کدام شهرهای ایران فرودگاه بین المللی دارند؟

شهرهای دارای فرودگاه بین المللی در ایران

 بنا بر دلایل مختلفی چون گذراندن اوقات فراغت یا انجام امور اداری و کاری به سفر می‌رویم که برای این کار در زمان‌های بسیاری پرواز را انتخاب می‌کنیم. تفاوت فرودگاه بین المللی و داخلی این است که در فرودگاه‌های داخلی فقط سفرهای داخل کشور و در فرودگاه بین المللی سفرهای خارج از کشور انجام خواهد شد که البته گاهی مواقع استثنا هم وجود دارد.

همه می‌توانند برای سفر از طریق مسیرهای زمینی (به‌وسیله خودروی شخصی، اتوبوس یا قطار) و مسیرهای هوایی (با هواپیما) به مقصد مورد نظر خود بروند. همان‌طور که گفتیم سفرهای خارجی از طریق فرودگاه های بین المللی شهرهای ایران امکان‌پذیر است. پس باید در گام اول برای سفر به خارج از کشور، فرودگاه های بین المللی ایران را بشناسیم و از طریق آنها به شهر مورد نظر سفر کنیم.

در ایران شهرهایی چون تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، کیش، شیراز، بندرعباس، ساری و … فرودگاه بین‌المللی دارند که می‌توانید با استفاده از آنها به شهر مورد نظر خود سفر کنید.

در این صفحه از وب‌سایت سعادت رنت به طور کامل شما را با فرودگاه های بین المللی شهرهای ایران آشنا می‌کنیم تا بتوانید با کمک آن به مقصد خود سفر کرده و لذت ببرید.

برترین شرکت اجاره خودرو

کدام شهرهای ایران فرودگاه بین المللی دارند؟

 1. تهران - فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (IKIA) و فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
 2. مشهد - فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد
 3. شیراز - فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب
 4. اصفهان - فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی
 5. تبریز - فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی
 6. کیش - فرودگاه بین‌المللی کیش
 7. قشم - فرودگاه بین‌المللی قشم
 8. اهواز - فرودگاه بین‌المللی اهواز
 9. کرمان - فرودگاه بین‌المللی کرمان
 10. ساری - فرودگاه بین‌المللی ساری
 11. بندرعباس - فرودگاه بین‌المللی بندرعباس
 12. ارومیه - فرودگاه بین‌المللی ارومیه
 13. یزد - فرودگاه بین‌المللی یزد
 14. رشت - فرودگاه بین‌المللی سردار جنگل
 15. زاهدان - فرودگاه بین‌المللی زاهدان
 16. اردبیل - فرودگاه بین‌المللی اردبیل
 17. همدان - فرودگاه بین‌المللی همدان
 18. لارستان - فرودگاه بین‌المللی لارستان

ایران در حوزه‌ی صنعت هوایی به عمر صد‌ساله‌ی خود رسیده و توانسته تعداد فرودگاه‌ها را از بعد از انقلاب اسلامی ایران به طرز چشمگیری افزایش دهد. به این صورت که در گذشته تنها برخی از شهرهای ایران مانند تهران، اهواز و مشهد دارای فرودگاه بودند؛ اما امروزه شاهد حداقل یک فرودگاه در هر شهر ایران هستیم. همچنین مسافران می‌توانند از طریق فرودگاه‌های بین المللی مستقر در شهرهای مختلف ایران، سفرهای خارجی داشته باشند.

