تاثیرات گران شدن بنزین بر سر قیمت ها

گرانی بنزین چه تاثیری بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت؟ در هفته های اخیر صحبت بر سر گران شدن بنزین لیتری 1000 تومانی بود. خبر...

گرانی بنزین چه تاثیری بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت؟

در هفته های اخیر صحبت بر سر گران شدن بنزین لیتری 1000 تومانی بود. خبرها حاکی از آن است که این طرح به دلیل اختلافات مجلس و دولت درباره وضعیت قیمت بنزین فضای مبهمی ایجاد کرده و اختلافاتی در این موضوع به وجود آمده است. پس از خبر افزایش قیمت بنزین بسیاری از نمایندگان مجلس و حامی دولت نیز اعلام کردند که مخالف افزایش قیمت بنزین هستند. خبرها به گوش می خورد که قرار است بنزین با نرخ 1000 تومان با سهمیه 60 لیتر و با قیمت آزاد 2000 تومان عرضه شود. همچنین برای تاکسی ها نیز دولت سهمیه مجزایی را در نظر خواهد گرفت.


به دنبال خبر مبنی بر افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین هفته گذشته در اکثر پمپ بنزین ها  صف های طولانی برای زدن بنزین ایجاد شده بود. قیمت سوخت یکی از مهمترین دغده های مردم  می باشد چرا که افزایش قیمت سوخت مولفه مهم در بالا رفتن تورم در جامعه و نرخ کرایه ها است. چنانچه قیمت سوخت با افزایش همراه شود قطعا تاثیر بسزایی در جامعه خواهد گذاشت و آثار تورمی زیادی به همراه خواهد داشت. 

در همین راستا منوچهر حبیبی معاون امور اقتصادی استاندارد بیان کرد است که : در روزهای گذشته خبرهای انتشارهایی حاکی از خبرهای ضد و نقیض درباره افزایش و سهمیه بندی بنزین بوده است و موجب نگرانی مردم و صف کشیدن در مقابل پمپ بنزین شده است. وی نیز خاطر نشان کرد: مردم به شایعه ها در مورد افزایش قیمت بنزین در فضای مجازی توجه نکنند، زیرا مجلس و دولت هنوز تصمیمی جدی نگرفته اند.

معاون استاندار گفت: هرگونه تصمیم گیری مجلس شورای اسلامی و دولت درباره افزایش قیمت بنزین اطلاع رسانی می‌شود و مردم در این باره نگران نباشند. وزیر اقتصاد نیز در مورد قیمت بنزین اظهار داشته است که قطعاً به دنبال کاهش فساد، رفاه حال مردم و افزایش و رشد سرمایه‌گذاری از طریق اصلاح رایانه بنزین هستیم و موضوع بر سر قیمت آن در حال بررسی است نباید اجاره بدهیم این سرمایه ملی حدر برود..

از طرف دیگر مقامات بلند پایه دولتی حتی شخص خود رئیس جمهور همچنان تأکید زیادی بر اصلاح قیمت سوخت بر اساس برنامه ششم توسعه داشته است. متاسفانه این خبر نه تنها باعث بار روانی در بین مردم شد بلکه امنیت جامعه را تحت شعاع قرار داده است. در مورد بنزین باید گفت که فعلاً موضوع سهمیه بندی متوقف شده است. قرار است دولت و مجلس مشترکت در این باره بحث و بررسی کنند و راهکاری بی اندیشند.

افزایش 50 درصدی بنزین تورم بالایی را به روی حمل و نقل ایجاد خواهد کرد و تورم قابل توجهی را در بخش های مختلف اقتصاد به وجود خواهد آورد. ممکن است دلیل افزایش قیمت بنزین برای کاهش مصرف بنزین و افزایش درآمد دولت باشد. این امر در شرایطی است که  حمل و نقل عمومی توسعه نیافته باشند و قیمت خودروها رو به روز روند افزایشی را پشت سر می گذرانند. باید به این نکته اشاره کرد علاوه بر اینکه افزایش قیمت ها کمکی به کاهش مصرف بنزین نخواهد کرد، مردم را به دنبال مسیر جایگزین مانند اجاره خودرو خواهد کشاند تا هزینه های حمل و نقل و سفرهای خود را کاهش دهند.

