کلیسای مریم مقدس ، شورای خلیفه گری ارامنه تهران

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس تهران یکی از بناهای باشکوه  ایران است. این کلیسا در زمان پهلوی به دست معماری به نام نیکلای مارکف ساخته شده و سال 1381 با شماره ثبت 7237 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کلیسا مریم مقدس اولین کلیسای ارامنه تهران است.  

کلیساها، به عنوان نماد دنیای مسیحیت، به زیبایی تزئین شده و آثار منحصر به فرد معماری را به نمایش می گذارند. در حال حاضر نزدیک به 600 کلیسا در ایران وجود دارد که 90 مورد از آنها در آثار ملی ثبت شده و 3 کلیسا نیز به عنوان میراث جهانی شناخته می شوند.
برخی از این کلیساها نمونه های منحصر به فرد ساختمان های مذهبی مسیحی در سراسر جهان هستند و به عنوان الگوهای معماری شناخته می شوند. ما دوست داریم شما را دعوت کنیم تا برخی از این ساختمان های زیبا را ببینید. پس با ما همراه باشید 

کلیسای مریم مقدس کجاست ؟


کلیسای حضرت مریم در خیابان جمهوری ، خیابان میرزا کوچک خان جنگلی در امتداد خیابان سی تیر شهر تهران واقع شده است. این کلیسا در سال 1324 با هزینه شخصی به نام رومان عیسی یان، بنا شده است.

اگر خواستید برای بازدید و تماشای به این کلیسا بروید، باید بدانید که بازدید از آن با هماهنگی قبلی قابل انجام می باشد. در روزهای مراسم نیز هیچ فرد غیر ارمنی را به داخل راه نمی دهند. بسیاری از گردشگران مسیحی که از خارج از ایران وارد کشورمان می شوند با اجاره خودرو در تهران برای بازدید به این کلیسا رفته تا علاوه بر عبادت به تماشای معماری آن بپردازند.

تاریخچه شکل گیری 


در سال های 1300 تا 1310 شمسی پس از پایان جنگ جهانی اول به دلیل شرایط جدید اقتصادی و اجتماعی حاکم بر ایران، روستایان زیادی به شهر تهران مهاجرت کردند. ارمنیان ایران نیز جزو این دسته از افراد  بودند که طی این دو قرن با مهاجرت به تهران محله های جدید ارمنی نشین را در تهران ایجاد کردند. 
از آنجا که در این محل ها کلیسا وجود نداشت این افراد باید برای عبادت به محل های دیگر همچون بازارچه‌ی قوام‌الدوله، واقع در میدان وحدت اسلامی کنونی مراجعه می کردند. ارمنیان این منطقه برای حل مشکل خود با اجازه خلیفه گری اصفهان، که در آن زمان مسئولیت امور مذهبی ارمنیان را در تهران به عهده داشت، اقدام به برپایی کلیسای موقتی در سالن مدرسه هایکازیان که در خیایان میرزا کوچک خان قرار داشت، کردند.
به دلیل جابه جایی ارمنیان ساکن مناطق دروازه قزوین و شاه عبدالعظیم به محله‌ی حسن‌آباد، جمعیت این محله افزایش یافت به همین منظور نیاز به تاسیس یک کلیسا در این محله احساس می شد.
در  همین راستا از نیکلای لائوری خواسته شد تا با بوجه ی شصت هزار تومانی طرحی برای کلیسا پیاده سازی کند. در این بین آقای رومان عیسی یان هزینه ساخت کلیسا را تقبل کرد و  از معمار نیکلای مارکف خواسته شد که بر اساس بودجه در نظر گرفته شده ساخت کلسا را آغار کند.
این کلیسا اولین کلیسای جامع ارامنه تهران می باشد که در بین کلیسای های دیگر تهران جزو اصلی ترین و مهمترین آنها شناخته می شود.

معماری کلیسا 

معماری کلیسای مریم قدس

 

برخی از معماری های کلیسا برگرفته از معماری های زمان قرون وسطی در کشور ارمنستان است. ساختمان کلیسا به دلیل قرار گرفتن به روی صفه ای، در ارتفاع قرار گرفته است. به همین دلیل جهت ورود به کلیسا باید از پله هایی که در مقابل در ورودی قرار دارد وارد کلیسا شد.


پلان کلیسا چه از خارج و چه از داخل صلیبی شکل بوده و محراب نیز سمت شرق آن قرار دارد. محراب کلیسا دارای سه پنجره می باشد که در دو طرف آن اتاقهای کوچکی به صورت قرینه وجود دارد. درهای این اتاقها به سمت نمازخانه باز می شود. گنبد کلیسا به صورت دوازده ضلعی با دوازده نورگیر در بالای نماز خانه است.

