«تالار آینه»؛ گره خورده با نام کمال الملک

«تالار آینه»؛ گره خورده با نام کمال الملک

تالار آینه کاخ گلستان 

تالار آینه یکی از زیباترین اتاق های کاخ گلستان است که به دلیل اثر هنری کمال الملک بسیار مشهور می باشد. با ما همراه باشید در گذری به تاریخ باشکوه ایران. 
در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از زیباترین بخش های دیدنی کاخ گلستان آشنا کنیم. 

ایران یکی از کشورهایی است که دارای بسیاری از آثار تاریخی و باشکوه است. کاخ گلستان اثری تاریخی به جای مانده از زمان صفویه است که مانند یک جواهر پر زرق می درخشد. این مجموعه در زمان شاه طهماسب در دوره صفوی ساخته و در زمان کریم خان زند بازسازی و به عنوان محل اقامت در زمان پادشاهان قاجار مورد استفاده قرار گرفته است.

معرفی کاخ گلستان 

مجموعه کاخ گلستان آثار به جای مانده از ارگ تاریخی تهران است. این مکان محلی برای اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران محسوب می شود.

کاخ گلستان در مرکز شهر تهران واقع شده است. این کاخ یکی از پربازدیدترین و زیباترین مقصد گردشگری ایران است. کاخ گلستان  دارای مجموعه ای از بناهای ارزشمند و تاریخی است که در زمان های مختلف ساخته و تکمیل شده است. ساخت این بنا در زمان شاه عباس صفوی آغاز و تا زمان قاجار تحت تاثیر سفرهای اروپایی شاه تغییرات زیادی به روی آن اعمال شده است.
این بنا شاهد وقایع تاریخی مختلفی همچون انقلاب مشروطه تا تاج گذاری پهلوی اول و دوم بوده است. تمام آثار بی نظیر این عمارت از سالن ها و سقف های آینه ای تزئین شده، کاشی های نفیس تا باغ منحصر به فرد همه نمادی از یک معماری با شکوه ایرانی است. این عمارت با شکوه در میدان 15 خرداد واقع شده است.
تنها جاذبه ای در تهران که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، کاخ گلستان است که مجموعه ای با شکوه معماری اسلامی ایران را برای گردشگران  خارجی به نمایش می گذارد.
کاخ گلستان معروف ترین مقصد گردشگری بین المللی در پایتخت است. هر ماه رویدادهای ویژه در این کاخ برگزار می شود و هر روزه هزاران گردشگر از نقاط مختلف ایران  و جهان با تورهای مسفارتی از این مجموعه بازدید می کنند.

این کاخ دارای قسمت های مختلف می باشد که تالار آینه به عنوان یکی از زیباترین بخش های این کاخ شناخته می شود.

تالار آینه 

تالار آینه در کاخ گلستان و در غرب تالار سلام واقع شده است. قبل از ساخت تالار آینه در این محل عمارت چهل ستون چوبی وجود داشته است. 
تالار آینه هم زمان با تالار سلام ساخته شده است و جزو بنای موزه جدید کاخ گلستان محسوب می گردد. در شروع جابه جایی اشیا از موزه قدیم به موزه جدید این تالار به تاج کیانی و تخت کاووس اختصاص داشت.
در گذشته از تالار سلام برای مراسم های رسمی استفاده می شده است. تالار آیینه در قسمت جنوبی و روبه رویی باغ گلستان، دارای سه ارسی قوسی بزرگ با سه دهانه می باشد و از سمت سرسرا نیز دارای یک پنجره قوسی و 2 در بزرگ است.
تالار آینه از دو قسمت تشکیل شده است. هرکدام از این بخش ها مجزا بوده و دارای ورودی و سالن غذاخوری مخصوص به خود می باشند.

علت شهرت تالار آینه 

تالار آینه یکی از تالارهای مشهور مجموعه گلستان است. علت شهرت این تالار به دلیل نقاشی کمال الملک است. ناصرالدین شاه که برای بازدید از مدرسه دارالفنون به آنجا رفته بود با نقاش نوجوان کاشانی روبه روشد. او که شیفته نقاشی این جوان شده بود او را با خود به دربار برد. همین اتفاق آغازی بود برای خلق اثری زیبا و با شکوه که با نام کمال الملک گره خورده است. این تابلو که با نام تالار آینه مشهور است تصویری از اتاق های کاخ گلستان و تصویر ناصرالدین شاه را به نمایش می گذارد.