شهرهای دارای فرودگاه داخلی در ایران

 1. فرودگاه بوشهر
 2. فرودگاه سنندج
 3. فرودگاه ایلام
 4. فرودگاه بجنورد
 5. فرودگاه گرگان
 6. فرودگاه خرم‌آباد
 7. فرودگاه بیرجند
 8. فرودگاه بم
 9. فرودگاه بندر لنگه
 10. فرودگاه پارس‌آباد
 11. فرودگاه زابل
 12. فرودگاه چابهار (کنارک)
 13. فرودگاه جیرفت
 14. فرودگاه سبزوار
 15. فرودگاه سهند (تبریز)
 16. فرودگاه شهرکرد
 17. فرودگاه کاشان
 18. فرودگاه گچساران
 19. فرودگاه لامرد
 20. فرودگاه مهران

ایران دارای تعداد زیادی فرودگاه است که خدمات پروازی فقط برای مسیرهای داخلی ارائه می‌دهند. این فرودگاه‌ها در سراسر کشور پراکنده هستند و به شهرهای کوچک و بزرگ خدمت‌رسانی می‌کنند. لیست بالا شامل برخی از این فرودگاه‌ها است که تنها پروازهای داخلی را پوشش می‌دهند.

فرودگاه بین المللی در شهر تهران

فرودگاه بین المللی تهران که با نام فرودگاه امام خمینی شناخته می‌شود، اصلی‌ و بزرگترین فرودگاه ایران است که تنها پروازهای خارجی در آن انجام می‌پذیرد. هم اکنون بیش از 40 شرکت هواپیمایی داخلی و بین المللی در این فرودگاه مشغول به کار هستند.

فرودگاه امام خمینی دارای ۵ پارکینگ است که می‌توانید باتوجه‌به شرایط خود، از این پارکینگ‌ها استفاده کنید؛ همچنین می‌توانند به‌منظور رفاه حال خود یا مسافران، از خدمات اجاره خودروی فرودگاه امام سعادت رنت استفاده کنید.

از فرودگاه امام خمینی می‌توانید به ۴۱ مقصد در ۲۴ کشور جهان سفر کنید که لیست پروازهای خارجی آن عبارتند از:

بمبئی، کراچی، دبی، دوحه، ایروان، کویت، بیروت، ازمیر، آنکارا، استانبول، بارسلون، بلگراد، میلان، وین، پاریس، فرانکفورت، لندن، هامبورگ، اوکراین، مسکو، ایروان، باکو، قزاقستان، چین، شانگهای، تایوان، تایلند، مالزی، لاهور و دهلی‌نو.

مقاله پیشنهادی: فرودگاه بین المللی امام خمینی | هر آنچه نیاز دارید در مورد خدمات، امکانات و ... بدانید

آدرس فرودگاه امام خمینی تهران

تهران، بزرگراه خلیج‌فارس، کیلومتر ۳۰، فرودگاه بین المللی امام خمینی

فرودگاه بین المللی امام خمینی

فرودگاه بین المللی مشهد

فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد یکی از قدیمی ترین فرودگاه های ایران است که در سال ۱۳۳۰ به‌منظور اجرای پروازهای آموزشی و نظامی تأسیس شد. در ابتدای تأسیس، از فرودگاه مشهد تنها در پروازهای مشهد به مقصد تهران استفاده می‌شد که با گذشت زمان تعداد پروازها و خدمات این فرودگاه افزایش یافت و امروزه به‌عنوان یکی از فرودگاه های بین المللی شهرهای ایران شناخته شده و در سفرهای خارجی نیز از آن استفاده می‌شود.

در واقع در فرودگاه بین المللی مشهد پروازهای داخلی و خارجی زیادی انجام می‌شود که ترمینال ۲ فرودگاه را به پروازهای خارجی اختصاص داده‌اند. در حال حاضر در فرودگاه مشهد به کویت، استانبول، دوحه، دبی، باکو و پنجاب پرواز به‌صورت مستقیم انجام می‌شود.

اولین پارکینگ طبقاتی فرودگاهی، در فرودگاه مشهد با ظرفیت بیش از ۱۰۰۰ خودرو به‌منظور رفاه حال مسافران و همراهان تأسیس شد.