گنبد اصلی کلیسا از معماری بیزانسی تاثیر گرفته و به هیچ وجه از معماری ارمنی پیروی نکرده است. گنبد کوچکی دومی در سمت غرب کلیسا وجود دارد که ناقوس کلیسا می باشد. کلیسای مریم دارای سه درب ورودی است. درب اصلی در انتهای سمت غربی و مقابل محراب قرار دارد. این در دارای سر در بزرگ با دو ستون می باشد. در بالای این درب درست بالای ناقوس، بالکنی وجود دارد که محل استقرار گروه کر کلیاس است.
بر روی دیوار شمالی، جنوبی و شرقی کلیسا فرورفتگی هایی وجود دارد که از بالای دیوار  تا صفه سه گوشی کشیده شده است. در بالای این صفه های سه گوش، حجاری به شکل نیم دایره به چشم می خورد که معماری آن اقتباسی از معماری قرون وسطی ارمنستان می باشد. این معماری باعث ایجاد سایه روشنی بر روی دیواره های خارجی و زیبایی بنا می گردد.
در چهار سمت کلیسا قسمت بالائی پنجره ها، حاشیه انتهائی و قسمت فوقانی دیوارها حجاری های زیبایی به صورت صلیب موجود است. در بالای سر در اصلی کلیسا نیز، سنگ نوشته ای مربوط به بنا و سازه کلیسا نصب شده است.

تک تک این اثرات باعث شده است که معماری این کلیسا تداعی گر یک بنایی منحصر به فرد باشد. حتما یک روز از هفته خود را صرف رفتن به کلیسا بکنید. 

موزه کلیسا 

موزه کلیسای مریم

موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان در کلیسای مریم مقدس

 سال 2008 در یکی از ساختمان های مجاور کلیسا، موزه ی ملی برای ارمنی ها به دست جاثلیق اعظم آرام یکم افتتاح شد. این موزه  مجموعه‌ ای شامل تصاویر و نقشه‌های کلیساها و دیرهای ارمنی‌های کشور، لوازم و ادوات مورد استفاده در مراسم کلیسا، کتب خطی با محتوای دینی، لباس‌های سنتی زنان ارمنی، مدارک و لوازم شخصی اسقف اعظم آرداک مانوکیان و گلچینی از آثار هنرمندان ارمنی ایران است.
یکی از وسایل موزه ، دستگاه شمع سازی است که تا چند سال پیش نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

کلیسای مریم مقدس با قدمتی 70 ساله ، یادآور خاطرات بسیاری از ارمنیان ایران است. به خصوص برای افرادی که ساکن محله ها ی اطراف آن هستند. وجود مزار افراد مهم و سرشناس ارمنی نظیر یپرم داوید داویدیان، معروف به یپرمخان، سردار مشروطیت و هوهانس خان ماسحیان به اهمیت این کلیسا افزوده است.

مراسم روز 23 اکتبر 1938 

مراسم مذهبی کلیسای مریم

مراسم مذهبی در کلیسای مریم مقدس تهران


این مراسم در سال 1938 با حضور مردم ارمنی تهران و افراد مهمی نظیر نماینده‌ی خلیفه‌گری اصفهان، روحانیان کلیساهای تهران و 31 ساقدوش که هر کدام یک از افراد  لوحی در دست داشته ، برگزار شد. در این روز، مراسم مذهبی به وسیله نِرسِس ملیک تانگیان، اسقف اعظم خلیفه‌گری ارمنیان آذربایجان برگزار شد که پس از انجام آن لوح ها در محل از پیش تعیین شده قرار گرفت. 
بنای کلیسا با قرار داده شدن اولین لوح به دست رومان عیسی یان در محل ساخت محراب، به صورت رسمی آغاز شد.
کار ساخت کلیسا با تمامی مشکلاتی که به دلیل جنگ جهانی دوم و اشغال ایران به دست نیروهای متفقین وجود داشت ، در 17 مرداد 1324ش (29 ژوئیۀ 1945م)، خاتمه یافت و کار خود را آغار کرد.

 

اجاره خودرو امروزه یکی روش های مهم برای حمل و نقل افراد است، که در حال حاضر کاربرد بسیاری دارد. افراد زیادی هستند که از خدمات شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اجاره ماشین برای حمل و نقل درون شهری یا مسافرت های خود استفاده می کنند. تا دیگر با مسائل وسایل حمل و نقل رو به رو نشوند. شما نیز اگر از شهرهای اطراف به تهران سفر می کنید می توانید برای بازدید از مکان های تاریخی و گردشگری این شهر با اجاره خودرو آسوده به گشت و گذار بپردازید.

سعادت رنت به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های اجاره ماشین مفتخر است که بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت اجاره خودرو می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

مطالب بیشتر : 

کلیسای وانک یا کلیسای نجات دهنده مقدس

تلفیق اشرافیت و هنر در کاخ های تهران