تاثیر افزایش قیمت بنزین در صنعت اجاره خودرو 

افزایش قیمت بنزین


بی شک افزایش قیمت بنزین در تمام بخش های کشور تاثیر خواهد گذاشت. یکی از این صنایع، صنعت گردشگری و اجاره خودرو می باشد. روند افزایش بنزین، با افزایش قیمت ها در اجاره خودرو روبه رو خواهد بود زیرا این امر یک رابطه مستقیم در صنعت اجاره خودرو داشته و تاثیر بسزایی را در نرخ رنت ماشین خواهد گذاشت.
در سالهای اخیر اجاره خودرو روند روبه رشدی را سپری کرده است. زیرا بخشی از مردم به دلیل نداشتن آرامش و کیفیت پایین ناوگان حمل و نقل عمومی کشور، ترجیح می دهند با خودروهای شخصی خود و یا با رنت خودرو در شهر تردد کنند. امری که باعث شده افراد رغبت به حمل و نقل عمومی نداشته و به میزان فزآینده ای تردد با اتوبوس و مترو اُفت داشته باشد، بهبود و توسعه  نیافتن در حمل و نقل و عمومی است .
نگاهی به آمار اجاره خودرو تهران در طی سال های گذشته نشان از صحت این موضوع است. به نظر می رسد افزایش قیمت خودرو و سهمیه بندی بنزین و گران شدن قیمت سوخت بازار اجاره خودرو را  با واکنش روبه رو کرده و افزایش قیمت را در پی خواهد داشت.
شرکت های اجاره خودرو در تهران طیف وسیعی از وسایل نقلیه موجود را برای هر بودجه ای ارائه می دهند. شما در این موسسه تمام نام های بزرگ و همچنین تعدادی از خودروهای ایرانی را پیدا خواهید کرد. به طور کلی، رنت خودرو هزینه رفت و آمد را برای شما به حداقل خواهد رساند. اطمینان داشته باشید که اجاره ماشین بهترین گزینه برای کاهش هزینه ها شما خواهد بود.


عواقب گران شدن بنزین 


 سفر های نوروزی در سال 98 مصرف بنزین را با روند صعودی روبه رو کرده است. این رشد مصرف کم نظیر، نظر مسئولان را برای افزایش قیمت بنزین جلب کرد و به تازگی خبر گران شدن آن به گوش خورد.شاید گران شدن نرخ بنزین باعث کاهش مصرف سوخت شود اما در طولانی مدت تاثیرات زیادی در تورم خواهد داشت و پس از مدتی برای مردم عادی خواهد شد و مصرف به دوران قبل باز خواهد گشت.
 گران شدن نرخ بنزین متعاقبا تاثیراتی مهمی را به روی کالای اساسی و سفرهای مردم خواهد داشت. یکی از این تاثیرات در زمینه گردشگری خواهد بود. زیرا با افزایش قیمت رغبت برای سفر در افراد پایین خواهد آمد و ترجیح خواهند داد که سفرهای غیر ضروری خود را کنار گذاشته و آخر هفته خود را در خانه سپری کنند. یا با اجاره ون گروهی سفر کرده تا هزینه های سفر خود را کاهش دهند. باید گفت که این افزایش با شرایط فعلی جامعه به مصلحت کشور نیست و در این خصوص باید تمام ابعاد اقتصادی، اجتماعی و روانی آن را در نظر بگیرند. در آخر باید خاطر نشان کرد که بازخورد افزایش قیمت خودرو خیلی زود در قیمت های دیگر محصولات و صنایع بروز پیدا خواهد کرد.

 

مطالب مرتبط :

خودروهایی که قلبشان با باطری کار می کند

نکات مهم برای کاهش مصرف سوخت خودرو

دیدگاه شما

نتیجه فرمول: 47 + 27