آدرس فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد

 مشهد، بلوار فرودگاه، فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد

فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد

فرودگاه بین المللی کیش

یکی از فرودگاه‌های حاضر در لیست فرودگاه‌های جنوب ایران، فرودگاه بین المللی کیش است. این فرودگاه که به‌ عنوان زیباترین فرودگاه ایران شناخته می‌شود، همه ساله میزبان گردشگرانی خواهد بود که برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت به جزیره‌ی کیش سفر می‌کنند.

این فرودگاه دارای ۴ ترمینال است که در سفرهای داخلی و خارجی از آن‌ها استفاده می‌شود؛ همچنین فرودگاه کیش با داشتن مساحتی حدود ۹۰ هکتار، به‌عنوان یکی از بزرگترین فرودگاه های ایران شناخته می‌شود.

نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که قیمت بلیط‌های این فرودگاه ثابت نبوده و بر اساس تعداد مسافران این جزیره، مشخص می‌شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید سفری کم‌هزینه داشته باشید، سعی کنید زمان‌هایی که به دلیل آب‌وهوای گرم مسافران کمتری علاقمند به سفر به این مقصد هستند شما به کیش سفر کنید یا بلیط‌های اکونومی را بخرید.

مقاله پیشنهادی: معرفی کامل فرودگاه بین المللی کیش

آدرس فرودگاه کیش

هرمزگان، جزیره کیش، فرودگاه بین‌المللی کیش

فرودگاه بین المللی کیش

نکته: اکثر مسافران به دلیل راحتی و سرعت، پرواز با هواپیما را برای سفر به کیش انتخاب می‌کنند. مسافران می‌توانند برای راحتی و آزادی عمل بیشتر از خدمات اجاره خودرو در فرودگاه کیش سعادت رنت استفاده کنند تا سفر راحت‌تر و ارزان‌تری را نسبت به کرایه تاکسی تجربه کنند.

فرودگاه بین المللی شیراز

فرودگاه دستغیب شیراز یکی از فرودگاه های بین المللی کشور است که بعد از فرودگاه امام خمینی تهران به دلیل دارا بودن تجهیزات ناوبری و الکترونیک مدر توانسته عنوان مجهزترین و پیشرفته‌ترین فرودگاه ایران را به دست بیاورد.؛همچنین می‌توان گفت که بعد از فرودگاه مهرآباد، بزرگترین باند فرودگاه ایران، به فرودگاه شیراز تعلق می‌گیرد که دو باند پروازی به طول ۴۲۷۲ و ۴۳۳۴ متر دارد. این فرودگاه دارای ۲ ترمینال است که پروازهای داخلی در ترمینال ۱ و پروازهای خارجی در ترمینال شماره ۲ انجام می‌پذیرد. در آخر، این فرودگاه دارای دو پارکینگ روباز و طبقاتی است و روی‌هم‌رفته به‌اندازه‌ی ۸۷۰ خودرو ظرفیت دارد.

پیشنهاد: اگر جزو آن دسته از مسافرانی هستید که سفر با هواپیما را برای رفتن به شیراز انتخاب کردید می‌توانید با استفاده از خدماتی مانند اجاره خودرو در فرودگاه شیراز از سعادت رنت سفر خود را راحت‌تر، ارزان‌تر و خاطره انگیزتر کنید.

آدرس فرودگاه شهید دستغیب شیراز

شیراز، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز

فرودگاه بین المللی شیراز

فرودگاه بین المللی بندرعباس

فرودگاه بین المللی بندرعباس یکی از فرودگاه های جنوب ایران است که در هفته بیش از ۲۵۰ پرواز به شهرهای مختلف را به خود اختصاص داده است. از جمله امکانات این فرودگاه می‌توان به دفاتر مربوط به فروش بلیت، نمازخانه، پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه برای خرید سوغات و تنقلات، خدمات مربوط به تاکسی برای مقاصد درون‌شهری و بین‌شهری و… اشاره کرد.