نقاشی تالار آینه

سال 1270 کمال الملک پس از گذشت ده سال از ساخت تالار آینه، نقاشی را با رنگ و روغن از تالار آینه رقم زد که بر شهرت و زیبایی آن افزوده شد. کمال الملک این نقاشی را به مدت 5 سال کشید و در این  نقاشی ناصرالدین شاه در تالار دیده می شود.

این اثر هنری نقش واقعی از انعکاس نورهای روش فرش ، آیینه کاری ها، پرده ها و چراغ ها را به خوبی به نمایش می گذارد.  نکته قابل توجه در مورد تالار آینه این است که اگر نقاشی کمال الملک از تالار آینه را مشاهده کنید تالار را بسیار وسیع تجسم خواهید کرد اما با مشاهده این تالار از نزدیک متوجه آن خواهید شد که تالار کوچک تر از آن چیزی است که تصور کرده اید. این مطلب می تواند نشان دهنده هنر نقاشی در با شکوه نمایی تالار باشد.این نقاشی هم اکنون در تالار سلام نگهداری می شود. در این تابلو ناصر الدین شاه مقابل ارثی وسط بر روی صندلی نشسته و تصویر تخت طاووس در گوشه جنوب شرقی تالار به خوبی پیدا است.

ساخت و معماری تالار 

ساخت این تالار در دوره ناصرالدین شاه بر عهده حاجی ابوالحسن معماری باشی ملقب به صنیع الملک بود. مسئولیت طراحی و تزئین این تالار را حاجی ابوالحسن معماری برعهده داشت و بنایی تالار نیز بر عهده میرزا یحیی خان معتمد الملک وزیر بوده است. 

معماری و بنایی این تالار به مدت سه سال طول کشیده است. اما تزئین و آیینه کاری آن نزدیک به  4 سال به طول انجامید و سرانجام سال 1260 شمسی مراحل ساخت آن به تمام رسید . در این تالار از آینه کاری بسیار زیبایی به کار گرفته شده است که زیبایی آن را دو چندان کرده.

دسترسی به تالار آینه کاخ گلستان

تالار آینه در قسمت غربی کاخ گلستان و چسبیده به تالار سلام می باشد. بازدید از جاذبه های تهران، به عنوان یکی از شهرهای مهم گردشگری ایران، با تمام خیابان های شلوغ آن گاهی به نظر غیرممکن است. گردشگران زیادی هستند که فقط برای اهداف و امور تجاری و یا به عنوان نقطه شروع تور ایران خود به تهران سفر می کنند. اما به دلیل قرار گیری این کاخ در منطقه ای شلوغ  رفت و آمد را برای گردشگران سخت کرده است. به همین دلیل بیشتر گردشگران خارجی ترجیه می دهند که از خدمات اجاره خودرو استفاده کنند.
اجاره ماشین جزو یکی از بهترین انتخاب ها برای گردشگران است. 


زیبایی شناسی تالار آینه

تالار آینه به همراه تالار سلام در سال 1253 شمسی توسط صنیع الملک ساخته شده است. اتمام این تالار همراه با تزینات آن تا سال 1261 به طول انجامید.

فضای داخلی تالار الهام گرفته از معماری و هنری اصیل ایرانی است. تمام دیوارهای این تالار با آینه های رنگی و دست ساز تزئین شده است. یکی از دلایل نام گذاری این تالار به همین دلیل است. تمام آینه های رنگی به کاربرده شده در تالار توسط هنرمندان ایرانی طراحی و ساخته شده است. برای ساخت درهای ورودی این تالار از چوب گردو استفاده شده و خراطی های آن الهام گرفته از هنر ایرانی می باشد. گچ بری های به کابرده شده در ستون ها و سقف تالار توسط معمار ایرانی انجام شده است.


بازدید از کاخ گلستان 

اگر قصد دارید از کاخ اشرافی گلستان  بازدید کنید و یا ناهار خود را در رستوران سنتی آن میل کنید و یا از موزه ها و نقاشی هایی که به سلسله قاجار بازمی گردد ، بازدید کنید کافی است که از موسسه اجاره خودرو ما خودرو مورد نیاز خود را رنت کنید. این مجموعه شامل تمام خدمات نظیر اجاره ون، اجاره خودرو با راننده ، اجاره ماشین بدون راننده می باشد.