر از هیجان را تجربه کنید.