آدرس فرودگاه بندرعباس

بندرعباس، چهار راه پگاه

فرودگاه بین المللی بندرعباس

فرودگاه بین المللی ساری

یکی از فرودگاه‌هایی که در لیست فرودگاه های شمال ایران واقع شده است، فرودگاه ساری با نام کامل (فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری) است. این فرودگاه دارای یک باند پرواز به طول ۲۶۴۸ و عرض ۴۵ متر است. فرودگاه ساری از نظر تعداد پرواز و مسافر، توانسته رتبه ۱۶ را بین تمامی فرودگاه‌های کشور کسب کند.

فرودگاه ساری دارای ۲ پایانه برای پروازهای داخلی و خارجی است و امکاناتی نظیر شعبه‌های بانکی، غرفه‌های تجاری، رستوران و... را به مسافران ارائه می‌دهد. در این فرودگاه دفاتر هواپیمایی بسیاری چون ایران‌ایر، آسمان، ماهان، کیش، تابان، قشم و کاسپین فعالیت داشته و آماده‌ی ارائه‌ی خدمات به مسافران خود هستند.

آدرس فرودگاه ساری

مسیر اتوبان ساری - نکا در شهرستان میاندرود، روبروی هتل بادله در انتهای بزرگراه جدید فرودگاه در بلوار شاه آباد

فرودگاه بین المللی ساری

فرودگاه بین المللی اصفهان

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان، یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران است که دارای دو ترمینال مخصوص پروازهای داخلی و خارجی می‌باشد. از خدماتی که این فرودگاه به مسافران خود ارائه می‌دهد می‌توان به پارکینگ فرودگاهی، اجاره خودرو به مسافران، اینترنت رایگان و... اشاره کرد.

پروازهای خارجی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان به ۴ کشور ترکیه، امارات، قطر و دبی انجام می‌پذیرد؛همچنین این فرودگاه ۱۶ پرواز داخلی به سایر نقاط کشور دارد که افراد می‌توانند از این فرودگاه به هرجای ایران که می‌خواهند به‌راحتی سفر کنند.

آدرس فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

استان اصفهان، اصفهان، بزرگراه شهرک صنعتی جی

فرودگاه بین المللی اصفهان

فرودگاه بین المللی تبریز

فرودگاه شهید مدنی تبریز یکی دیگر از فرودگاه های بین المللی ایران است که با نام فرودگاه بین المللی تبریز نیز شناخته می‌شود. این فرودگاه دارای پروازهای بدون توقف به ۱۳ مقصد در ۲ کشور ترکیه و آذربایجان و ۱۰ پرواز داخلی از شهر تبریز است.

از امکانات فرودگاه بین‌المللی تبریز می‌توان به فروشگاه‌های صنایع دستی و سوغاتی، رستوران، کافی‌شاپ، اینترنت، دستگاه‌های خودپرداز بانک، اتاق مادر و کودک، اتاق سیگار و … اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی: فاصله تهران تا تبریز

آدرس فرودگاه شهید مدنی تبریز

 تبریز، فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز

فرودگاه بین المللی تبریز

تفاوت فرودگاه بین المللی درجه یک و دو

طبق تعاریف ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی) در سند ۸۱۲۶، فرودگاه های بین المللی شهرهای ایران به دو دسته‌ی درجه یک و درجه دو تقسیم می‌شوند که تفاوت آنها در این است که فرودگاه های بین‌المللی درجه یک فرودگاه‌هایی هستند که برای ترافیک هوایی خارجی و بین‌المللی استفاده می‌شود.

درجه یک و دو برای فرودگاه‌های بین‌المللی، دسته‌بندی‌هایی هستند که براساس ویژگی‌های مختلفی از جمله اندازه، خدمات، تجهیزات و توانایی پذیرش هواپیماها تعریف می‌شوند. 

به طور کلی، فرودگاه‌های درجه یک به عنوان مراکز ترانزیت بین المللی شناخته می‌شوند و از لحاظ تعداد مسافران، بار و پروازها حجم بیشتری دارند. همچنین، فرودگاه‌های درجه یک اغلب برای برخی از خطوط هوایی اصلی و قدرتمند بین‌المللی مبدأ و مقصد هستند. در مقابل، فرودگاه‌های درجه دو عموماً کوچکتر، ساده‌تر و کمتر پیچیده هستند و معمولاً توانایی پذیرش هواپیماهای کوچکتر و کمتر را دارند. این فرودگاه‌ها معمولاً در شهرهای کوچکتر و مناطق روستایی قرار دارند و برای پروازهای داخلی و بین‌المللی کوتاه‌تر استفاده می‌شوند؛ همچنین از فرودگاه‌های بین‌المللی درجه‌دو برای ترافیک هوایی خارجی و بین‌المللی به‌صورت موقت یا با هماهنگی قبلی استفاده می‌شوند.

سخن آخر

در این صفحه از سعادت رنت به معرفی فرودگاه های بین المللی شهرهای ایران پرداختیم و شما را با مهم‌ترین فرودگاه های بین المللی آشنا کردیم. اکنون می‌توانید برای رفتن به مقصد مورد نظر خود از فرودگاه، از خدمات اجاره خودرو سعادت رنت بهره‌مند شوید.

اجاره خودرو فرودگاه مهرآباد، فرودگاه امام و سایر فرودگاه‌ها ارزان‌تر از استفاده از تاکسی است و به همین دلیل از خدمات پرمتقاضی شرکت سعادت رنت به شمار می‌رود. اجاره خودرو در فرودگاه‌ها به دو صورت با راننده و اجاره خودرو بدون راننده امکان‌پذیر است که می‌توانید باتوجه‌به شرایط خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات در رابطه با اجاره خودرو در فرودگاه‌ها لطفا از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

در ادامه به چند سوال متداول درباره فرودگاه‌های بین المللی در ایران پاسخ می‌دهیم.

ایران چند فرودگاه بین المللی دارد؟

ایران در کل دارای ۹۰ فرودگاه است که از بین آنها تنها ۱۸ فرودگاه به‌صورت بین المللی فعالیت می‌کنند.

زیباترین فرودگاه بین المللی ایران کجاست؟

فرودگاه کیش به‌عنوان زیباترین و پررونق‌ترین فرودگاه بین المللی ایران شناخته می‌شود.

چگونه می‌توان به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (IKIA) دسترسی پیدا کرد؟

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (IKIA) در جنوب تهران واقع شده است. دسترسی به این فرودگاه از طریق خودرو شخصی، تاکسی و خدمات اتوبوسرانی ممکن است. همچنین، یک خط ویژه اتوبوس از مرکز شهر تهران به فرودگاه وجود دارد. برنامه‌ریزی برای احداث خط مترو به فرودگاه نیز در جریان است.

آیا فرودگاه‌های بین‌المللی ایران خدمات ویژه‌ای برای مسافران بین‌المللی ارائه می‌دهند؟

بله، فرودگاه‌های بین‌المللی ایران معمولاً خدماتی مانند دفاتر ارزی، فروشگاه‌های معاف از مالیات، اتاق‌های استراحت VIP، امکانات اقامتی برای توقف‌های طولانی و خدمات اطلاعاتی برای مسافران بین‌المللی فراهم می‌کنند.

آیا در فرودگاه‌های بین‌المللی ایران اینترنت وای‌فای رایگان وجود دارد؟

بله، بسیاری از فرودگاه‌های بین‌المللی ایران از جمله فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (IKIA) و فرودگاه بین‌المللی مشهد خدمات وای‌فای رایگان را برای مسافران ارائه می‌دهند. با این حال، کیفیت اتصال و محدودیت‌های زمانی ممکن است در برخی فرودگاه‌ها متفاوت باشد.

(5.00)
:
نظر خود را بنویسید
نظرات